Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Nowy Ład a firma. Najważniejsze zmiany w podatkach w 2022 r.

nowy ład a firma

1 lipca 2022 r. wszedł w życie tzw. Polski Ład 2.0, czyli kolejna nowelizacja prawa podatkowego. Wprowadzone rozwiązania częściowo porządkują chaos, który pojawił się po poprzednich zmianach. Pojawiły się też nowe rozwiązania. Co zatem dokładnie oznacza „nowy” Nowy Ład, poza zniesieniem ulgi dla klasy średniej? Najważniejsze zmiany opisujemy poniżej.

Zmiana w wysokości i sposobie wyliczania składki zdrowotnej

Polski Ład 2.0 przywraca możliwość odliczenia składki zdrowotnej, chociaż na innych zasadach. Wcześniej można to było zrobić od podatku PIT. Obecnie będzie to zależało od sposobu rozliczania się z urzędem skarbowym. I tak:

  • podatnicy rozliczający się ryczałtem mogą doliczyć do kosztów uzyskania połowę zapłaconych składek zdrowotnych, a zatem maksymalnie 503,91 zł miesięczne;
  • przedsiębiorcy, którzy są na podatku liniowym, mogą zaliczyć całe składki w koszty uzyskania przychodu, jednak w skali roku podstawa opodatkowania z tego tytułu będzie mogła być obniżona o maksymalnie 8 700 zł.

Przełoży się to na nieznaczne oszczędności w rozliczeniu rocznym.

Zmiany w opodatkowaniu skalą podatkową

Nowe zasady opodatkowania wprowadzone przez kolejną wersję Nowego Ładu nie przyniosły zmian w odniesieniu do progów skali podatkowej. Pozostały na poziomach wprowadzonych od stycznia 2022 r. Dla przypomnienia: II próg podatkowy z wyższą stawką”wchodzi” dopiero od 120 000 zł. Różnica polega na tym, że stawka podatku dochodowego w I progu spada z 17% do 12%. Bez zmian pozostaje za to wysokość kwoty wolnej od podatku – to nadal 30 000 zł.

Zmiany w opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

Korzyści z wprowadzonych w tym zakresie zmian odczują niektórzy przedsiębiorcy, ponieważ utrzymano zapoczątkowany w styczniu obniżony ryczałt od ewidencjonowanych przychodów. Jest on dostępny dla branży IT (12%) czy architektów (14%). Dodatkową korzyścią dla „ryczałtowców” będą wspomniane już zmiany w składce zdrowotnej, czyli możliwość odliczania jej połowy od podstawy opodatkowania.

Zmiany w opodatkowaniu podatkiem liniowym

Podatnicy, którzy odprowadzają do urzędu skarbowego podatek liniowy, nadal regulują go w wysokości 19%. Zmiany, podobnie jak w przypadku ryczałtowców, dotyczą rozliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Nie można tu zapomnieć o limicie 8 700 zł rocznie – tyle wynosi maksymalna kwota zmniejszająca podstawę opodatkowania z tego tytułu.

Obowiązkowy JPK_PKPiR i JPK_EWP oraz ewidencja środków trwałych i WNiP

Odetchnąć mogą ci, którzy obawiali się wprowadzonego w Polskim Ładzie obowiązku comiesięcznego przekazywania do „skarbówki” JPK, czyli Jednolitego Pliku Kontrolnego. Miał on już od 2023 roku objąć zarówno osób, dla których podstawą rozliczenia jest skala podatkowa bądź liniowy podatek, jak i tych na ryczałcie. Wraz z nim oczekiwano też przekazywania ewidencji środków trwałych i WNiP. Nowe przepisy przesyłają ten termin na 2025 rok. Do tego momentu takie dokumenty będzie trzeba przekazać wyłącznie na żądanie przedstawione przez urząd skarbowy, np. podczas kontroli.

Jak wybrać optymalną formę opodatkowania – ekspert MKKL radzi

Zmiany w rozliczeniu PIT spowodowały, że wielu przedsiębiorców po raz kolejny zastanawia się, czy to dobry moment na zmianę wybranej formy opodatkowania. Co jest obecnie najkorzystniejsze dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą? Jak obniżyć podatek dochodowy? – Nie ma jednego, uniwersalnego rozwiązania ani formy opodatkowania, która sprawdziłaby się dla wszystkich przedsiębiorców – wyjaśnia ekspert Kancelarii MKKL. – Aby określić najkorzystniejszy sposób obliczania podatku, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, związanych m.in. z branżą działalności czy wielkością dochodów. Dobra wiadomość jest taka: ustawodawca umożliwia zmianę formy opodatkowania w ciągu roku, także z mocą wsteczną od początku 2022 r. Jest to więc dobry moment, aby zmienić preferencje podatkowe i maksymalnie skorzystać z nowej ulgi – dodaje.

Warto zatem przeanalizować z ekspertami obecne przepisy i w razie potrzeby dokonać korzystnych zmian. Kancelarie prawne, w tym MKKL oferują obsługę prawną przedsiębiorców, która pomoże w uporządkowaniu aspektów prawnych firmy.