Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Eventy Motoryzacja Technologie

Tour de Pologne – CCC Team pokazuje logistyczne kulisy wyścigu

Tour de pologne

Zakończyła się 76. edycja popularnego wyścigu kolarskiego Tour de Pologne. W wyścigu liczącym 1036 km, wystartowało 153 kolarzy z 32 państw, w tym 15 Polaków. Imprezę wygrał reprezentant Team Ineos, Paweł Siwakow. W Tour de Pologne brała udział także grupa CCC Team, która wraz
z Sixt Polska pokazuje jak wyglądały kulisy logistyki tego przedsięwzięcia.

Tour de Pologne to najważniejszy wieloetapowy szosowy wyścig kolarski w Polsce, którego edycja
w tym roku odbyła się już po raz 76. Wyścig osiągnął charakter typowo zawodowy dzięki Czesławowi Langowi, który przejął organizację w roku 1993. Natomiast od 2011 r. Tour de Pologne zaliczany jest do UCI World Tour, cyklu szosowych wyścigów kolarskich o najwyższej randze w UCI, Międzynarodowej Unii Kolarskiej.

 Tour de Pologne był kolejnym już w tym roku wyścigiem kolarskim z udziałem naszego zespołu. Było to dla nas niezwykle ważne wydarzenie ze względu na miejsce w którym się odbywało. Traktujemy ten wyścig jako imprezę domową. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku uda nam się uzyskać lepszy rezultat – dodaje Piotr Wadecki, Dyrektor Sportowy CCC Team.

Zaplecze zespołu CCC Team – logistyka wyścigu

Od marcowego wyścigu Strade Bianche, grupa CCC Team, licząca 87 osób (w tym 24 kolarzy) pokonała łącznie około 252, 5 tys. km. Przed zawodnikami jest jeszcze jednak wiele wyścigów i wiele kolejnych kilometrów do przejechania w tym roku. Kolarze w trakcie sezonu mają do swojej dyspozycji łącznie ponad 300 rowerów. Impreza kolarska to nie tylko kolarze i ich rowery. W wyborze i serwisie sprzętu wyścigowego istotna jest też grupa logistyczna, sprawująca pieczę nad flotą rowerową, ale i … samochodową.

Sportowcy korzystają ze wsparcia wielu specjalistycznych partnerów. Od stycznia 2019 r. Partnerem transportowym został Sixt Rent a Car Polska, który wyposażyła  zespół w 20 aut marki Jaguar. Na flotę składa się 12 aut serwisowych o modelu XF Sportbrake oraz 8 aut modelu Jaguar F-Pace.

Jaguarami F-Pace podróżuje sztab trenerski – dyrektorzy sportowi, trenerzy, masażyści, czy też fizjoterapeuci. Samochody te przemieszczają się także z napojami oraz jedzeniem dla sportowców (CCC Team podczas całego sezonu wykorzystuje około 25 000 bidonów!).

Zaopatrzenie prowiantowe dla kolarzy na Tour de Pologne zawierało: 1000 x bidony , 700 L wody pitnej, 18 kg elektrolitów w proszku, 300 x batonów, 300 x żelów energetycznych oraz 9 kg ryżu
na ciastka ryżowe.

ccc teamAuta serwisowe (Jaguar XF Sportbrake, typu kombi) przewożą sprzęt sportowy w postaci rowerów oraz części zamiennych. W czasie wyścigu na tylnym siedzeniu podróżuje mechanik, gotowy w każdej chwili do interwencji w razie defektu sprzętu. Auto prowadzone jest przez dyrektorów sportowych, którzy komunikują się z zawodnikami i na bieżąco ustalają strategię walki na trasie. Gabaryty aut serwisowych są niezwykle istotne, także z punktu widzenia często trudnych profili tras. Szczególnie na trasach etapów górskich jazda za kolarzami to niezwykłe wyzwanie. Kolarze na krętych zjazdach osiągają ogromne prędkości – rekord tegorocznego wyścigu to 105 km/h. Kierowcy aut próbując utrzymać tempo wyścigu, muszą podobnie jak kolarze ocierać się o granice możliwości sprzętowych.

Na zaplecze techniczne CCC Team składa się jeszcze specjalny autobus. Posiada on 9 bardzo wygodnych foteli, w których podróżują kolarze, kuchnię, w której przygotowywane są posiłki dla nich, pełnowymiarowy prysznic do odświeżenia po etapie oraz łazienka.

Za ekipą sportowców oraz samochodami serwisowymi podąża także specjalny samochód ciężarowy, który posiada na swoim pokładzie kilkadziesiąt rowerów i kompletów opon, a także kaski, uchwyty, stojaki. Jest to mobilna fabryka rowerów, w której przygotowywane są wyścigowe pojazdy na każdy etap.

 Tytuł oficjalnego partnera sportowego renomowanego teamu rywalizującego w międzynarodowych imprezach podkreśla najwyższą jakość świadczonych przez nas usług oraz globalny zasięg marki SIXT. Tour de Pologne to już kolejne w tym roku przedsięwzięcie sportowe o gigantycznym zasięgu, w którym brała udział nasza firma. Współpraca z CCC Team wzmacnia wizerunek SIXT jako zaufanego partnera – mówi Łukasz Żurek, Prezes Zarządu i Dyrektor Zarządzający SIXT Rent a Car.

Fotografie autorstwa ©Chris Auld Photography.

CCC Team to zawodowa grupa kolarska, założona w 2006 r. w USA. Od 2019 r. grupa startuje pod biało-czerwoną flagą, a sponsorem tytularnym jest polski dystrybutor i producent obuwia CCC. Od 2011 r. CCC Team stowarzyszone jest w UCI World Teams (najwyższej dywizji profesjonalnej zespołów kolarskich). Na czele drużyny CCC Team w sezonie 2019 stoi Greg Van Avermaet, belgijski kolarz szosowy i aktualny mistrz olimpijski. CCC Team jest globalnym partnerem UNICEF. Wszystkie pokonane i zliczone kilometry na treningach i podczas wyścigów są przeliczane a następnie przekazywane organizacji.

SIXT Rent a Car Polska jest spółką córką międzynarodowej wypożyczalni samochodów. Centrala firmy powstała w 1912 r. Obecnie oddziały Sixt znajdują się na całym świecie w ponad 4000 lokalizacjach w 105 krajach. SIXT w Polsce obecny jest od 2002 roku. W ofercie firmy znajdują się usługi wynajmu krótkoterminowego i długoterminowego, samochodów na abonament czy usługa limousine service.