Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Najważniejsze certyfikaty jakości mebli metalowych

Metalowe meble, takie jak szafy socjalne, szafki szkolne, wózki na laptopy czy meble stołówkowe, to praktyczne wyposażenie prywatnych domów, biur, sklepów, szkół oraz innych miejsc użytku publicznego. Wybierając poszczególne modele metalowych mebli, warto zwrócić uwagę na ich przeznaczenie i funkcjonalność, ale także posiadane certyfikaty. Niezbędne atesty stanowią bowiem pewne potwierdzenie wysokiej jakości, funkcjonalności oraz bezpieczeństwa wybranych mebli. Poniżej przedstawiamy listę najważniejszych certyfikatów, jakie powinny posiadać użytkowe meble metalowe.

Znak bezpieczeństwa B

Znak bezpieczeństwa B

Znak B to jeden z podstawowych atestów potwierdzających szeroko pojętą jakość produktu. Znak bezpieczeństwa B przyznawany jest poszczególnym produktom lub ich seriom przez Polskie Centrum Akredytacji. Certyfikat stanowi gwarancję bezpieczeństwa wykonania mebli i ich użytkowania; potwierdza poprawność i staranność procesu produkcji, która determinuje jakość mebli. Meble posiadające znak bezpieczeństwa B są regularnie sprawdzane przez odpowiednie organy w celu potwierdzenia utrzymania pożądanego poziomu ich jakości.

Atest higieniczny PZH

Atest higieniczny PZH to certyfikat niezwykle istotny. Przy wyborze mebli warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, czy dany model może się nim pochwalić. Jeszcze do niedawna atest był obowiązkowym potwierdzeniem przyznawanym poszczególnym urządzeniom i materiałom z szeroko pojętej branży budowlanej. Od roku 2016 szczegółowe przepisy na temat atestu uległy jednak zmianie i jest on wymagany nie dla wszystkich, lecz wyłącznie dla mebli i urządzeń mających bezpośredni kontakt z wodą przeznaczoną do spożycia.

atesty pzh

Atest higieniczny PZH stanowi gwarancję bezpieczeństwa produktu, rozumianego jako bezpieczeństwo zarówno dla jego użytkowników i najbliższego otoczenia oraz środowiska w ujęciu ogólnym. Certyfikat przyznawany jest po osobistym zgłoszeniu producenta produktów i przeprowadzeniu wnikliwych badań oraz analizy. Atest wystawiany jest przez Państwowy Zakład Higieny.

Certyfikacja ISO

Pod skrótem ISO kryje się pełna nazwa międzynarodowej organizacji, której głównym zadaniem jest określanie i przygotowywanie poszczególnych norm jakości, odpowiednich dla danych rodzin produktów. International Organization for Standardization stanowi niezależny autorytet w kwestii jakości oraz szeroko pojętych standardów produkcji.

Wszystkie produkty spełniające określone przez ISO normy mogą otrzymać certyfikat organizacji. Aby jednak do tego doszło, konieczne jest przeprowadzenie szeroko zakrojonego audytu sprawdzającego jakość i poprawność produkcji danego produktu, klasę i bezpieczeństwo użytych materiałów oraz funkcjonalność i łatwość użytkowania. Dzięki certyfikatowi ISO firma może pokazać swoim potencjalnym klientom, że produkowany lub dystrybuowany przez nią asortyment stanowi sprzęt najwyższej jakości.

iso

Istnieje wiele poszczególnych rodzajów certyfikatów ISO, odpowiednich dla danej branży czy rodziny produktów. Certyfikat ISO 9001:2015 określa system zarządzania jakością, a kolei certyfikat ISO 14001:2015 – system zarządzania środowiskowego. Przykładów poszczególnych certyfikatów jest znacznie więcej, a każdy z nich stanowi kolejne potwierdzenie doskonałej klasy produktów, wpływające na ich wiarygodność w oczach klienta.

Znak jakości GS

Kolejnym istotnym atestem, jaki powinny posiadać poszczególne oferowane przez marki produkty, jest znak jakości GS. Potwierdza on zgodność z europejskimi wymogami dotyczącymi ich bezpieczeństwa oraz jakości wyrobu. Rozwinięcie skrótu GS to niemiecki zwrot Geprüfte Sicherheit, który przetłumaczyć można jako sprawdzone bezpieczeństwo. Znak jakości GS najczęściej przyznawany jest produktom z branży elektronicznej oraz maszynom. Stanowi on uznany w całej Europie synonim bezpieczeństwa.

gs

Certyfikat TUV GS

Certyfikat TUV GS to kolejny niemiecki atest uznawany na terenie Niemiec i w całej Europie. Przyznawany przez TÜV Rheinland – niemiecki instytut badawczy – potwierdza bezpieczeństwo oraz jakość danego produktu, zarówno na etapie produkcji, jak i późniejszego użytkowania.

Dlaczego certyfikaty jakości są tak ważne?

Wszystkie powyższe certyfikaty i atesty to istotne filary potwierdzające klasę danego produktu, jego serii lub rodziny. Poszczególne certyfikaty stanowią gwarancję dla potencjalnych klientów i odbiorców usług. Krajowe i międzynarodowe atesty określają jakość i klasę całego procesu produkcji, użytych do niego materiałów i jego poprawności, a także jakość i bezpieczeństwo. Warto wybierać produkty posiadające poszczególne certyfikaty, aby mieć pewność, że zakupiony przez nas mebel, narzędzie czy maszyna spełniać będzie nie tylko nasze wymagania i oczekiwania, ale także odgórne wymogi niezależnych instytucji. Certyfikaty to także możliwość dla danej firmy, która dzięki nim może w lepszy i bardziej rzetelny sposób zareklamować swój produkt, z pełną odpowiedzialnością określając go jako bezpieczny, trwały i niezawodny.