Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Przemysł ciężki i usprawnienia – jakie są sposoby na optymalizację pracy?

optymalizacja-pracy

Przemysł ciężki wymaga doskonałego planowania. Zaangażowanie wielu pracowników oraz kosztownego sprzętu jednocześnie to duże wyzwanie dla przedsiębiorcy. Dlatego też tak ważna jest optymalizacja pracy. W jaki sposób można zadbać o usprawnienia w zakładzie pracy?

Dlaczego optymalizacja pracy w przemyśle jest tak istotna?

Optymalizacja pracy to nic innego jak znalezienie złotego środka między kosztami prowadzenia działalności gospodarczej a efektywnością procesów. Jest ona szczególnie istotna w przemyśle ciężkim, gdzie często wydatki są ogromne i jednocześnie przedsiębiorca musi stale utrzymywać określony wolumen produkcyjny.

Do przemysłu ciężkiego zalicza się przede wszystkim firmy operujące w branży chemicznej, budowlanej, maszynowej, górniczej oraz hutniczej.

Optymalizacja produkcji może odbywać się na wielu etapach. Niestety ze względu na różnorodność realizowanych prac trudno o wskazanie jednego, uniwersalnego rozwiązania. Przykładowe modele optymalizacji mogą polegać na:

  • modyfikacji składowania surowców, materiałów i półproduktów;
  • wymianie maszyn na nowsze, lepiej dopasowane do potrzeb firmy;
  • zdecydowaniu się na wynajem lub leasing zamiast zakupu aktywa bezpośrednio do majątku firmy;
  • regularnym przeprowadzaniu audytu linii technologicznych w celu zapewnienia maksymalnej produktywności parku maszynowego.

Na etapie wyposażania zakładu kluczowe znaczenie ma dopasowywanie infrastruktury do zmieniających się potrzeb. Wciągniki ręczne mogą zostać zastąpione przez wciągniki elektryczne. Można też zastąpić je wciągarkami do suwnic, które oferują szerszy zakres manewru (nie tylko w pionie, ale również w poziomie).

Suwnice jako ułatwienie dla przemysłu. Jak wybrać wciągnik do suwnicy?

Suwnice stanowią podstawowy element wyposażenia praktycznie każdej firmy działającej w przemyśle ciężkim. Umożliwiają one transport na niewielkie odległości ciężkich lub wielkogabarytowych ładunków, jak części maszyn, bele papieru czy zwoje drutu.

Te maszyny gwarantują bezpieczeństwo i powtarzalność poszczególnych cyklów pracy, a także wysoką wydajność. W zależności od typu mogą pracować w ruchu przerywanym lub ciągłym, dopasowując się do potrzeb gospodarczych przedsiębiorstwa.

Każda suwnica wykorzystuje wciągnik, czyli rodzaj cięgnika, którego zadaniem jest podnoszenie ładunku w pionie.

  • Wciągniki do suwnic można podzielić na linowe oraz łańcuchowe. Wciągniki linowe służą do podnoszenia bardzo ciężkich ładunków. Pracują płynnie i szybko, ale zużywają się bardziej niż łańcuch i są od niego znacznie droższe. Z kolei wciągniki łańcuchowe służą do podnoszenia lżejszych ładunków. Pracują z mniejszą prędkością niż bęben z liną, ale ulegają wolniejszemu zużyciu i są tańsze.
  • Jeśli chodzi o zasilanie, wyróżnia się pneumatyczne i elektryczne wciągniki linowe.
  • Łańcuch może mieć napęd ręczny lub hydrauliczny. 

Wybór suwnicy powinien być poprzedzony analizą potrzeb biznesowych (nie tylko aktualnych, ale również w określonym horyzoncie czasowym) oraz możliwości finansowych. Szeroki wybór wciągników oraz suwnic z wciągarkami można znaleźć na: https://www.konecranes.com/pl/produkty/suwnice-pomostowe/suwnice-z-wciagarkami.

Wybór sprzętu warto poprzedzić konsultacjami z zespołem specjalistów, którzy pomogą dobrać indywidualnie najważniejsze parametry urządzenia takie, jak udźwig, wysokość i prędkość podnoszenia ładunku, rozpiętość suwnicy, a także grupę natężenia pracy.

Suwnice uniwersalne czy technologiczne – co wybrać?

Rodzaj suwnicy to nie tylko typ wciągnika i podstawowe parametry techniczne, ale również zastosowanie sprzętu. Wyróżnia się suwnice uniwersalne oraz technologiczne (inaczej określane jako procesowe).

Urządzenia ogólnego przeznaczenia sprawdzą się wszędzie tam, gdzie potrzeby klienta sprowadzają się do bliskiego transportu ładunków klasycznego typu.

Jeżeli firma na co dzień pracuje z materiałem sypkim (np. kopalnie), płynnym (np. huty) albo o nietypowych wymiarach (np. producenci papieru), przedsiębiorca powinien rozważyć nabycie do parku maszynowego suwnic procesowej. Wprawdzie jej cena będzie wyższa niż w przypadku dźwignic uniwersalnych, ale wyspecjalizowany sprzęt pozwoli na zwiększenie efektywności pracy i optymalizację procesów technologicznych.