Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Własny biznes – o czym należy pamiętać?

Własny biznes

Prowadzenie własnego biznesu brzmi świetnie, nieprawdaż? Wielu z was zapewne marzy o byciu własnym szefem, a my… doskonale to rozumiemy! Założenie własnej działalności gospodarczej wiąże się jednak z wieloma formalnościami, bez których wejście na rynek nie będzie po prostu możliwe. O czym musisz pamiętać, jeszcze zanim otworzysz biznes?

Własny biznes – czy masz już pomysł?

Decydując się na założenie własnego biznesu, jeszcze nie raz staniesz przed poważnym dylematem… Rynek zmienia się bardzo dynamicznie, a co za tym idzie, zapotrzebowanie na różnego rodzaju usługi i produkty może rosnąć lub wręcz przeciwnie – maleć. Dobry pomysł nie zawsze będzie wystarczający! Istotne, abyś nie przywiązywał się do konceptu, jaki wstępnie został opracowany. Niekiedy chęć posiadania własnej firmy i osiągania wysokich zarobków przysłania nam to, co jest naprawdę istotne. Co mamy na myśli? Zrozumienie potrzeb naszych potencjalnych odbiorców to klucz do sukcesu. Wciel się w rolę klienta i myśl jak on! Zastanów się, czy ty sam byłbyś zainteresowany oferowaną usługą… Co możesz zrobić, by przyciągnąć tłumy nowych użytkowników?

Działalność gospodarcza – charakter

Działalność gospodarcza prowadzona we własnym imieniu w celach czysto zarobkowych musi koniecznie zostać zarejestrowana, a jeszcze zanim to zrobisz, należy wybrać charakter działalności, jaki cię interesuje. Obecnie wyróżniamy trzy formy prowadzonych działalności gospodarczych – spółkę handlową, spółkę cywilną oraz jednoosobową działalność gospodarczą. W zależności od profilu oferowanych usług należy wybrać odpowiednią, gdyż może to wiązać się z pewnymi ograniczeniami. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej czy spółki cywilnej koniecznym jest także wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Rejestracja działalności – co musisz zrobić?

Formalności z pewnością nie zabraknie – gwarantujemy! Na całe szczęście większość z nich bez problemu załatwisz w jednym okienku. O czym musisz wiedzieć? Oprócz wpisu do CEIDG nie można zapomnieć o wyborze kodów PKD, formy opodatkowania i adresu siedziby, zdobyciu pozwoleń, licencji i koncesji, a także o rejestracji w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych jako przedsiębiorca. Bez tego ani rusz! Spełnienie tych wymogów przybliży cię o krok od założenia biznesu!

Potrzebujesz pomocy w zakresie rejestracji w ZUS, a może… nie do końca wiesz, jakie składki ZUS są obowiązkowe? Zajrzyj na stronę – https://zustoniemus.pl/. Korzystając z zaufanego źródła, możesz liczyć na fachowe doradztw i kompleksową pomoc. Dowiesz się, jakie składki są obowiązkowe i czy rzeczywiście musisz płacić podatek VAT!

Strategia marketingowa

Wchodząc na rynek, koniecznie musisz zapoznać się z tajnikami marketingu, gdyż to właśnie dobrze opracowana strategia marketingowa może przyczynić się do twojego sukcesu. O ilu firmach słyszeliście, które pomimo doskonałych produktów, nie osiągnęły oczekiwanych rezultatów? No właśnie! Marketing to ważna sfera z punktu widzenia przedsiębiorców, a to jak ją poprowadzisz, zależy wyłącznie od ciebie. Warto bowiem ustalić budżet marketingowy i krok po kroku zaplanować kolejne działania. Jakie kanały wykorzystasz do promocji i w jakim kierunku zamierzasz pójść?

Pracujesz na etacie?

Nie rezygnuj ze stabilnej pracy od razu! Dlaczego o tym wspominamy? Prowadzenie własnego biznesu to nie lada wyzwanie, a na sukces składa się wiele różnorakich czynników. Wiele osób decydujących się na otwarcie pierwszego biznesu, rezygnuje z dotychczasowego źródła zarobku. Trzeba bowiem mieć doskonały plan i podejść do tematu z rozsądkiem. Co radzimy? Stopniowo rezygnować z pracy na etacie, która dotychczas stanowiła główne źródło utrzymania. Z czasem, gdy biznes nabierze rozpędu, a zarobki okażą się być wyższe niż do tej pory, postaw na swój nowy biznes. W dobie wszechobecnego Internetu bez problemu połączysz jedno, jak i drugie zajęcie.

Zaakceptuj porażkę

Nie od razu Rzym zbudowano! Porażki są nieodłączną częścią prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Budowanie firmy pozwoli ci zyskać cenne doświadczenie, zdobyć nowe umiejętności i poznać wartościowe osoby. Porażka jeszcze nie świadczy o konieczności rezygnacji z prowadzenia biznesu. Być może warto obrać nieco inny kierunek… Istotne, aby nauczyć się akceptować własne porażki i stawiać na nieustanny rozwój!