Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Konto firmowe z premią. Jak zarobić na jego prowadzeniu?

Konto firmowe z premią

Rozliczenia gotówkowe stają się coraz rzadsze, a w świecie biznesu niemal zupełnie już nie występują. W takiej sytuacji żaden przedsiębiorca nie może obyć się bez konta firmowego. Gdzie w takim razie znaleźć takie, za które nie trzeba będzie płacić i jeszcze uda się na nim zarobić? Odpowiedź jest bardzo prosta – wystarczy zastosować się do tych kilku porad.

Koszt obsługi konta firmowego

Konta firmowe mają obecnie tysiące drobnych przedsiębiorców oraz każdy większy podmiot gospodarczy. W takich warunkach bankom trudno przekonać cudzych klientów do zmiany rachunku.

Jednym z najprostszych, a przy tym nadal skutecznych sposobów na ich pozyskanie, jest proponowanie swoich usług za darmo. Obecnie tę praktykę stosują niemal wszystkie komercyjne instytucje finansowe. Świadczy o tym m.in. zestawienie kont firmowych Mam Biznes.

Opłaty za utrzymanie konta firmowego

Jednak czy konta firmowe promowane jako darmowe rzeczywiście nic nie kosztują? Niestety nie zawsze i właśnie dlatego warto przestudiować warunki kolejnych ofert zamieszczone w porównywarce. Na ogół przedsiębiorcy nie muszą nic płacić tylko za utrzymywanie rachunku przez bank.

W rzadkich przypadkach w umowie zawarty jest warunek zwolnienia z opłat. Jego spełnienie nie powinno być problemem dla większości osób prowadzących firmy. Zwykle wystarczy, by w trakcie okresu rozliczeniowego (czyli w ciągu 30 dni) na rachunek wpłynęła pewna kwota, np. 2 tys. zł lub więcej.

Zdarza się też, że z opłaty za konto firmowe przedsiębiorca jest zwalniany po wykonaniu określonej liczby przelewów do ZUS.

Stawki za przelewy, wypłaty gotówki i kartę

Podobnymi, łatwymi do spełnienia wymogami, obłożone są pozostałe usługi oraz transakcje. Banki zachęcają klientów m.in. pakietami darmowych przelewów. W tym przypadku należy jednak mieć na uwadze, że między poszczególnymi bankami występują diametralne różnice. Dla przykładu w jednym bezpłatnie można wykonać 10 operacji, w kolejnym dwa razy więcej, a w jeszcze następnym przedsiębiorca nie płaci nawet za 50 przelewów.

Po przekroczeniu darmowej puli transakcji przysługującej klientowi w danym miesiącu, do kolejnych bank będzie doliczał prowizję. Na szczęście jej koszt jest symboliczny i wynosi zwykle złotówkę bądź niewiele więcej.

Znacznie wyższa może być kwota pobierana za wypłacenie gotówki z bankomatu. Wydatek, który przyjdzie ponieść, w niektórych bankach bywa naprawdę duży, szczególnie jeśli prowizja naliczana jest procentowo. Przy dużych kwotach, np. 10 tys. zł dodatkowe 2-3% to aż 200-300 zł. Przy wyborze oferty konta firmowego trzeba więc zastanowić się, jak często gotówka będzie potrzebna.

Dużo prościej wybrać rachunek pod kątem opłat za kartę. Najczęściej da się ich uniknąć, gdy zapłaci się przy jej użyciu wymaganą liczbę razy albo wartość transakcji osiągnie wskazany poziom, czyli kilkaset złotych. Sporadycznie zdarzają się jeszcze banki, które naliczają niewielką kwotę niezależnie od tego, jak często przedsiębiorca korzysta z płatności zbliżeniowych.

Jak zarabiać na koncie firmowym?

Prowadzenie konta firmowego może przynieść przedsiębiorcy niewielkie korzyści, choć większość z nich dostępna jest tylko na początku. Z tego powodu nie warto sugerować się wyłącznie kwotami podawanymi przez banki, ale dokładnie sprawdzić warunki otrzymania pieniędzy. W ogólną kwotę premii najczęściej wchodzą kwoty za:

  • otwarcie konta firmowego;
  • zamówienie kolejnego produktu finansowego;
  • płacenie za zakupy u partnerów promocji.

Podpisanie umowy o prowadzenie konta to profit finansowy, który oczywiście dostać najłatwiej. Tak jak wiele innych bonusów, także ten jest jednorazowy. Otrzymanie kolejnych premii wymaga natomiast zastanowienia się, czy dodatkowe kilkaset złotych stanowi wystarczającą motywację do wybrania innego produktu takiego jak terminal płatniczy, czy skorzystanie z usługi księgowości.

Tylko nieliczne bonusy finansowe są przyznawane więcej niż raz. Najczęściej wśród nich wymienia się cashback, czyli zwrot za zakupy w wybranych miejscach. Partnerami banku zostają głównie sieci stacji benzynowych, rzadziej inne podmioty, np. platformy do handlu internetowego. Co ważne, nawet takie premie nie są oferowane przez czas nieokreślony. Szansa na zdobycie dodatkowych środków kończy się po kilku miesiącach promocji.

Kto może, a kto powinien założyć konto firmowe?

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami nie każdy podmiot gospodarczy musi mieć konto firmowe. Dzięki temu z jego założenia mogą zrezygnować mikroprzedsiębiorcy. W praktyce ten wyjątek w przepisach wykorzystać mogą głównie osoby prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze. Ich wynagrodzenie za pracę na podstawie umowy B2B (business to business, czyli zawartej między dwoma firmami) zleceniodawca ma prawo przelać na indywidualny rachunek rozliczeniowy kontrahenta.

Z konta firmowego zrezygnować mogą również przedsiębiorcy prowadzący większe biznesy, ale pod pewnymi warunkami. Obowiązek rozliczania się za pośrednictwem osobnego rachunku mają osoby, które w ramach prowadzonej działalności gospodarczej:

  • dokonują transakcji z innymi firmami na kwotę o równowartości 15 tys. euro (czyli podatnicy zobowiązani do figurowania na białej liście podatników VAT);
  • osiągnęły obrót ze sprzedaży wynoszący równowartość 2 mln euro w ciągu roku;
  • w ostatnich dwóch latach średniorocznie zatrudniły co najmniej 10 osób;
  • przyjęły formę prawną spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Dokumenty potrzebne do założenia konta firmowego

Duża część informacji, których bank potrzebuje od klienta, znajduje się w dowodzie osobistym wnioskodawcy. Oprócz tego konieczne będzie wypełnienie wniosku będącego deklaracją chęci założenia konta. Pozostałe wymagane, czyli poświadczające istnienie firmy dokumenty, zależą od jej statusu prawnego. Niezbędny do założenia rachunku jest:

  • wydruk z CEIDG – w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej;
  • umowa spółki i wydruk z CEIDG – gdy konto zakładane jest dla spółki cywilnej;
  • wypis z KRS – jeśli rachunek będzie należał do spółki jawnej, partnerskiej lub z ograniczoną odpowiedzialnością.