Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Najlepsze narzędzia do telepracy

Telepraca jest dość specyficznym sposobem pracy. Niekiedy może być prowadzona prosto z domu, a czasem wymaga od pracowników spędzania wielu godzin w firmowym budynku. Aby wszelkie zadania były wykonywane sprawniej, warto zaopatrzyć zatrudnione osoby w odpowiednie narzędzia. Które z nich są najlepsze do telepracy?

Dlaczego warto wybrać dobre narzędzia do telepracy?

Kiedy pracujesz zdalnie, mogą Cię dzielić dosłownie setki kilometrów od siedziby głównej firmy. Możesz też pracować w zdalnym zespole, w którym każdy ma swoje miejsce pracy w innej lokalizacji. Tak czy inaczej, nie masz już możliwości omówienia projektu ze współpracownikami „na żywo”. Współpraca w grupie podczas pracy zdalnej wymaga szybkiej komunikacji, dlatego warto wyposażyć siebie lub swoich pracowników w odpowiednie narzędzia. To, z którego z nich skorzystasz, będzie w dużej mierze zależało od potrzeb firmy. Oto lista najlepszych narzędzi komunikacyjnych dla telepracy.

Slack – popularne narzędzie do telepracy

Slack to jedno z najłatwiejszych w użyciu narzędzi do telepracy. Możesz zalogować się za pomocą przeglądarki lub pobrać aplikację na swój komputer i smartfona. Program do przesyłania wiadomości przygotowany jest do komunikacji w zespole, zwłaszcza takim, który koncentruje się na telepracy. Jeśli chcesz pozbyć się nieskończonej pętli e-maili, skorzystanie ze Slacka może być dobrym rozwiązaniem.

Korzystanie z aplikacji jest niezwykle proste. Wystarczy stworzyć kanał Slack dla siebie i członków swojego zespołu, a następnie dodać osoby, wpisując ich adresy e-mail. Następnie możesz utworzyć wątki, które są w zasadzie różnymi pokojami rozmów, w których omawiasz dowolne tematy. Na przykład możesz mieć wątek marketingowy, wątek treści lub wątek mediów społecznościowych. To sprawia, że możesz łatwo śledzić wiele konwersacji. Uporządkowanie kontaktów względem wykonywanej pracy na pewno pozytywnie wpłynie na usprawnienie wykonywanych zadań.

Skype – skuteczna komunikacja

Większość osób jest już zaznajomiona z komunikatorem Skype. Wprowadzony na rynek w 2003 roku system wideokonferencji i połączeń głosowych jest ratunkiem dla tych, którzy chcą pozostać w kontakcie ze współpracownikami i bliskimi na całym świecie – po utworzeniu profilu w systemie możesz od razu zacząć wykonywać połączenia. Możesz pobrać Skype’a na laptopa lub jako aplikację na telefon i prowadzić bezpłatne rozmowy oraz wideorozmowy z osobami, które również zainstalowały program.

Google Hangouts – praktyczna technologia

Google Hangouts, hostowane przez Gmaila, to niezwykle prosty system czatu, połączeń i wideorozmów dla pracowników zdalnych. Jeśli musisz skontaktować się z kolegami w czasie rzeczywistym i wszyscy korzystacie z Gmaila, może to być dla Ciebie najszybsza opcja. Możesz korzystać z Google Hangouts także w przeglądarce, co jest przydatne, jeśli nie chcesz pobierać wielu narzędzi do telepracy. Po prostu otwórz stronę poczty Gmail i kliknij ikonę „Hangouts” po lewej stronie ekranu.

Hangouts to darmowy program mający kilka ciekawych opcji, których nie można przeoczyć. Jedną z nich jest możliwość dodania napisów do wideokonferencji – szczególnie przydatna, jeśli masz słabe połączenie i nie możesz w pełni zrozumieć słów drugiej osoby.

Chmura dla firm – najważniejsze pliki i informacje na wyciągnięcie ręki

Warto jednak zauważyć, że telepraca opiera się nie tylko na rozmowie i bezpośredniej komunikacji, lecz także na udostępnianiu materiałów związanych z wykonywaniem codziennych zadań. Tym sposobem przechodzimy do kolejnego niezwykle praktycznego narzędzia, jakim jest chmura dla firm.

Chmura dla firm to rozwiązanie, które okazuje się ułatwiające realizację codziennych zadań. Określenie to odnosi się do niemal nieograniczonej przestrzeni dyskowej i obliczeniowej, która zapewniana jest przez specjalistyczne serwery. Dzięki temu przedsiębiorcy, a także ich pracownicy mogą korzystać z aplikacji, wysyłać sobie pliki czy edytować wspólne projekty online, bez konieczności tworzenia kosztownego firmowego środowiska informatycznego. Chmura dla firm sprawia, że można uzyskać dostęp do nawet najbardziej wymagających programów lub obszernych plików online – w każdym momencie i z każdego miejsca.

Chmura dla firm – jaką usługę wybrać?

Takie rozwiązania, jak serwer w chmurze świadczone są przez dostawców będących specjalistami w zakresie technologii IT. Do takich firm należą na przykład Data House i INEA. Pierwszy z dostawców proponuje serwer w chmurze, który jest bezpieczną przestrzenią dla kopii zapasowych i danych. Oprócz tego wszystkie serwery oferowane przez tę firmę mają w pakiecie globalną ochronę przed atakami DDoS.

Drugi dostawca – INEA – oferuje znacznie bardziej kompleksowe rozwiązanie, które nazywa się INEA CloudPro. Jest to usługa, która pozwala na zapisywanie danych w chmurze oraz dostęp do nich 24/7/365 z dowolnego miejsca na świecie. INEA oferuje także zaawansowane systemy ochronne oraz ochronę przed atakami DDoS na łączu internetowym.

Co więcej, serwer w chmurze, z którego będzie korzystać przedsiębiorstwo, znajduje się w specjalnie przystosowanym do tego środowisku INEA Data Center, co powoduje, że dane są chronione w świecie realnym i wirtualnym 24 godziny na dobę. Całość uzupełniają elastyczne modele rozliczeniowe – abonamentowe i godzinowe, co pozwala dopasować format do potrzeb prowadzonego przedsiębiorstwa. Chmura danych INEA umożliwia zapisywanie danych zgodnie z ustawą o ochronie danych RODO. CloudPro to niezawodny sposób na przechowywanie informacji, którego działanie oparte jest na wysokiej klasy komponentach Dell® i Intel®. Chmura wykorzystuje również wirtualizację enterprise marki Vmware®.