Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Aktualności

„Świat oferuje specjalistom ds. rachunkowości i finansów mnóstwo możliwości, m.in. w zakresie tworzenia zrównoważonej wartości”

Nowy Prezydent CIMA i Przewodniczący Association of International Certified Professional Accountants: „Świat oferuje specjalistom ds. rachunkowości i finansów mnóstwo możliwości, m.in. w zakresie tworzenia zrównoważonej wartości”

 Stowarzyszenie ogłosiło również nowy skład Europe Regional Engagement Group, która wesprze rozwój profesji w regionie i tworzenie globalnego planu strategicznego. Wśród jej członków znalazły się dwie osoby z Polski.

The Chartered Institute of Management Accountants (CIMA) ogłosił dziś, że 91. Prezydentem Instytutu mianowany został Simon Bittlestone FCMA, CGMA – lider w dziedzinie transformacji finansów. Został on również 9. Przewodniczącym Association of International Certified Professional Accountants, największej na świecie organizacji zrzeszającej specjalistów ds. rachunkowości publicznej i zarządczej.

– Świat oferuje specjalistom ds. rachunkowości i finansów mnóstwo możliwości w zakresie tworzenia zrównoważonej wartości, wprowadzania innowacji i promowania inkluzywności. Choć na całym świecie panuje niepewność, jest to ekscytujący okres dla naszej profesji i w ciągu najbliższego roku zamierzam pomóc przyspieszyć i ukierunkować jej ciągłą ewolucję, aby jak najlepiej wykorzystać te możliwości – powiedział Simon Bittlestone FCMA, CGMA, Prezydent CIMA i Przewodniczący Association of International Certified Professional Accountants, które reprezentuje AICPA & CIMA. – Służba na rzecz profesji to dla mnie wielki zaszczyt, dlatego chciałbym podziękować wszystkim za zaufanie, jakim mnie obdarzyli, powierzając mi funkcje Prezydenta CIMA i Przewodniczącego Stowarzyszenia – dodał.

W trakcie jego rocznej kadencji, uwaga organizacji będzie się skupiała na trzech kluczowych obszarach:

  • Innowacje i transformacja: nowe technologie, w tym generatywna sztuczna inteligencja (ang. generative AI) i automatyzacja procesów (ang. Robotic Process Automation, RPA), w szybkim tempie rewolucjonizują księgowość i finanse; CIMA i Stowarzyszenie będą starały się umocnić pozycję specjalistów ds. rachunkowości i finansów oraz kultywować wśród nich sposób myślenia, umiejętności i wiedzę, których potrzebują, aby móc wykorzystać ogromne możliwości oferowane przez tego typu technologie;
  • Tworzenie wartości i zrównoważony rozwój: organizacje w coraz większym stopniu uwzględniają zrównoważony rozwój w swoich strategiach i działalności, dlatego CIMA i Stowarzyszenie będą kładły duży nacisk na promowanie roli specjalistów ds. rachunkowości i finansów jako zaufanych doradców, którzy są zdolni wspierać organizacje w tworzeniu długotrwałej zrównoważonej wartości.
  • Inkluzywność i większe możliwości: struktura demograficzna w branży finansowo-księgowej stale ewoluuje, profesja musi się więc szybko dostosować się do tych zmian, aby przyciągać najbardziej utalentowanych specjalistów; CIMA i Stowarzyszenie dołożą starań, by opierała się ona na inkluzywności i otwartości na każdą osobę z odpowiednimi umiejętnościami i chęcią do działania oraz zapewniła im pełne wykorzystanie możliwości rozwoju i budowania kariery.

Podczas pełnienia tej ważnej roli Simon Bittlestone będzie ściśle współpracował z Carlą M. McCall CPA, CGMA, która objęła funkcję Współprzewodniczącej Stowarzyszenia, a także Przewodniczącej American Institute of CPAs (AICPA). Wspólnie będą dążyć do zapewnienia niemal 600 tysiącom członków AICPA i CIMA, kandydatów i osób zarejestrowanych dostępu do narzędzi i zasobów niezbędnych do odniesienia sukcesu, jak również napędzać rozwój profesji w ciągle zmieniającym się świecie.

Simon Bittlestone jest liderem biznesowym, który może pochwalić się doświadczeniem zdobytym zarówno w spółkach prywatnych, jak i publicznych na trzech rynkach: amerykańskim, brytyjskim i azjatyckim. Na przestrzeni lat zajmował stanowiska doradcze i obejmował role niewykonawcze w kilku spółkach technologicznych, funduszach inwestycyjnych i organizacjach charytatywnych. Kariera biznesowa Simona obejmuje 12 lat pracy w branży analityki finansowej, w tym dekadę w roli CEO Metapraxis – firmy z siedzibą w Londynie i Nowym Jorku zajmującej się technologią finansową z globalną bazą renomowanych klientów.

Simon został członkiem CIMA w 2009 roku, a siedem lat później uzyskał tytuł Fellow Chartered Management Accountant (FCMA). Przez ostatnią dekadę był aktywnym ambasadorem CIMA i wspierał działania Instytutu. W latach 2016-17 był członkiem Komitetu CIMA ds. Audytu i Finansów (ang. Audit and Finance Committee), a w 2018 roku został przyjęty do Rady CIMA (ang. CIMA Council). W 2021 roku dołączył do zarządu Stowarzyszenia, jak również jego Komitetu ds. Audytu i Finansów. Zasiadał także w komisji CIMA ds. świadomego przywództwa i etyki biznesowej (ang. Thought Leadership and Business Ethics Committee).

Association of International Certified Professional Accountants, reprezentujące AICPA & CIMA, ogłosiło również mianowanie 10 członków swojej paneuropejskiej grupy doradczej – European Regional Engagement Group (REG), w której gronie znalazły się dwie osoby z Polski: Anna Trojanowska-Junell ACMA, CGMA i Julia Dzida, CIMA Adv Dip MA.

– Członkowie European Regional Engagement Group tworzą dynamiczne i geograficznie zróżnicowane grono profesjonalistów z dziedziny finansów, księgowości i biznesu. Ich zaangażowanie w rozwój i promocję profesji finansowo-księgowej jest naprawdę inspirujący. Nie mogę się doczekać współpracy z nimi – powiedział Jakub Bejnarowicz, Dyrektor Regionalny na Europę w Association of International Certified Professional Accountants, które reprezentuje AICPA & CIMA.