Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Leasing pracowniczy – czym jest? Wady i zalety

leasing pracowniczy

Kiedy słyszysz hasło „leasing auta” – zapewne dobrze wiesz o co chodzi. Czy masz w sobie tą samą pewność na dźwięk określenia „leasing pracowników”? Sporo przedsiębiorców nie zna tej możliwości pozyskiwania rąk do pracy. Zdecydowanie warto dowiedzieć się, jakie zalety i wady ma leasing pracowniczy. Pomoże Ci w tym niniejszy artykuł.

Co to jest leasing pracowniczy?

To naturalnie pierwsze pytanie, jakie ciśnie się na usta. Spieszmy zatem z odpowiedzią: leasing pracowniczy to swoiste wynajęcie pracownika od agencji pracy. Wówczas przedsiębiorca nie traci czasu na drogie i często nieskuteczne rekrutacje i niemal na tacy dostaje nowego, sprawdzonego pracownika. Kolejnym krokiem jest podpisanie z nim stosownej umowy (o pracę, albo zlecenie), wysłanie na badania lekarskie, szkolenie BHP i gotowe! I tu przechodzimy do kolejnego punktu, czyli korzyści, jakie płyną z takiej formy zatrudnienia.

Więcej o leasingu pracowniczym pod adresem: https://conquro.pl/czym-jest-leasing-pracowniczy-poznaj-wady-i-zalety/

Zalety leasingu pracowniczego

Podstawową zaletą jest szybkość, skuteczność i zdjęcie sobie z głowy kosztów oraz czasu, potrzebnego na przeprowadzenie solidnego procesu rekrutacyjnego. Jeśli szukałeś już pracowników, zapewne wiesz, że ogłoszenie o pracę w popularnych portalach pracy bywa bardzo drogie. Niestety czasem jedno ogłoszenie nie wystarczy, aby znaleźć odpowiedniego kandydata i wydajesz kolejne pieniądze na następne nieskuteczne ogłoszenia. Do tego tracisz czas na nieudane spotkania z aplikantami.

Leasing pracowniczy właśnie wyręcza w tym wszystkim pracodawców. Wystarczy określić warunki, jakie spełniać ma przyszły pracownik i w krótkim czasie odpowiednio dopasowany kandydat może rozpocząć pracę, a Ty nie martwisz się o ciągłość obsługi danego stanowiska. Taki stan rzeczy z całą pewnością znacznie ułatwia zarządzanie firmą i planowanie dalszych działań. Tym samym można stwierdzić, że leasing pracowników może mieć realny wpływ na rozwój przedsiębiorstwa, a tym samym przekładać się na faktyczne zyski.

Czy rzeczywiście wszystko jest takie kolorowe? Planując leasing pracowniczy musisz wziąć także pod uwagę ewentualne wady tego rozwiązania i zastanowić się czy specyfika pracy w Twojej firmie wymaga stałych pracowników i czy nie ma to większego znaczenia.

Wady leasingu pracowniczego

Jeśli prowadzisz swój biznes dobrze wiesz, że nie istnieją rozwiązania idealne. Podobnie jest z leasingiem pracowniczym. Sprawdzi się tam, gdzie rotacja pracowników nie wpływa negatywnie na realizację zadań. Leasing zazwyczaj dotyczy określonego okresu czasu, dlatego sprawdza się na stanowiskach, na których wdrożenie pracownika do pracy nie jest szczególnie wymagające.

Musisz mieć także na uwadze miejsce, jakie znajdą sobie pracownicy leasingowi, wśród zatrudnionych na stałe. HR-owiec powinien zadbać o minimalizowanie różnić w traktowaniu poszczególnych pracowników, aby osoby wynajęte do pracy nie czuły się w nowym środowisku w jakiś sposób wykluczone.

Formuła leasingu pracowniczego zdejmuje z głowy pracodawcy sporo obowiązków, ale jeśli szukasz nowych rozwiązań, warto zastanowić się także nad outsourcingiem pracowników, który jeszcze bardziej ułatwi Ci pozyskiwanie i zatrudnianie ludzi do pracy.