Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Wybieramy kasę fiskalną online – na co zwrócić uwagę?

kasy fiskalne

Kasa fiskalna to urządzenie za pomocą którego sprzedawca rejestruje sprzedaż towarów i usług. Jego wersja online łączy się automatycznie z Centralnym Repozytorium Kas, więc wszystkie transakcje są tam na bieżąco przesyłane. Na co zwrócić uwagę kupując taki sprzęt? Podpowiadamy.

Na co na początek zwrócić uwagę?

Planując zakup kasy fiskalnej online, pierwszym krokiem powinno być wyraźne zdefiniowane budżetu na taki zakup oraz własnych potrzeb pod względem prowadzonej działalności. Urządzenia charakteryzują się różnorakimi funkcjami, które niekonieczne są przydatne dla konkretnego przedsiębiorcy. Przykładowo do zakładu fryzjerskiego wystarczy jeden z najtańszych modeli – mały i przenośny, z funkcją łączenia się online przez WiFi oraz za pośrednictwem karty GSM. Jeśli natomiast asortyment sklepu jest dość duży i wymaga regularnych uaktualnień to warto rozważyć nieco większe urządzenie, które pozwoli bez ograniczeń umieścić w pamięci dużą ilość produktów.

Kasa fiskalna online powinna posiadać więcej niż jedną możliwość komunikacji online oraz z innymi urządzeniami. Standardem jest WiFi oraz łączenie bezpośrednio z internetem za pomocą modułu GPRS. Warto też zwrócić uwagę na złącze LAN, które pozwoli uzyskać dostęp internetowy w przypadku braku zasięgu sieci bezprzewodowej.

Rodzaj klawiatury zastosowanej w kasie fiskalnej online

Współcześnie coraz więcej urządzeń do obsługi sprzedaży wyposażona jest w ekran dotykowy z klawiaturą dostępną bezpośrednio na wyświetlaczu. Warto zwrócić uwagę na takie rozwiązanie w przypadku jeśli szukamy nowoczesnych rozwiązań do własnej firmy. Nie oznacza to oczywiście, że pozostałe, klasyczne kasy z klawiaturą wyszły z mody. Są one wciąż bardzo wygodnym i intuicyjnym rozwiązaniem.

Klawiatura membranowa pokryta specjalną folią to świetne rozwiązanie do pomieszczeń w których istnieje ryzyko zachlapania lub zabrudzenia urządzenia. Nadaje się także do miejsc w których nie sposób uniknąć dużych pokładów kurzu, na przykład tartak. Dzięki odpowiedniej szczelności nie istnieje praktycznie szansa na uszkodzenie klawiatury, a jeśli dojdzie do jej poplamienia to wystarczy użyć szmatki lub odpowiedniego płynu, aby szybko przywrócić jej wygląd do pełni sprawności.

Innym rodzajem jest klawiatura z prostymi przeźroczystymi nakładkami. Zaletą tego rozwiązania jest to, że w przypadku uszkodzenia jakiegokolwiek klawisza można go w łatwy i szybki sposób wymienić. Także korzystanie z takiej klawiatury jest wygodniejsze, ponieważ nie wymaga tak dużej siły nacisku jak ta pokryta specjalną folią.