Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Procedury podatkowe wprowadzone w związku z koronawirusem

szkolenia podatki

Pandemia koronawirusa niejako zmusiła rodzime władze do wydania wielu szczególnych przepisów regulujących prawa i obowiązki obywateli w tym szczególnym czasie. W związku z zatrzymaniem wielu gałęzi gospodarki niezbędne stało się również zastosowanie wyjątkowych zasad dotyczących podatków. Sprawdzamy, jak obecnie wyglądają procedury podatkowe!

Wyjątkowe procedury podatkowe – cel wprowadzania

Dotarcie do Polski pandemii koronawirusa spowodowało niemal natychmiastowe nałożenie na obywateli wielu ograniczeń. W związku z tym liczne podmioty gospodarcze musiały z dnia na dzień zaprzestać prowadzenia działalności, a kolejne mogły działać jedynie w ograniczonym zakresie. Efekty ekonomiczne takiej sytuacji są łatwe do przewidzenia, dlatego w ramach łagodzenia jej skutków rząd zaproponował wiele szczególnych regulacji ogłaszanych w ramach tzw. Tarcz Antykryzysowych. Ich ważnym elementem stały się różnego rodzaju ulgi i zmiany w procedurach podatkowych, które miały za zadanie pomóc przedsiębiorcom w przetrwaniu tego trudnego czasu.

Podatki w czasach pandemii – wprowadzone regulacje

W kolejnych ustawach wprowadzano szereg rozwiązań mających na celu poprawę sytuacji podmiotów gospodarczych, a także ich pracowników. Podatki w czasach pandemii zmieniono w taki sposób, by przedsiębiorcy mogli korzystać z wielu ulg i zwolnień. Zmian pojawiło się w krótkim czasie tak dużo, że wiele firm potrzebowało specjalistycznych szkoleń podatkowych, aby poradzić sobie z dostosowaniem do wprowadzonych przepisów. Zaproponowano m.in.:

  • pakiety dofinansowania dla przedsiębiorców zatrudniających pracowników, osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, organizacji pozarządowych,
  • pakiet pożyczek na pokrycie bieżących kosztów działalności dla mikroprzedsiębiorców,
  • zwolnienie od podatku dochodowego świadczeń otrzymanych w związku z pandemią koronawirusa,
  • przedłużenie terminu złożenia zeznania podatkowego i wpłaty CIT-8 za 2019 rok,
  • przedłużenie terminu złożenia zeznania podatkowego PIT za 2019 rok,
  • przedłużenie terminu złożenia sprawozdania finansowego za 2019 rok,
  • stawkę 0% VAT dla darowizn na cele przeciwdziałania pandemii koronawirusa,
  • dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców na czas opieki nad dzieckiem.

Szczególne przepisy podatkowe na czas pandemii – co to oznacza?

Co te szczególne przepisy podatkowe oznaczają dla przedsiębiorców? Ich zadaniem jest przede wszystkim ochrona miejsc pracy tworzonych przez firmy poprzez odciążenie ich budżetów i odroczenie pewnych obowiązków. O tym, czy  działania te przyniosą skutek, zapewne przekonamy się w kolejnych kilku miesiącach.

Tak liczne zmiany wprowadzone w krótkim czasie oznaczają dla przedsiębiorców również konieczność dostosowania się do nowych regulacji, a co za tym idzie liczne szkolenia z podatków dla służb księgowych, podatkowych i kadrowo-płacowych. Z pomocą przychodzą firmy szkoleniowe oferujące nowe programy szkoleń podatkowych (ich listę znajdziesz na https://eventis.pl/szkolenia/podatki), które często realizowane są w formule online – pozwala to uniknąć podróży służbowych związanych z koniecznością uczestniczenia w szkoleniu czy kursie. I chociaż oferta szkoleń stacjonarnych w dziedzinie podatków i księgowości wciąż pozostaje bogata, to ze względu na bezpieczeństwo pracowników warto rozważyć tym razem szkolenia online. Zwłaszcza, że szkolenia i kursy realizowane w trybie zdalnym często okazują się atrakcyjniejsze cenowo od swoich stacjonarnych odpowiedników. Nic dziwnego, w przypadku szkoleń online odchodzą koszty wynajmu sali szkoleniowej, sprzętu do prowadzenia prezentacji czy też konieczność zapewnienia wyżywienia uczestnikom szkolenia.