Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Motoryzacja Samochody elektryczne

Auta z napędem elektrycznym – co musisz o nich wiedzieć?

samochody elektryczne

Ludzkość kładzie obecnie bardzo duży nacisk na ochronę środowiska, gdyż w końcu – zdecydowana większość z nas – zaczęła zdawać sobie sprawę z tego, że prowadzone przez nas działania prowadzą do unicestwienia naszej planety, a tym samym naszego schronienia. Jednym ze sposobów ochrony planety jest wprowadzenie do produkcji i użytkowania aut z napędem elektrycznym, które cieszą się coraz większą popularnością wśród milionów użytkowników na całym świecie.

Czym jest auto elektryczne i kto je wymyślił

Pojęcie „auto z napędem elektrycznym” jest dość popularne jednakże niewielu z nas zna jego dokładną definicję. Auto elektryczne można zdefiniować jako samochód elektryczny posiadający przynajmniej jeden silnik elektryczny. Inaczej mówiąc jest to samochód wykorzystujący do napędu tylko energię elektryczną, akumulatorową, która pochodzi z zewnętrznego źródła zasilania. Pojęcie „auta elektrycznego” zdefiniowane zostało w ustawie z dnia 11 stycznia 2018 roku o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Pomimo tego, iż wydawać by się mogło iż auta z napędem elektrycznym to nowość na świecie – rzeczywistość jest zupełnie inna.  Historia tego typu pojazdów liczy sobie ponad sto osiemdziesiąt lat. Pierwszy samochód elektryczny powstał w połowie XIX wieku (prawdopodobnie w latach 1832-1839), a za jego wynalazcę uważa się Roberta Andersona. Ich popularność została szybko przerwana przez pojawienie się w sprzedaży samochodów spalinowych, które okazały się bardziej praktyczne i mogły osiągać większe prędkości, a jednocześnie były tańsze aniżeli auta z napędem elektrycznym.

Jeżeli szukasz firmy, która zbuduje Ci stację ładowania samochodów elektrycznych to skontaktuj się z firmą TSG za pośrednictwem strony internetowej – www.tsg-solutions.com/pl/ladowarki-ev/

Jak działa samochód z napędem elektrycznym

Zasada działania auta z napędem elektrycznym jest taka sama jak w przypadku samochodów wyposażonych w silnik spalinowy. Jedyna różnicą jest źródło zasilania – w przypadku spalinowych są to różnego rodzaju paliwa, a w przypadku elektrycznych – energia elektryczna, czyli prąd. Układ aut z napędem elektrycznym jest prostszy, bardziej cichy i czystszy aniżeli samochodów spalinowych. Prąd przekazywany jest z akumulatora, gdzie jest gromadzony, do silnika elektrycznego napędzającego koła samochodu w sposób bezpośredni lub z użyciem zespołu przekładni mechanicznych. Tego typu samochody są o wiele bardziej dynamiczne dlatego, że moment obrotowy silnika z napędem elektrycznym dostępny jest od zerowej prędkości obrotowej. W silnikach elektrycznych moment obrotowy powstaje na skutek oddziaływania pól magnetycznych wytwarzanych przez wirnik oraz stojan. Prąd, który przepływa przez wirnik wytwarza wokół niego pole magnetyczne. Bieguny jednoimienne magnesy odpychają się, a bieguny różnoimienne przyciągają i dlatego też powstaje ruch obrotowy.

Korzyści z posiadania auta z silnikiem elektrycznym

Zarówno samochody z silnikami spalinowymi, jak i te z silnikami elektrycznymi mają wiele zalet. Auta z napędem elektrycznym są neutralne pod względem emisji CO2 – należą do grupy pojazdów bezemisyjnych. Koszty ich użytkowania uważa się za niskie, a właściciele zadowoleni są z komfortu użytkowania oraz znakomitych osiągów. Wraz z rozpowszechnieniem użytkowania tego typu pojazdów na świecie powstało także wiele miejsc, w których można je ładować. Są to nie tylko stacje benzynowe, ale także zakłady pracy – coraz większa liczba świadomych pracodawców wyposaża parkingi pracownicze w stacje ładowania. Zasięg samochodów elektrycznych też znacząco zwiększył się wraz z rozwojem nowoczesnych technologii. Obecnie kierowcy mogą pokonać na jednym ładowaniu nawet do 500 kilometrów. Z racji tego, iż silnik w autach z napędem elektrycznym znajduje się bardzo nisko – te samochody uznawane są za bardzo bezpieczne.