Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Jak zoptymalizować wydatki w jednoosobowej działalności gospodarczej?

jak zoptymalizowac wydatki w jednoosobowej dzialanosci

Bez względu na to, czy prowadzi się wielką czy małą firmę, warto dbać o racjonalne gospodarowanie finansami. Pozwala to lepiej sterować wszystkimi procesami oraz zyskiwać realne oszczędności oraz zyski dla przedsiębiorstwa. Paradoksalnie nawet w mikrofirmach istnieje wiele sposobów na to, by wydawać mniej, przy zachowaniu wysokiego komfortu pracy. Co należy zrobić, by zoptymalizować koszty w jednoosobowej działalności gospodarczej całkowicie zgodnie z prawem? O tym napiszemy w dalszej części artykułu.

Dlaczego zawsze warto kontrolować firmowe finanse?

Nawet jeśli finanse w małej firmie prowadzi zewnętrzny specjalista, warto zachować kontrolę i na bieżąco monitorować finanse. Dzięki temu można szybciej i sprawniej wprowadzać zmiany optymalizacyjne, co przekłada się na lepszą sytuację wizerunkową lub ekonomiczną przedsiębiorstwa.

Choćby podstawowa wiedza o wydatkach firmy sprawia, że bezpieczniej zarządza się inwestycjami, podejmuje się lepsze decyzje biznesowe oraz skuteczniej weryfikuje się bieżące umowy (np. o media) i negocjuje korzystniejsze warunki na przyszłość.

Optymalnym rozwiązaniem jest współpraca z doświadczonymi specjalistami, jak biura rachunkowe na stronie: UslugiKsiegowe.pl, oraz bycie zawsze na bieżąco z sytuacją firmy.

Jak skutecznie optymalizować firmowe wydatki?

Jak wydawać mniej w firmie? Sposobów jest wiele. Zawsze należy przede wszystkim rozsądnie gospodarować finansami i szukać oszczędności tam, gdzie jest to możliwe. Nie zawsze bowiem ograniczenie wydatków musi oznaczać pogorszenie komfortu pracy. Wprost przeciwnie. Niejednokrotnie da się wydawać mniej, a przy tym usprawnić funkcjonowanie biznesu.

Gdzie szukać oszczędności? Największe wydatki dla małych biznesów generuje często wynajem lokalu. Niejednokrotnie okazuje się jednak, że bardzo duży lokal nie jest niezbędny, a mniejszy, ale o lepszym rozkładzie pomieszczeń i z niższym czynszem, sprawdziłby się lepiej. Zdarza się, że nawet w tej samej dzielnicy da się wynająć taniej odpowiednie miejsce.

W mikrofirmach lub u freelancerów czasami decyzja o wynajmie biura jest podyktowana względami wizerunkowymi. Zdarza się jednak, że jest to wydatek zbędny, nie przekładający się na realne korzyści, zwłaszcza na samym początku prowadzenia biznesu. Często lepiej skorzystać z coworkingu, co znacząco obniża koszty, a daje dostęp do profesjonalnego i wygodnego zaplecza biurowego, bez konieczności utrzymywania własnej przestrzeni.

Podobnie wygląda kwestia firmowych leasingów np. na samochody. Trzeba dokładnie przekalkulować, czy tak naprawdę jest to w danej chwili niezbędne, by nie doprowadzić firmy na skraj płynności finansowej na samym początku prowadzenia biznesu.

Innym sposobem na optymalizację jest dokładna weryfikacja bieżących rachunków. W wielu przypadkach da się bowiem znaleźć tańszego dostawcę usług telefonicznych i internetowych, prądu, gazu lub tańsze (a nawet darmowe) konto w banku. Aby móc to zrobić, trzeba jednak mieć stały wgląd w firmowe wydatki.

Koszty a obniżenie podatku dochodowego

Podczas cięcia wydatków, warto jednak zachować zdrowy rozsądek. Koszty bywają bowiem bardzo przydatne, gdy firma osiąga wysokie przychody. Wówczas wydatki można odpisywać od podatku, by zamiast wykonywać przelewy do Urzędu Skarbowego, zrobić coś korzystnego dla firmy.

Zawsze należy zatem podchodzić do firmowych finansów analitycznie i szukać optymalnych rozwiązań i złotego środka. Pozwoli to usprawnić działanie biznesu na bieżąco oraz przyniesie realne korzyści na przyszłość.