Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Aktualności Pieniądze

Stopy procentowe w górę – Są pierwsze efekty decyzji RPP! Złoty znów traci na wartości

Są pierwsze efekty decyzji RPP! Złoty znów traci na wartości

Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe o 50 punktów bazowych, co oznacza, że stopa referencyjna będzie wynosić 6,5%. To dziesiąte kolejne posiedzenie przynoszące podwyżkę i za każdym razem ta podwyżka była większa niż 25 punktów bazowych. Jednak ruch jest mniejszy niż oczekiwano i przynosi osłabienie waluty.

dr Przemyslaw Kwiecien_Glowny Analityk XTB

Konsensus rynkowy zakładał podniesienie stóp o 75 punktów bazowych i choć nie jest to pierwsze zaskoczenie, ma miejsce w dość delikatnym momencie. Ostatnie dni przynoszą spore osłabienie złotego, szczególnie wobec dolara. Kluczowym motywem jest tu obawa o recesję w Europie oraz kryzys energetyczny, ale przy inflacji przekraczającej 15% krajowy wątek stabilności cen nie jest też bez znaczenia. Historia pokazuje, że skokowe podnoszenie stóp w celu zahamowania deprecjacji waluty jest mało skuteczne. Natomiast podnoszenie stóp w celu zbudowania wiarygodności procesu walki z inflacją będzie mieć znaczenie większe.

Oczywiście dla inflacji nie ma aż tak dużego znaczenia to, czy stopa referencyjna wynosić będzie teraz 6,5%, czy wynosiłaby 6,75%. Ważne jest to, gdzie ostatecznie trafią stopy i jak długo tam pozostaną. Nawet jeśli obecnie inflacja jest w okolicach szczytu, a spadające ceny surowców pomogą ją obniżyć, to przy założeniu średniorocznej inflacji w 2023 na poziomie 8-9% nadal mielibyśmy ujemne realne stopy procentowe. Dlatego Rada nie ma wyboru – musi pozostać na kursie na zaostrzenie pieniężne dopóki nie odnotuje sygnałów zelżenia presji inflacyjnej.

Złoty na razie reaguje na decyzję Rady osłabieniem. Dogrywka czeka nas jutro podczas konferencji prezesa. O 15:55 euro kosztuje 4,7943 złotego, zaś dolar 4,7067 złotego.

O XTB:

W skład Grupy XTB wchodzi szereg podmiotów, w tym jeden z największych globalnych brokerów FX i CFD. Podmiotu grupy są regulowane przez największe światowe organy nadzoru, w tym FCA, CySEC i KNF. XTB zapewnia inwestorom indywidualnym natychmiastowy dostęp do setek rynków na całym świecie. Od 2002 roku Grupa XTB rozwija swoją działalność na 13 głównych rynkach w Europie, Ameryce Łacińskiej i Azji i zdobywając zaufanie ponad 500.000 klientów. XTB to firma technologiczna oparta na zaufaniu, technologii i wsparciu. Za pomocą własnych wielokrotnie nagradzanych platform xStation i xStation Mobile, podmioty należące do Grupy XTB oferują dostęp do ponad 5200 instrumentów finansowych, w tym prawdziwych akcji i funduszy ETF oraz kontraktów CFD na rynku Forex, indeksy, towary, akcje, fundusze ETF i kryptowaluty. Poprzez X-Open Hub, XTB dostarcza wiodące technologie dla instytucji finansowych z całego świata. Więcej informacji na www.xtb.com

Powiązane artykuły

Stopy procentowe w górę

teoriabiznesu.pl

STOPA PROCENTOWA A KREDYTOBIORCA

teoriabiznesu.pl

Kilka lat z niskimi stopami procentowymi

teoriabiznesu.pl