Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Jak kancelaria prawno podatkowa wspiera rozwój firmy?

kancelaria prawno-podatkowa

Rankingi państw najtrudniejszych do prowadzenia biznesu regularnie wspominają o Polsce jako o jednym z tych miejsc, gdzie przepisy są wyjątkowo wymagające. Wpływa na to przede wszystkim duża ilość wprowadzanych zmian, co skutkuje ogromną niepewnością i rosnącym ryzykiem biznesowym. W ostatnich latach jedną z najbardziej rewolucyjnych reform był program funkcjonujący pod nazwą Polski Ład. Sposób i tempo jego wprowadzania sprawiło, że niemal każdy przedsiębiorca poszukiwał pomocy i doradztwa, a niejedna kancelaria prawno podatkowa była zmuszona odmówić z powodu braku wolnych terminów. W tych okolicznościach polscy właściciele firm dostrzegli wartość płynącą z profesjonalnych usług oferowanych przez radców prawnych, doradców podatkowych i zaznajomionych z bieżącymi przepisami księgowych.

W jaki sposób eksperci prawno-podatkowi przyspieszają rozwój przedsiębiorstw?

Przedsiębiorcy dążący do zwiększenia osiąganych zysków mogą nieświadomie zdecydować się na podjęcie kroków prawnych, które rodzą negatywne konsekwencje na polu podatkowym. Zależność zachodzi również w drugą stronę, dlatego aby świadomie decydować o losach własnego biznesu warto korzystać z pomocy profesjonalistów. Kancelaria prawno podatkowa to miejsce, gdzie współpracuje zespół specjalistów z obu wspomnianych obszarów – w końcu prawo bezpośrednio łączy się z podatkami, dlatego osiągnięcie efektu synergii jest możliwe tylko przy zachowaniu balansu na obu polach.

Korzyści płynące z usług doradczych najlepiej zobrazować na praktycznych przykładach — niech będzie to przypadek typowego przedsiębiorcy. Najczęściej stosowaną formą opodatkowania w Polsce jest podatek liniowy wynoszący 19%. Wprowadzenie w życie Polskiego Ładu nałożyło jednak na wszystkich prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą dodatkowy podatek w formie składki zdrowotnej, wynoszącej 4,9% od dochodu. Po zsumowaniu obu tych wartości przedsiębiorca zostaje więc obarczony aż 23,9 procentowym obciążeniem, jeszcze przed uwzględnieniem czteroprocentowej daniny solidarnościowej oraz składek ZUS w pełnej wysokości. W takiej sytuacji wiele osób zaczęło interesować się optymalizacją, w której może pomóc kancelaria prawno podatkowa.

Podstawowym sposobem na legalne zmniejszenie obciążeń fiskalnych w takiej sytuacji będzie przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Kodeks spółek handlowych proponuje tu kilka rozwiązań: od spółki jawnej, przez spółki z o.o. i komandytowe, aż po spółki akcyjne. Kancelaria prawno podatkowa pomaga wybrać najkorzystniejszą opcję, która będzie dopasowana do branży, uwzględniając przy tym osiągane dochody, podejmowane ryzyka oraz długofalowe plany biznesowe.

Ile w praktyce można oszczędzić?

Zarejestrowanie spółki pozwala zazwyczaj obniżyć skalę obciążeń ze wspomnianego wcześniej 23,9% do 9%, a w szczególnych warunkach nawet do 0%. Pierwszą zaletą jest brak daniny solidarnościowej, której nie płacą osoby prawne. Kolejne korzyści będą zależne od obranej ścieżki — w przypadku spółki z o.o. nie trzeba płacić składek na ZUS, natomiast po przekształceniu działalności w spółkę komandytową stawka składki zdrowotnej staje się niezależna od dochodu. Opcją generującą spore oszczędności może być jeszcze estoński CIT, pozwalający wcale nie płacić podatków. Skorzystanie z niego jest jednak zalecane głównie przedsiębiorcom zostawiającym część zysku w spółce — kancelaria prawno podatkowa musi w pierwszej kolejności dokładnie przeanalizować zasadność takiego rozwiązania.

Wspomniane powyżej korzyści fiskalne z pewnością brzmią bardzo zachęcająco, ale należy jeszcze wspomnieć o zaletach pod kątem prawnym. Spółka może stać się doskonałą drogą do zabezpieczenia majątku — przede wszystkim prywatnego, ale też firmowego. Z jednej strony obniża ryzyko prowadzenia działalności (stąd sama jej nazwa — spółka z ograniczoną odpowiedzialnością), z drugiej pozwala uporządkować kwestie dziedziczenia i ewentualnej sukcesji. Jeśli przekazanie lub sprzedaż spółki są brane pod uwagę, to kancelaria prawno podatkowa wesprze dalszy rozwój firmy, dbając o jej bezpieczne przejście z rąk do rąk.