Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Faktoring to szansa dla firm

faktoring

Firmy istniejące na rynku, bardzo często spotykają się z problemami dotyczącymi otrzymania należności finansowej w terminie lub mają długie terminy płatności od swoich klientów. Poszukiwanie kontaktu z klientem, przypominanie o obowiązku zapłaty i oczekiwanie na wpłatę zabierają czas i energię, którą można byłoby poświęcić na czynności pozwalające na przyspieszenie rozwoju firmy. Niestety jest to sytuacja bardzo powszechna. Brak wpływów z tytułu wystawionych faktur powoduje zatory finansowe, a co za tym idzie, zaburzanie ich rozwoju w istotnym stopniu. Często firmy, szczególnie z sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w związku z chwilowym brakiem środków finansowych, nie są w stanie realizować kolejnych kontraktów i zamówień dla swoich klientów. Innym z problemów, które dotykają polskich przedsiębiorstw jest brak szans na kredyt i dofinansowanie. Skąd zatem czerpać środki, tak potrzebne do utrzymania płynności finansowej?  Na szczęście istnieje na to świetny sposób zwany faktoringiem.

Czym jest faktoring i jakie ma zalety?

Przede wszystkim należy przybliżyć znaczenie słowa faktoring. Mianowicie jest to usługa finansowa, która polega na wykupywaniu przez firmę zajmującą się faktoringiem od firmy podejmującej z nią współpracę, należności z tytułu wystawionych faktur sprzedaży produktów lub usług. Pozwala to na zachowanie płynności finansowej, która często jest zaburzana przez proces oczekiwania na należności za sprzedane produkty i usługi.

Niewątpliwą zaletą faktoringu jest wspomniana płynność finansowa. Firma korzystająca z faktoringu otrzymuje pieniądze od razu po wystawieniu faktury sprzedaży i nie musi się martwić ściąganiem środków od klienta, który ociąga się z zapłatą lub po prostu ma długi termin płatności. Drugą zaletą jest ogromna oszczędność czasu. Dzięki temu, że to firma faktoringowa zajmuje się pilnowaniem terminu należności, przedsiębiorstwo i jego pracownicy mają czas na rzeczy bardziej istotne dla nich w danym okresie. Sam proces uzyskania finansowania z faktoringu również jest błyskawiczny. W eFaktor często firma ubiegająca się o tę usługę, środki dostaje jeszcze tego samego dnia, w którym składa wniosek. Trzecią bardzo istotną kwestią jest zwiększenie bezpieczeństwa firmy. Oddając faktorowi obowiązek ściągania należności, firma nie odczuwa tak bardzo sytuacji oczekiwania na zaksięgowanie wpłaty przez klienta. Ta usługa często jest jedyną alternatywą dla przedsiębiorstw, które mają problem z uzyskaniem kredytu lub dofinansowania.

Jedną z zalet faktoringu jest także możliwość osiągnięcia znacznej przewagi nad konkurencją. Przedsiębiorca może zaoferować odbiorcom stosunkowo długie terminy opłaty za wystawioną fakturę, ponieważ on swoje pieniądze dostanie od faktora. Klient chętnie zakupi produkt lub usługę, które mają dłuższy termin zapłaty.

Czy faktoring wygląda inaczej w różnych firmach?

Tak, ponieważ jest to usługa tworzona indywidualnie dla każdego przedsiębiorstwa, które chce z niej skorzystać. To ważne, ponieważ mimo podobnych zasad, na których podstawie działa faktoring, każde przedsiębiorstwo ma inne potrzeby i inne priorytety, które warto uwzględnić przy rozpoczynaniu współpracy z firmą faktoringową.

Z faktoringu może skorzystać firma z każdej branży i segmentu rynku i najlepiej sprawdzi się w przedsiębiorstwach:

  • liczących na elastyczne źródło finansowania,
  • które posiadają klientów oczekujących by termin płatności wynosił 30-90 dni,
  • które prowadzą cykliczną sprzedaż dla stałych klientów,
  • które szukają różnych źródeł finansowania,
  • które nie mają szans na kredyt w banku,
  • które chcą mieć płynną sytuacją finansową

Oczywiście to tylko niektóre potrzeby firm, które powinny skorzystać z faktoringu. Widząc już tylko je, można szybko określić, czy dana firma ma szansę na rozwój po podjęciu współpracy z faktorem. W eFaktor istnieje możliwość finansowania części obrotu, a nawet części wystawionej faktury. Istnieje też możliwość współpracy, gdy mamy tylko jednego kontrahenta.

Które firmy korzystają z faktoringu?

W faktoringu ważny jest przede wszystkim klient, jego przedsiębiorstwo i pieniądze. Branże, w których często znajdują się zainteresowane faktoringiem firmy, to:

  • produkcja przemysłowa,
  • handel hurtowy,
  • budowlanka,
  • transport,
  • eksport,
  • usługi doradcze i marketingowe.

Kluczowe jest zrozumienie, że faktoring jest w zasadzie usługą stosunkowo uniwersalną, która jest dostępna niemalże dla wszystkich.

Faktoring oparty na przejrzystej współpracy jest niewątpliwie jeszcze bardziej atrakcyjny. W celu rozpoczęcia działania w tym kierunku, warto też skorzystać z możliwie najprostszego sposobu naliczania stałej prowizji. Często ubiegając się w banku o kredyt zasady nie są do końca jasne przez masę „papierologii”. W faktoringu liczbę wymaganych dokumentów możesz policzyć na palcach jednej ręki.

Jak powinna wyglądać współpraca z firmą zajmującą się faktoringiem?

Partner w biznesie musi przede wszystkim profesjonalnie podchodzić do współpracy. Korzystając ze wsparcia eFaktor otrzymuje się między innymi indywidualnego opiekuna, obsługę posprzedażową oraz bardzo dużą dostępność mobilnych doradców. Jest to znaczna różnica od tego, co oferuje nam bank. Tam proces decyzyjny jest znacznie dłuższy i trzeba swoje „przeczekać”.

Faktoring to coś, co umożliwia wielu firmom prawidłowe funkcjonowanie. Dlatego właśnie warto zabezpieczyć firmę i dać jej szanse na rozwój korzystając z profesjonalnych usług firmy faktoringowej. Płynna współpraca, wyszkolony opiekun oraz stały kontakt z firmą są bardzo istotne. Współpraca z taką firmą jest znacznie łatwiejsza, niż z bankiem lub instytucją, zajmującą się dofinansowaniem, ponieważ nie poświęcasz tak dużo czasu na formalności.