Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma Internet Technologie

Jak wybrać platformę low-code?

Jak wybrać platformę low-code?

Na pierwszy rzut oka platformy low-code wydają się być do siebie bliźniaczo podobne, jednak w praktyce różnią się szczegółami. Są odmienne pod względem funkcjonalności, filozofii podejścia do zagadnienia, interfejsów czy wreszcie sposobu licencjonowana i ceny. Jedne służą tylko do obsługi obiegów dokumentów, inne oferują szereg możliwości w zakresie rozszerzania funkcjonalności za pomocą niestandardowego kodu lub skryptów a jeszcze inne koncentrują się na integracji z innymi programami.

Niezależnie jednak do producenta czy funkcjonalności platformy low-code umożliwiają realizację podobnych celów takich jak: przyspieszenie wdrażania procesów cyfrowych w organizacji, automatyzację oraz integrację systemów. Natomiast do wyznaczonego celu często prowadzą różne drogi. Przy wyborze platformy low-code warto zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  • ilość i typ procesów, które mają zostać poddane cyfryzacji,
  • prostotę i intuicyjność obsługi danej platformy,
  • wymagane kompetencje osób, które mają uczestniczyć w procesie budowania aplikacji,
  • czas potrzebny na budowę nowej aplikacji,
  • możliwość integracji nowych aplikacji z posiadanymi systemami.

Ilość procesów poddanych cyfryzacji

Low-code pozwala na przyspieszenie rozwoju firm, dzięki możliwości łatwego i szybkiego prototypowania oraz budowania aplikacji biznesowych. Często okazuje się, że w procesie cyfryzacji firmy trzeba zautomatyzować więcej niż jeden proces. Dlatego tak ważne jest ustalenie już na etapie wyceny rozwiązania czy cena licencji jest jednorazową opłatą i pozwala na stworzenie właściwie nieskończonej ilości rozwiązań, czy dotyczy zbudowania tylko jednej aplikacji. Warto zweryfikować sposób rozliczania się, np. czy producent platformy low-code nakłada limity na ilość aplikacji, którą można zbudować na platformie. W ten sposób unikniemy nieplanowanych kosztów, które mogą się pojawić po wdrożeniu pierwszych aplikacji.

Prostota i intuicyjność obsługi

Jedną z głównych zalet platform low-code powinna być łatwość ich użytkowania. Podstawowym elementem są interfejsy typu „przeciągnij i upuść”, które umożliwiają programistom i użytkownikom wizualne budowanie aplikacji, dzięki czemu możliwe jest wdrożenie nowych systemów o wiele łatwiej i szybciej. Platformy low-code dają więcej możliwości niż rozwiązania typu no-code, są szybsze i tańsze niż oprogramowanie wytwarzane w tradycyjny sposób. Dodatkowo dzięki modelowaniu wizualnemu na bieżąco można obserwować, jak w rzeczywistości będzie wyglądała tworzona aplikacja. Budowanie aplikacji biznesowych za pomocą wizualnego interfejsu jest łatwe i szybkie, a w procesie ich tworzenia mogą brać również udział mniej techniczni pracownicy z kluczową wiedzą biznesową. Dlatego odpowiednia platforma low-code powinna cechować się dużą elastycznością oraz posiadać otwartą architekturę, umożliwiając tym samym bieżącą rozbudowę i dokonywanie zmian oraz posiadać gotowe komponenty i funkcjonalności.

aplikacje

Kto będzie tworzył aplikacje?

Budowanie rozwiązań z pomocą platform low-code jest znacznie prostsze niż pisanie wielu linijek skomplikowanego i niezrozumiałego kodu. To właśnie ta prostota wpłynęła na pojawienie się takiego pojęcia jak citizen developers. Są nimi wszyscy pracownicy, którzy przy minimum wiedzy z zakresu programowania są w stanie aktywnie uczestniczyć w budowie niezbędnych rozwiązań biznesowych. Technologia low-code jest przyjazna i zachęca pracowników działów biznesowych np. marketingu, sprzedaży czy finansów do budowania indywidualnych rozwiązań, które w rezultacie są lepiej dopasowane do ich potrzeb.

Czas

 Głównym efektem pracy w technologii low-code jest szybkość, z jaką powstaje nowe oprogramowanie. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania dystrybucja nowego lub zmodyfikowanego oprogramowania odbywa się o wiele szybciej niż w przypadku tradycyjnych metod programowania. Platformy low-code umożliwiają wdrożenie i uruchomienie nowych aplikacji nawet w ciągu kilku dni, a w przypadku bardziej zaawansowanych projektów w niespełna kilka tygodni. Ważne jest, aby platforma umożliwiała budowę prototypów rozwiązań, co w znakomity sposób upraszcza i skraca czas tworzenia finalnej aplikacji.

Integracja oraz współdziałanie z innymi systemami

Bardzo ważne przy wyborze platformy low-code jest określenie celów, które mają być zrealizowane z jej pomocą. Niektóre platformy low-code pozwalają na zaadresowanie tylko jednego celu, przykładowo koncentrują się wyłącznie na urządzeniach mobilnych. Co w sytuacji, kiedy pojawi się potrzeba stworzenia aplikacji do tworzenia raportów czy zarządzania łańcuchem dostaw? Dlatego właśnie zaleca się inwestowanie w oprogramowanie, które może adresować wiele potencjalnych obszarów. Low-code powinien być narzędziem, które pozwoli na tworzenie rozwiązań również dla zadań pobocznych, dodatkowych, które często z upływem czasu stają się kluczowe. Niezbędna do osiągnięcia tych celów jest integracja platformy z wybranymi systemami czy bazami danych.

Platformą spełniającą powyższe kryteria jest z pewnością platforma low-code nAxiom. Dzięki intuicyjnemu interfejsowi w budowie aplikacji biznesowych mogą uczestniczyć osoby, które nie posiadają wiedzy programistycznej, ale mają zacięcie informatyczne i potrzebę stworzenia nowego rozwiązania. Platforma nAxiom daje możliwość szybkiej adaptacji do zmieniających się wymagań rynkowych, zredukowania kosztów oraz zwiększenia konkurencyjności firmy na rynku. Co ważne, możliwości nAxiom nie ograniczają się wyłącznie do tworzenia nowych aplikacji. Platforma jest uniwersalna i elastyczna. Sprawdza się również w przypadkach, kiedy zastane systemy trzeba uzupełnić o nowe funkcjonalności, bądź umożliwić używanie części tych systemów na urządzeniach mobilnych.