Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Raport 2023 r. Z przeprowadzonego badania* wynika, że 57,69 % firm nie ma planu na działania marketingowe.

*Ogólnopolskie badanie marketingowe, przeprowadzone pod koniec 2023 roku m.in przez specjalistów współpracujących z Fast Marketing Plan. Rynek małych i średnich przedsiębiorstw. Branża m.in.: nieruchomości, HoReCa, beauty, eventy oraz kultura  sztuka.  Liczba firm, które wzięły udział badaniu – 78.

Z badania ankietowego skierowanego do osób zarządzających, managerów

i specjalistów wynika, że ponad 57% firm nie ma konkretnego planu marketingowego. Działania planowane są – cytujemy: „po prostu”, „przypadkowo”, „przy okazji” lub „jak znajdzie się budżet”, albo wcale i raczej nikt ich nie weryfikuje, ani nie optymalizuje. Ponad 35% planuje działania na kolejny rok sprzedażowy, tworząc raporty i analizy z działań. Minimalna pozostała część „w sumie nie wie czy ma     jakiś   konkretny    plan       marketingowy”.

To wciąż niewiarygodne i zaskakujące, że w dobie dostępnych zasobów, narzędzi marketingowych, technologicznych (często już nieodpłatnych), ponad połowa firm nie ma zaplanowanych nawet podstawowych działań marketingowych. Drugą rzeczą jest brak weryfikacji wdrażanych przypadkowo działań.

Z czego to wynika?
Jak twierdzi większość badanych powodem jest m.in. brak specjalistów, wiedzy jak taki plan stworzyć lub też brak budżetu. Wielu zarządzających wciąż uważa, że do przygotowania i wdrożenia planu marketingowego niezbędne są duże nakłady finansowe. Nie zdaje sobie też sprawy, że plan marketingowy ma istotne znaczenie w rozwoju biznesu.

Od czego zacząć? Prosto, krótko i konkretnie.

Firmy, które nie mają żadnego planu marketingowego, zdecydowanie powinny zacząć od „czegokolwiek” co pomoże im w realizacji celu biznesowego. To co zaplanuje firma jest ważne i pomocne, pozwala na kontrolę, weryfikację i optymalizację tego co działa w firmie, a co wymaga poprawy.

Dobrym rozwiązaniem będzie zapis praktycznych założeń marketingowych, nawet

w jednostronicowym pliku. Najważniejsze z nich to:

  1. Główny realny cel jaki firma chce osiągnąć i w jakim czasie.
  2. Zasoby jakimi dysponuje– ludzie, narzędzia, sprzęty etc.
  3. Określenie rynku i grupy docelowej.
  4. Działania promocyjne możliwe do zrealizowania. Rozpoczęcie od najmniej kosztownych i ryzykownych.
  5. Osiągalny czas realizacji działań marketingowych.
  6. Koszty i zwrot inwestycji. Wskaźnik ROI – procentowo.
  7. Weryfikacja i optymalizacja wdrożonych działań.

Dla tych którzy nie mają budżetu, sprawdzone działania na początek.

Dodatkowe zasoby ludzkie są w tej fazie zbędne.

 Audyt – weryfikacja tego co działa w firmie. Eliminacja lub zastąpienie tego co nie działa.

Wdrożenie działań promocyjnych niskobudżetowych lub niewymagających wkładu finansowego. Polecane przykłady w fazie początkowej:

– Cross Promotion – współpraca barterowa z firmami. W zamian za obecność wizerunku firmy w materiałach promocyjnych partnera, możesz zaoferować swoje produkty/usługi.

– Public Relations – przekonaj media, że Twój biznes jest godny uwagi. Uzyskaj wiarygodność i zaufanie wśród klientów.

– Działania analityczne – Google Analytics, Google Meta Tagi, Google Search Console – niezbędne, nieodpłatne narzędzia do analizy statystyk serwisów www, konwersji, wyników sprzedaży etc. Wspierają optymalizację działań i widoczność www.

– Social media – prezentuj swoją firmę w social media – znaczące przełożenie na konwersje i wyniki sprzedażowe.

– Google Ads, Facebook Ads, Instagram Ads – obecnie Google oferuje zautomatyzowane kampanie w pełni sterowane automatycznie, dostosowane do konkretnej grupy docelowej. Wystarczy założenie konta. Proste narzędzie, niewymagane doświadczenie.

*Zrealizowany przykład kampanii dla usługi nowej na rynku: kampania Google Ads, czas trwania: 30 dni (grudzień 2023), wynik: szacowana liczba wyświetleń reklamy 49, 2 tys., kliknięcia 1,73 tys., CTR (Click Through Rate, współ. klikalności do wyświetleń) 3,51% (dobrą skuteczność szacuje się między 2-5 %), śr. CPC (Cost per Click) 0,12 zł, Koszt kampanii 203 zł.

 narzędzie Canva – nieodpłatne tworzenie grafik, tekstów, prezentacji, logotypów i innych materiałów promocyjnych. Oszczędność kosztów grafika.

Weryfikacja i sprawdzenie skuteczności działań, przełożenie na konwersje/wyniki sprzedażowe.

Sprawdzone, niskobudżetowe i proste do wdrożenia działania marketingowe  przyczyniają się do wzrostu sprzedaży w firmie.

 Źródło:

 Fast Marketing Plan – tworzy zespół specjalistów z ponad 18‑letnim doświadczeniem w planowaniu i wdrażaniu strategii marketingowych dla sektora B2B i B2C w branży m.in.: nieruchomości, FMCG, logistyka, finanse, e-commerce, consulting, HoReCa, kultura i sztuka, placówki oświatowe. Opracowuje sprawdzone i efektywne działania, poparte wiedzą i sukcesami w marketingu.

Fast Marketing Plan – spersonalizowany, szybki plan marketingowy dostarczany w 48 godzin. To jedyne takie rozwiązanie na rynku, które umożliwia szybką realizację i zakup planu marketingowego w sklepie internetowym. Sprawdzone, proste narzędzie, które wspiera prowadzenie i rozwój biznesu. Opracowywany jest na podstawie briefu od klienta. Dedykowany dla firmy lub produktu/usługi/marki. Nieograniczony, co do rodzaju branży. Rzetelny i gotowy do wdrożenia. Obszar działania – cała Polska.