Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Internet

Grafiki pracy online – jak szybko i poprawnie stworzyć funkcjonalny system?

startupy ebiznes

Grafik pracy to jeden z najważniejszych dokumentów niezbędnych do sprawnego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Dzięki niemu możliwe jest ustalenie rozkładu czasu pracy poszczególnych pracowników. Sprawne i poprawne przygotowanie grafiku pracy pozwala na realizowanie wszystkich procesów w firmie oraz na spełnienie wszystkich wytycznych zawartych w Kodeksie pracy. Optymalne przygotowanie grafiku charakteryzuje się tym, iż w przypadku choroby jednego z pracownika można zastąpić go innym, co gwarantuje ciągłość funkcjonowania zakładu pracy. Odpowiednio skonstruowany grafik pozwala też na efektywne przygotowanie planów urlopowych.

Jak przygotować grafik?

Pracodawcy przygotowując grafik powinni mieć na uwadze przede wszystkim wytyczne zawarte w Kodeksie pracy. Mówi on m.in. o wymiarze czasu pracy, minimalnym czasie dobowego i tygodniowego odpoczynku, dobie pracowniczej, pięciotygodniowym tygodniu pracy, urlopach oraz przysługujących pracownikom dniach wolnych od pracy. Zatrudniający musi mieć na uwadze wszystkie regulacje opisane w Kodeksie pracy. Jest to niezbędne, aby jego firma działała w sposób w pełni legalny.

Warto wiedzieć, że grafiki dla pracowników można przygotowywać nie tylko w formie tradycyjnej, czyli papierowej. Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na zrewolucjonizowanie swojego systemu ewidencjonowania czasu pracy i stawia na grafiki online.

Grafik online dla pracowników – czy to możliwe?

Jak przygotować grafiki online dla pracowników? To pytanie zadaje sobie bardzo wielu przedsiębiorców. Niektórzy mają również pewne wątpliwości odnośnie tego, czy grafiki w formie elektronicznej są w ogóle legalne. Warto wiedzieć, iż przygotowywanie grafików online jest jak najbardziej zgodne z obowiązującym prawem.

W jaki sposób wprowadzić grafiki online do firmy? Najlepiej skorzystać w tym celu z usług wyspecjalizowanych firm dysponujących odpowiednim know-how. Taką firmą jest np. inewi.pl. Wymieniona firma dostarcza innowacyjne usługi z zakresu przygotowywania elektronicznych dokumentów dotyczących planowania oraz zarządzania czasem pracy. Wykorzystanie tego typu rozwiązań pozwala na bardzo sprawne i wygodne przygotowanie grafiku pracy. Zdecydowana większość dokumentów dotyczących ewidencji pracowników jest dostępna z poziomu aplikacji. Wszystkie dane są zapisywane w chmurze, dlatego nie ma ryzyka, iż zostaną utracone czy skasowane. Przeglądanie grafików online jest o wiele szybsze i sprawniejsze niż wertowanie stosów tradycyjnej, zakurzonej dokumentacji w formie papierowej.

Korzyści wynikające z wprowadzenia grafiku online

Systemy służące do przygotowywania grafików pracy online są w pełni zautomatyzowane, co pozwala na ograniczenie ryzyka wystąpienia jakichkolwiek błędów. Ponadto aplikacje służące do konstruowania grafików zawierają również sporo wskazówek, dzięki którym przygotowany harmonogram pracy będzie spełniał wszystkie wymogi określone w Kodeksie pracy i stosownych rozporządzeniach. Jeżeli twórca grafiku popełni jakiekolwiek błędy, zostaną one automatycznie poprawione przez wbudowany algorytm.

Grafiki przygotowane za pomocą opisywanych programów można szybko wyeksportować do różnych formatów plików. Pozwalają one również na przekazanie informacji o zmianach w grafiku poszczególnym pracownikom poprzez SMS czy e-mail.