Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Internet

Łatwy i bezpieczny dostęp zdalny z TeamViewer

team viever

TeamViewer to aplikacja, która umożliwia zdalny dostępu do danych znajdujących się na urządzeniu. Jest to jedno z najbardziej popularnych rozwiązań tego typu na świecie. Producent aplikacji informuje na swojej stronie, że obsługuje ona obecnie ponad 2 mld ID, a w każdej minucie program generuje 30 tys. pobrań. Co warto wiedzieć o TeamViewer. Czemu program ten jest tak popularny i jakie daje możliwości?

TeamViewer – jak to działa?

Wydaje ci się, że aplikacja umożliwiająca zdalny dostęp do komputera jest zbędna? Wyobraź sobie zatem następującą sytuację: Wyjechałeś daleko od domu na ważną prezentację do firmy, która może stać się twoim klientem. Uruchamiasz swoje urządzenie, po czym okazuje się, że zapisałeś plik na dysku komputera stacjonarnego. Jeśli przygotowałeś się na takie przypadki i zainstalowałeś na komputerze aplikację TeamViewer, to bez problemów sobie poradzisz. Na urządzeniu, z którego próbujesz się połączyć, nie musisz mieć zainstalowanego tego programu – możesz uruchomić sesję za pośrednictwem przeglądarki. Dzięki temu uzyskasz zdalny dostęp do danych, nawet jeśli nie posiadasz uprawnień administratora na danym urządzeniu.

Tego typu aplikacje mają również zastosowanie w korporacjach. Na jakich zasadach? Załóżmy, że na twoim urządzeniu zaczyna dziać się coś, co uniemożliwia ci pracę. Wówczas informatyk nie musi dokonywać zmian, przychodząc na miejsce. Może je wprowadzić zdalnie.

Aplikacja jest dostępna w wersji dla klientów indywidualnych oraz dla firm. W przypadku przedsiębiorstw do wyboru są 3 wersje:

l TeamViewer Business – dla jednego użytkownika i jednej sesji.

l TeamViewer Premium – dla wielu użytkowników i jednej sesji.

l TeamViewer Corporate – dla wielu użytkowników i maksymalnie trzech sesji.

Jak rozpocząć pracę z aplikacją? Oto kolejne kroki:

  1. Pobierz program i go uruchom.
  2. Żeby uzyskać zdalne połączenie z urządzeniem twojego partnera musisz znać jego numer ID. Następnie należy podać hasło. Te dane uzyskaj od właściciela urządzenia, z którym chcesz się połączyć.
  3. Na drugim urządzeniu aplikacja musi być aktywna. W przeciwnym wypadku zobaczysz następujący komunikat:

 

Analogicznie, jeśli chcesz, aby partner mógł się połączyć z twoim urządzeniem, musisz mu podać ID i hasło. Dane te znajdziesz po uruchomieniu programu. Po uzyskaniu zdalnego połączenia możesz instalować i odinstalować programy, skopiować pliki czy uzyskać dostęp do danego pliku. Tak, jak w przypadku usług Office 365 czy G-suite, możesz pracować nad tym samym plikiem z inną osobą.

TeamViewer to jednak nie tylko zdalne połączenia – możesz również organizować spotkania online.

Spotkania w ramach TeamViewer

Kolejną opcją w programie są Meetingi, czyli organizowanie spotkań online. Możliwości związane z tą funkcją zobaczysz, klikając 3. ikonkę od góry po lewej stronie aplikacji:

Korzystanie z tej opcji wygląda podobnie, jak przy zdalnym połączeniu. Żeby dołączyć do spotkania, musisz otrzymać od partnera jego ID. Możliwe, że konieczne będzie także podanie hasła. Dodaj swoją nazwę i gotowe – możesz uczestniczyć w meetingu. W ten sposób da się przeprowadzić prezentację, rozmowę wideo lub rozmowę telefoniczną. W programie możesz planować spotkania i zapisywać informacje na temat partnerów. Pamiętaj, żeby dane aplikacji trafiły do twojej kopii zapasowej. Możesz zapisać pliki w chmurze albo skorzystać z bardziej zaawansowanych rozwiązań, jak Acronis Backup. To niezawodne narzędzie pozwoli ci tworzyć kopie zapasowe dowolnych danych i zaplanować taki harmonogram ich powstawania, jaki ci odpowiada.