Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Finansowanie nawet dla najmniejszych firm – poznaj faktoring!

faktoring

Kiedy mówimy o finansowaniu dla firm, pierwszą myślą zwykle jest kredyt lub pożyczka. To faktycznie często stosowane metody finansowania, jednak mają one swoje wady. Z punktu widzenia niewielkich, rodzinnych firm czy działalności gospodarczych z krótkim stażem, uzyskanie kredytu bankowego bywa bardzo trudne, z kolei warunki finansowe pożyczek pozostawiają wiele do życzenia. Istnieje jednak rozwiązanie, które zapewnia przejrzyste, jasne warunki, a do tego mogą z niego skorzystać nawet przedsiębiorcy, którzy są obecni na rynku od niedawna i prowadzą działalność na mikroskalę. Jak działa faktoring i o czym należy pamiętać wybierając tę formę finansowania? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule!

Faktoring a kredyt i pożyczka – zasadnicze różnice

Pierwszym elementem, który często decyduje o wyborze właściwej oferty finansowania, jest jej dostępność. Kredyty w bankach są pod tym względem najtrudniejsze do uzyskania dla firm – potrzebna jest zdolność kredytowa, wykazanie odpowiednio wysokich wpływów na konto, a ponadto kredytodawca sprawdza często staż firmy, odmawiając udzielenia kredytu przedsiębiorcom obecnym na rynku krócej niż 24 miesiące. O wiele łatwiej uzyskać pożyczkę, jednak w tym przypadku możemy spodziewać się wysokich kosztów spłaty oraz musimy brać pod uwagę to, że (zarówno przy kredycie, jak i pożyczce) zwiększamy tym samym zadłużenie firmy i osłabiamy jej płynność finansową.

Zanim przejdziemy do wyjaśniania, jak działa faktoring, wyjaśnijmy dwa ważne terminy. Faktor to instytucja, która świadczy usługę faktoringu. Z kolei faktorant to firma, która korzysta z tej usługi. Ostatnią stroną jest odbiorca – osoba lub firma, która ma wobec faktoranta należności do zapłacenia.

Jak na tle tych dwóch rozwiązań wypada faktoring? Różnice są znaczące i wykraczają poza samą dostępność – w faktoringu bowiem większe znaczenie niż finanse faktoranta, ma płynność finansowa odbiorcy.

Wynika to z prostej przyczyny – faktoring polega na sprzedaży faktur. Działa to w następujący sposób:

Przykład: Firma Pani Łucji wystawia faktury z odroczonym terminem płatności swoim kontrahentom. Przedsiębiorczyni potrzebuje szybkiego dostępu do środków, które w tej chwili są niejako “zamrożone” na kontach klientów. Pani Łucja kontaktuje się więc z faktorem i sprzedaje fakturę, którą wystawiła klientowi (działa to na zasadzie cesji). Faktor (w tej roli PragmaGO) prześwietla finanse kontrahenta, by upewnić się, że tamten będzie w stanie spłacić należność, a następnie wypłaca środki firmie Pani Łucji, dzięki czemu Pani Łucja uzyska do nich dostęp niemal natychmiast. Całość odbywa się przez internet i trwa zwykle nie dłużej niż dwie godziny.

Powyższy przykład pokazuje, że faktoring od kredytu czy pożyczki różni się nie tylko dostępnością, ale też podejściem do płatności. Podczas gdy kredytodawców i pożyczkodawców nie interesuje, czy potrzeby finansowe firmy wynikają z oczekiwania na zapłatę za faktury, w faktoringu punktem wyjścia jest właśnie faktura z długim terminem płatności.

Kto skorzysta na faktoringu?

Faktoring to rozwiązanie skrojone na potrzeby firm wystawiających faktury z odroczonym lub po prostu dłuższym terminem płatności. Często praktyka taka wynika ze specyfiki branży i z realiów panujących na rynku, a sam przedsiębiorca nie ma na to zbyt wielkiego wpływu – albo wystawi fakturę z odpowiednio długim terminem, albo nie zdobędzie klienta.

Utrzymanie płynności finansowej w takich realiach jest szczególnie trudne dla niewielkich firm, które nie mają jeszcze wystarczającej liczby klientów, by pozwolić sobie na zainwestowanie w rozwój firmy, mimo że mają na to plan i pomysł. Na szczęście istnieje proste rozwiązanie – mikrofaktoring dla firm z sektora małych i mikroprzedsiębiorstw. Faktoring to nie tylko szansa na zakup nowoczesnych urządzeń czy rozbudowę portfolio usług, ale także koło ratunkowe w nieprzewidzianych sytuacjach – awaria maszyny czy samochodu niezbędnych do prowadzenia działalności może skutecznie napsuć krwi. Bez tego trudno świadczyć dalej usługi na najwyższym poziomie, a naprawy czy zakup nowych sprzętów kosztują. Mikrofaktoring pozwoli sfinansować palącą potrzebę szybko, bezpiecznie, a przede wszystkim… za należne firmie pieniądze kontrahentów.