Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Prawidłowa obsługa lokalizatorów GPS

gps

GPS (Global Positioning System) to wynalazek, bez którego trudno dziś sobie wyobrazić życie. Dzięki niemu możemy z łatwością określić swoje położenie – i nie musimy w tym celu wędrować palcem po papierowej mapie próbując jednocześnie rozpoznać okoliczne punkty orientacyjne. Wystarczy zajrzeć do telefonu. Każdy smartfon jest przecież wyposażony w GPS. A co jeśli chcemy określić położenie jakiegoś innego obiektu, na przykład samochodu? Auta często padają łupem złodziei, GPS mógłby się okazać w takiej sytuacji bardzo pomocny, ale niestety większość z nich nie posiada tego systemu na wyposażeniu. Dlatego na rynku pojawiły się lokalizatory GPS – niezależne urządzenia śledzące, które można bez problemu zamontować w samochodzie.

Jak wygląda obsługa lokalizatora GPS?

Obsługa lokalizatora GPS jest bardzo prosta. Pokażemy jak wygląda na podstawie modelu LM01, jednego z najciekawszych urządzeń tego typu dostępnych w Polsce (można go znaleźć w ofercie sklepu Seko). Lokalizator GPS LM01 jest małym, kompaktowym urządzeniem, które możemy umieścić w dowolnym miejscu w samochodzie, zmieści się niemal wszędzie, łatwo je więc ukryć. Po uruchomieniu lokalizator wymaga krótkiej konfiguracji. Musimy zainstalować w nim kartę SIM, a następnie zapisać na niej swój numer telefonu – dzięki temu będziemy mogli otrzymywać drogą SMS-ową współrzędne śledzonego obiektu. Oczywiście lokalizację możemy sprawdzać także na platformie internetowej, wystarczy się zalogować przez stronę producenta – można to zrobić z poziomu komputera lub smartfona. Platforma jest na tyle rozbudowana, że znajdziemy w niej nie tylko dane dotyczące aktualnego położenia monitorowanego obiektu, ale też informacje o dotychczas przebytej przez niego drodze oraz szczegółowe statystyki. Nie zapomnijmy o ustawieniu trudnego do złamania hasła, zarówno do platformy, jak i karty SIM, w ten sposób zablokujemy osobom niepowołanym możliwość nieautoryzowanego dostępu.

Jak zadbać o prawidłową konfigurację lokalizatora GPS?

Konfigurację lokalizatora GPS zawsze należy przeprowadzać zgodnie z zaleceniami producenta, dlatego do każdego opakowania dołączana jest instrukcja obsługi, dodatkowo w sieci dostępne są filmy instruktażowe pokazujące dokładny przebieg takiej procedury i zasady obsługi tego sprzętu. Powinniśmy ściśle stosować się do tych zaleceń, jeśli chcemy mieć pewność, że niczego nie zepsujemy. Tylko właściwa konfiguracja i użytkowanie zgodne z przeznaczeniem pozwoli na maksymalne wykorzystanie możliwości urządzenia i zagwarantuje jego bezawaryjne działanie przez wiele lat.