Artykuł sponsorowany
Planujesz kolejny krok w swojej edukacji pedagogicznej? Jeśli masz już tytuł licencjata lub magistra, to dobrym wyborem są studia podyplomowe z zakresu pedagogiki. W tym artykule bierzemy pod lupę cztery ciekawe kierunki – arteterapię, logopedię, surdopedagogikę oraz oligofrenopedagogikę.
Arteterapia – terapia przez sztukę
Jedną z propozycji studiów podyplomowych pedagogicznych jest arteterapia, którą możesz wybrać w wersji trwającej 2 lub 3 semestry. Dłuższy kierunek ma charakter kwalifikacyjny. Jak wskazuje sama nazwa, arteterapia to prowadzenie terapii przy pomocy sztuki. Obejmuje ona między innymi biblioterapię, choreoterapię, teatroterapię i nie tylko. To kierunek dla osób, które chcą pracować nie tylko z dziećmi i młodzieżą, ale także z osobami niedostosowanymi społecznie oraz seniorami. Po ukończeniu tych studiów podyplomowych możesz szukać pracy w szkołach, przedszkolach, szpitalach czy zakładach karnych i poprawczych.
Studia podyplomowe z zakresu logopedii – przyszłościowy wybór
Jeśli szukasz przyszłościowych studiów podyplomowych pedagogicznych, to doskonałym wyborem jest logopedia, którą możesz ukończyć online, zapisując się na tej stronie: studia-pedagogiczne.pl. Do wyboru masz różne kierunki – logopedię, logopedię z neurologopedią, logopedię z alternatywną i wspomagającą komunikacją, logopedię z emisją głosu, logopedię ogólną i kliniczną, logopedię dla nauczycieli oraz studia uzupełniające z terapii logopedycznej. Wszystkie studia podyplomowe z wyjątkiem dwóch ostatnich (uzupełniających) trwają 4 semestry i mają charakter kwalifikacyjny, czyli wymagają nie tylko opanowania teorii, ale także realizacji praktyk. Po zdobyciu świadectwa możesz znaleźć zatrudnienie w przedszkolu, poradni psychologiczno-pedagogicznej, domu dziecka, poradni przyszpitalnej czy otworzyć prywatny gabinet.
Studia podyplomowe z zakresu pedagogiki specjalnej – surdopedagogika i tyflopedagogika
Surdopedagogika i tyflopedagogika to kierunki studiów podyplomowych z zakresu pedagogiki specjalnej. Pierwszy z nich to edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością słuchową, a drugi – z niepełnosprawnością wzrokową. Oba trwają 3 semestry, mają charakter kwalifikacyjny oraz wymagają wcześniejszego przygotowania pedagogicznego.
Na surdopedagogice zdobędziesz umiejętności i wiedzę, które są niezbędne do pracy z osobami słabosłyszącymi lub niesłyszącymi. W programie kierunku znajdziesz np. dydaktykę specjalną, elementy psychologii klinicznej i surdopsychologii, lingwistykę edukacyjną, komunikację wspomagającą i alternatywną oraz zasady rehabilitacji resztek słuchowych. Z kolei na studiach podyplomowych z zakresu pedagogiki specjalnej na kierunku tyflopedagogika przygotujesz się do wykonywania zawodu nauczyciela, zdobywając wiedzę i kompetencje potrzebne do pracy z osobami słabowidzącymi i niewidomymi. W programie nauczania znajdziesz np. elementy tyflopsychologii, rehabilitację i edukację osób z niepełnosprawnością wzrokową czy alfabet Braille’a