Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Pandemiczne i popandemiczne wyzwania związane z zarządzaniem płynnością

zarządzanie płynnością

Pandemia mocno naruszyła fundamenty wielu biznesów i wpędziła ich właścicieli w niemałe problemy finansowe. Dotyczy to zarówno niewielkich firm usługowych, jak i dużych przedsiębiorstw zatrudniających setki pracowników. Jak radzić sobie z problemami z utrzymaniem płynności finansowej? Jakie instrumenty finansowe pozwalają doraźnie poprawić płynność i przetrwać trudny okres?

Problemy z utrzymaniem płynności finansowej są doskonale znane wielu przedsiębiorcom i nasilają się wraz z pogarszającą się sytuacją gospodarczą. Pandemia dla wielu firm, a nawet całych branż, okazała się ogromnym wstrząsem. Utrzymanie się na powierzchni stało się tym samym trudniejsze niż kiedykolwiek.

Z jakimi problemami muszą mierzyć się dziś przedsiębiorcy?

Jednym z wielu i zarazem największym wyzwaniem stojącym dziś przed przedsiębiorcami jest niewątpliwie konieczność funkcjonowania w środowisku pandemicznym – niepewnym i trudnym do przewidzenia. Wprowadzane i luzowane obostrzenia, często bez wcześniejszego uprzedzenia i konsultowania z przedstawicielami branż, niestety nie ułatwiają prowadzenia biznesu.

To, co odróżnia pandemię od spowolnienia gospodarczego, to silny i jednoczesny wpływ zarówno na popyt, jak i podaż. Niepewność co do przyszłości skłania dziś wielu konsumentów do oszczędzania i odraczania w czasie wszystkich niekoniecznych wydatków. Wpływa to niekorzystnie na kondycję finansową wielu firm i wpędza je w coraz poważniejsze problemy z utrzymaniem płynności. W efekcie załamują się łańcuchy dostaw, co stawia kolejne podmioty w bardzo niekorzystnej sytuacji i zmusza je do jeszcze bardziej wytężonej walki o przetrwanie. Z pewnością czeka nas fala bankructw, jednak trudno w tym momencie oszacować ich skalę.

Jak firmy radzą sobie w takich warunkach? Wiele z nich zdecydowało się zdefiniować na nowo model biznesowy, rozszerzyć lub całkowicie zmienić ofertę, renegocjować dotychczasowe umowy czy ograniczyć skalę działalności, by zredukować do minimum koszty działania i przetrwać ten trudny czas. Część branż i podmiotów gospodarczych skorzystała również z rządowych tarcz kryzysowych. Podmioty, które nie zostały uwzględnione w programach pomocowych, często zmuszone były do poszukiwania środków na finansowanie działalności na rynku – w bankach lub firmach faktoringowych.

Kiedy warto sięgnąć po faktoring?

Sięgnięcie po środki z banku na ogół jest dość czasochłonnym i wymagającym procesem. Konieczne jest również wykazanie się odpowiednią zdolnością finansową, co w wielu przypadkach może okazać się przeszkodą nie do pokonania. O wiele szybszą i bardziej dostępną formą finansowania jest faktoring. Jak działa? Polega on na sprzedaży nieprzeterminowanych faktur (z odroczonym terminem płatności) firmie faktoringowej. W efekcie przedsiębiorstwo otrzymuje środki niemal od ręki i nie musi czekać na uregulowanie faktury przez kontrahenta za 30–90 dni. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie https://nfg.pl/branze/faktoring-dla-firmy-uslugowej.

Faktoring zaliczkowy sprawdzi się w momencie przystępowania do kontraktu i konieczności zakupu np. materiałów. Wybierając faktoring odwrócony, można z kolei szybko uzyskać środki na zakup sprzętu lub wyposażenia biura i zaplanować rozliczenie z faktorem w dogodnym terminie.