Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Aktualności Technologie

Wyprodukowany w Polsce prototyp modułu reaktora jądrowego stanie w Warszawie przed PGE Narodowym

reaktor

Fot. Last Energy i Energoinstal

Last Energy Polska: Kolejny krok w polskiej ewolucji energetycznej dzieje się na naszych oczach. Niepowtarzalna okazja, by zobaczyć wyprodukowany w Polsce prototyp modułu wyspy jądrowej PWR-20 podczas PAIH Forum Biznesu 2023 w Warszawie.

Last Energy, amerykański deweloper mikro elektrowni jądrowych, finansowany m.in. przez Łukasza Noska, wcześniejszych założycieli PayPal i obecnych inwestorów SpaceX i Tesla Elona Muska, zaprezentuje demonstrator technologii reaktora jądrowego na PAIH Forum Biznesu 2023, które odbędzie się 4 i 5 października na PGE Narodowym w Warszawie. W wydarzeniu weźmie udział międzynarodowa delegacja Last Energy, w tym założyciel i CEO –  Bret Kugelmass oraz prezes Last Energy Polska – Damian Jamroz. Oprócz prezentacji prototypu, wezmą udział w panelu „Transformacja energetyczna: szansa na wzrost konkurencyjności MŚP”, wraz z przedstawicielami partnera produkcyjnego Energoinstal S.A., a także Katowickiej i Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Polska transformacja energetyczna nie potrzebuje rewolucji, a ewolucji. Wyprodukowanie pierwszego modułowego reaktora SMR to krok ewolucyjny dla energetyki przemysłowej w Polsce, jakiego jeszcze nie widzieliśmy, powiedział Damian Jamroz, CEO Last Energy Polska, podczas IX Kongresu energetycznego DISE we Wrocławiu. I nie są to słowa na wyrost – to pierwszy w Polsce pokaz modułu reaktora jądrowego, będącego częścią technologii, która już niebawem ma znaleźć komercyjne zastosowanie w naszym kraju, a także w innych krajach Europy, w tym Wielkiej Brytanii i Rumunii.

Mierzący 14 metrów wysokości moduł został wyprodukowany w partnerstwie z katowicką spółką Energoinstal. To część w pełni modułowego projektu elektrowni, która może zapewnić czystą, zieloną energię przy minimalnej powierzchni i właściwie w dowolnej lokalizacji. Zastosowanie SMR (z ang. małe modułowe reaktory) na szeroką skalę ma szansę odmienić polski przemysł i na zawsze zmienić krajobraz energetyczny.

W energetyce zawodowej praktycznie każdy projekt jest prototypowy, a proces produkcji za każdym razem inny. Razem z Last Energy wykonaliśmy produkt, a nie projekt. Dzięki tej współpracy, realizujemy nasze marzenie o seryjnej produkcji w technologiach jądrowych, mówi Michał Więcek, Prezes Zarządu Energoinstal S.A. 

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, wystarczy zarejestrować się na stronie: paihforumbiznesu.gov.pl

***

Last Energy to amerykańska firma zajmująca się kompleksowym świadczeniem usług w zakresie mikromodułowych projektów energetyki jądrowej. Polski rynek znalazł się w centrum jej działalności – Last Energy Polska współpracuje z czterema partnerami przemysłowymi, których obecne zapotrzebowanie energetyczne szacuje się na 20 jednostek elektrowni PWR-20. Last Energy zawarło porozumienie z m.in. Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną i Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną.