Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Ekologiczny magazyn – czy to możliwe

magazyn szczecin

Prowadzenie przedsiębiorstwa w dużej hali magazynowej do niedawna nie było utożsamiane z działaniami związanymi z ochroną środowiska. Czy działalność produkcyjno-usługowa w dużej hali może być prowadzona ekologicznie? Poznajmy rozwiązania, którymi charakteryzuje się ekologiczny park magazynowy.

Ogrzewanie hali magazynowej

Hala magazynowa ogrzewana stałym paliwem to już przeszłość. Mniejszym złem jest ogrzewanie gazowe, które wprowadza do atmosfery zdecydowanie mniej szkodliwych substancji. Pompy ciepła, o ile sprawdzają się doskonale w budownictwie mieszkalnym, w przypadku ogromnych powierzchni magazynowych nie zdają egzaminu ze względu na duże zapotrzebowanie na energię elektryczną. Istnieje jednak wiele rozwiązań, które poprawiają gospodarkę energetyczną magazynu mimo stosowania kotłowni zasilanej gazem ziemnym. Promienniki lub nagrzewnice wraz systemami destryfikatorów, czyli wentylatorów sufitowych, które spychają cieplejsze powietrze z powrotem w dół to tylko jedne z przykładów takich pomysłów. Doskonałe docieplenie elewacji budynku oraz doświetlenie światłem dziennym to kolejne przykłady odpowiedzialnego podejścia do ogrzewania magazynu.

Energia elektryczna w magazynie

Duża powierzchnia magazynowa to duża powierzchnia poszycia dachowego, którą można wykorzystać pod własną instalację fotowoltaiczną. Inwestycja w panele fotowoltaiczne jest znakomitym krokiem w kierunku autonomiczności energetycznej magazynu. Kolejnym rozsądnym posunięciem jest zastosowanie wyłącznie energooszczędnych źródeł światła wraz z wdrożeniem systemu zarządzania oświetleniem DALI. Magazyn energii elektrycznej jest również ciekawym rozwiązaniem, które pozwala przechowywać nadmiar wyprodukowanego prądu z fotowoltaiki bez konieczności natychmiastowego oddania go do sieci elektrycznej. Stacje ładowania samochodów elektrycznych skutecznie zachęcają pracowników magazynu do wyboru ekologicznych środków komunikacji. O ile samochody elektryczne są obecnie wciąż pewnym novum na polskim rynku, to nikt już chyba nie ma wątpliwości, że w niedalekiej perspektywie czasu wszyscy będziemy się przemieszczać głównie pojazdami z silnikami elektrycznymi.

Oszczędzanie wody w magazynie

Wodę należy oszczędzać. Nawet, jeśli jest ona pobierana z systemowej sieci wodociągowej, jej zużycie można zmniejszyć poprzez ujęcia wody z perlatorami uruchamiane przez fotokomórkę.

Duża ilość zieleni wokół hali i system odprowadzania wody opadowej poprawia znacznie zaburzoną gospodarkę wodną terenu przemysłowego. Obecnie nawet własna studnia głębinowa i ekologiczna oczyszczalnia ścieków przy magazynie nie jest rozwiązaniem szczególnie innowacyjnym, ale często i koniecznością.

Magazyn Szczecin dewelopera 7R SA jest dobrym przykładem, jak wdrażane są powyższe rozwiązania technologiczne dla dobra ekologii. Położony niecałe 3 kilometry od centrum Szczecina, w pobliżu terminala kontenerowego i głównych arterii drogowych regionu 7R Park Szczecin został już częściowo oddany do użytku w drugiej połowie 2022 roku.