Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Jak wybrać odpowiedni software house do stworzenia aplikacji?

software house

Obecnie na rynku IT istnieje duża konkurencja w zakresie usług programistycznych. Jeśli jednak szukasz firmy dopasowanej odpowiednio do potrzeb swojego projektu, może być to prawdziwym wyzwaniem. Dlaczego to takie ważne, żeby starannie przeanalizować wybór partnera do budowy aplikacji? Okazuje się, że nieprzemyślany decyzja może prowadzić do opóźnień, zmarnowania środków, czy stworzenia aplikacji z błędami. Co zatem wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego software house’u? Omówimy kilka wskazówek, które warto wziąć pod uwagę, aby współpraca z firmą programistyczną okazała się sukcesem.

1. Zdefiniuj swoje cele 

Przy wyborze odpowiedniego software house’u warto się zastanowić czy stawia on na zrozumienie Twoich potrzeb biznesowych. Jeśli masz jasny obraz swojego projektu, pomożesz w ten sposób zespołowi deweloperskiemu, uściślić wymagania produktowe. Firma programistyczna, której zależy na sukcesie Twojego projektu z pewnością poświęci odpowiednią ilość czasu na przeprowadzenie dokładnej analizy przedwdrożeniowej i warsztatów produktowych. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że Ty i Twój partner w zakresie tworzenia oprogramowania rozumiecie zakres i cel projektu w ten sam sposób.

2. Wybierz technologię

Zwróć uwagę na stos technologiczny firmy, w której się specjalizuje. Jeśli potrzebujesz rozwiązania opartego na Node.js, czy PHP przejrzyj firmy, które koncentrują się na tych technologiach. Oznacza to również unikanie firm, które podają wiele specjalizacji, bo nikt nie jest ekspertem od wszystkiego. Idealna firma programistyczna, którą wybierzesz, powinna być na bieżąco z wszelkimi nowymi aktualizacjami i zmianami w technologii, której się specjalizuje. Ale skąd wiedzieć, jaka technologia najlepiej sprawdzi się w Twoim projekcie? Profesjonalny software house w razie wątpliwości doradzi odpowiedni wybór technologii, więc otwartość i doradztwo to też ważne cechy, które świadczą o profesjonalizmie firmy. Więcej o wyborze odpowiedniej technologii do stworzenia aplikacji, przeczytasz w artykule omawiającym podstawowe różnice między językami programowania.

3. Sprawdź ich portfolio i doświadczenie 

Portfolio klientów pokazuje, z kim pracowała firma programistyczna wcześniej i jakie prace wykonała. Pozwoli Ci to zobaczyć, czy wykonywali podobne projekty, tak, by ich wiedza i doświadczenie były zbieżne z Twoimi potrzebami. Dzięki temu możesz poznać skalę prac, jakie firma wykonała. Najważniejsze jest to, by partner outsourcingowy miał doświadczenie w technologiach, jakie potrzebujesz wdrożyć w swoim projekcie. To prawda, że ​​firmy programistyczne nie zawsze mogą dzielić się swoimi poprzednimi projektami ze względu na umowy o zachowaniu poufności. Powinny jednak być w stanie przedstawić ogólny zarys swoich poprzednich projektów, sposób opracowania oraz korzyści, jakie przyniosły swoim użytkownikom.

4. Komunikacja

Dobre umiejętności komunikacyjne są kluczem do sprawnego przebiegu projektu, dobrych relacji w trakcie codziennych spotkań i satysfakcjonującego produktu końcowego. Upewnij się, że wybrana przez Ciebie firma dba o regularną komunikację w trakcie trwania projektu rozwoju oprogramowania. W procesie tworzenia aplikacji ważne są regularne spotkania, informowanie o postępach w projekcie, dostęp do kodu, otwartość na Twoje potrzeby jako klienta i obustronne zaangażowanie.

5. Praktyki bezpieczeństwa

Jeśli firma IT poważnie podchodzi do swojej wiarygodności, bezpieczeństwo będzie nieodzownym priorytetem. Ważne jest wiedzieć, jakie środki firma podejmuje, aby Twój pomysł, produkt, rozwiązania i poufne materiały nie zostały ujawnione. Jako podmiot inwestujący znaczne środki w rozwój oprogramowania, pytanie o środki bezpieczeństwa stosowane przez partnera w zakresie rozwoju produktu ma kluczowe znaczenie.

6. Wsparcie po wdrożeniu

Odpowiedzialna firma programistyczna dba o to, by zapewnić dalsze utrzymanie i wsparcie Twojego produktu. Informuje dokładnie o tym, czego można oczekiwać w zakresie usług backupu, aktualizacji i utrzymania projektu po dostarczeniu finalnej pracy.

Lepiej mieć wcześniej ustalone wszystkie te szczegóły, zanim zdecydujesz się na skorzystanie z określonej firmy.

Wybór odpowiedniej firmy programistycznej to nie przypadek

Powyżej opisane aspekty, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze firmy programistycznej, nie wyczerpują oczywiście całego tematu. Do procesu analizy można podejść jeszcze bardziej kompleksowo i przeanalizować również wypracowane wartości firmy oraz opinie klientów, z którymi firma współpracowała.  Nie jest to skomplikowane zadanie, ale znalezienie odpowiedniego dopasowanego software house’u wymaga trochę wysiłku. Niezależnie od tego, ile czasu i energii włożysz w wybór odpowiedniego partnera programistycznego, pamiętaj, aby porównać i ocenić różne opcje pod kątem oczekiwań w zakresie własnego projektu.