Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Jak przestrzeń biurowa może wspierać osoby neuroróżnorodne?

Szacuje się, że nawet 20% populacji charakteryzuje się sposobem myślenia, przetwarzania informacji, działania i reagowania na bodźce zewnętrzne, który różni się od większości. Ta odmienna perspektywa może wynikać z takich uwarunkowań jak spektrum autyzmu, ADHD czy dysleksja. Co ciekawe, osoby neuroróżnorodne mogą wnosić do firmy znaczącą wartość. Jak firmy mogą, za pomocą aranżacji biura wspierać pracowników o niestandardowych potrzebach?

Ponadprzeciętna kreatywność, wyobraźnia przestrzenna, wyjątkowa dbałość o szczegóły, silne skupienie, motywacja i wytrwałość to tylko niektóre cechy, które często charakteryzują osoby neuroróżnorodne. To pracownicy o ogromnym potencjale, których zatrudnienie firmy powinny poważnie rozważyć. Aby jednak w pełni wykorzystać ich możliwości, pracodawcy muszą również uwzględnić ich specyficzne potrzeby.

Różnorodne przestrzenie pracy

Firmy, które chcą stworzyć komfortowe środowisko pracy, powinny skupić się na dostosowaniu przestrzeni biurowych do potrzeb wszystkich pracowników. Niektórzy będą efektywniej pracować w dużych, otwartych przestrzeniach, takich jak biura typu open space, podczas gdy inni mogą potrzebować cichych miejsc sprzyjających koncentracji.

To właśnie nazywamy projektowaniem inkluzywnym, które uwzględnia zróżnicowane potrzeby i style funkcjonowania pracowników. W naszych biurach przykładamy do tego dużą wagę. W każdym biurze wydzieliliśmy małe, dźwiękoszczelne pomieszczenia do rozmów telefonicznych, spotkań lub indywidualnej pracy dla osób o specjalnych potrzebach – mówi Daniel Kłosowski, Asset Manager na Europę Środkowo-Wschodnią w DWS w Polsce.

Projektując przestrzenie biurowe, warto również zadbać o strefy relaksu. Specjalne miejsca z subtelnym oświetleniem i wygodnymi sofami mogą być niezwykle korzystne nie tylko dla osób neuroróżnorodnych. Dostęp do takich pomieszczeń z pewnością pomaga w redukcji stresu w miejscu pracy.

Odpowiednia akustyka i oświetlenie w biurze

Dźwięk ma ogromny wpływ na koncentrację, zwłaszcza w przypadku pracowników neuroróżnorodnych. Hałas biurowy jest jedną z głównych przyczyn przeciążenia sensorycznego. W takiej sytuacji pomocne mogą być specjalne panele akustyczne, dywany czy dodanie zieleni, które tłumią hałas i tworzą bardziej komfortowe środowisko. Podczas wyposażania przestrzeni biurowych ważne jest również zwrócenie uwagi na subtelne dekoracje, kolory i oświetlenie.

Należy unikać ostrego, fluorescencyjnego oświetlenia. Lampy powinny mieć możliwość regulacji jasności i temperatury barwowej. Dzięki temu możemy dostosować warunki do potrzeb naszych pracowników w danym momencie – dodaje Daniel Kłosowski, Asset Manager na Europę Środkowo-Wschodnią w DWS w Polsce.

Body doubling – sposób na pokonanie prokrastynacji

Wspierające podejście ze strony zespołu może być także doskonałym motywatorem dla pracowników neuroróżnorodnych. Wiele osób z ADHD, na przykład, ma trudności z ukończeniem pojedynczego, czasochłonnego zadania. Jednym z pomocnych rozwiązań jest metoda body doubling. Polega ona na równoległej pracy nad podobnymi zadaniami w towarzystwie współpracownika, np. w parze. Obecność drugiej osoby, skupionej na swojej pracy, może pomóc zmotywować i zapobiec rozpraszaniu się.

Istnieje wiele sposobów na zapewnienie komfortowego środowiska pracy dla osób o różnych potrzebach. Kluczem jest ich zidentyfikowanie i skuteczne wdrożenie – podsumowuje Daniel Kłosowski.