Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Motoryzacja

Czas pracy kierowców

Czas pracy kierowców

Jeżeli kiedykolwiek miałeś okazję być zawodowym kierowcą, a obecnie zatrudniasz inne osoby na takich stanowiskach, z pewnością wiesz, że ich czas pracy podlega określonym normom. Charakter tej pracy wymaga pełnego skupienia i właściwego poziomu koncentracji na drodze. Co warto wiedzieć o normowaniu czasu pracy i jakie rozwiązania pozwolą monitorować go bardziej efektywnie? Zostań tutaj, aby poznać istotne informacje w tym zakresie.

Po co i dlaczego należy mierzyć czas pracy kierowców?

Tworzenie ewidencji czasu pracy kierowców jest obowiązkiem zatrudniających ich pracodawców, na mocy ustawy o czasie pracy kierowców. W związku z tym konieczne jest przestrzeganie na stanowisku kierowcy limitu czasowego, z drugiej strony natomiast pomiary pozwalają sprawdzić, czy ten nakazany czas jest przestrzegany, czy też pojawiają się problemy z jego przestrzeganiem.

Ewidencja czasu pracy, jak nakazuje ustawa, powinna być prowadzona w taki sposób, by możliwe było jej rozliczenie. Następuje na podstawie między innymi zapisów z karty kierowcy oraz tachografu. W czas pracy wliczane są wszystkie przepracowane dni i godziny, w tym również te świąteczne. W odpowiednich dokumentach powinny znaleźć się również informacje o urlopach i zwolnieniach oraz usprawiedliwionych i nieusprawiedliwionych nieobecnościach w pracy. Dokumentacja taka musi być ponadto przechowywana przez okres trzech lat – w przeciwnym razie mogą grozić wysokie kary.

Poprawność zapisów, umiejętne ich rozliczenie oraz analiza są to aspekty, które warto zlecić odrębnej firmie. Specjaliści spojrzą na zawartość świeżym okiem i pomogą skorygować wszelkie błędy i niedopatrzenia. W przypadku nawiązania współpracy z zewnętrzną firmą ponadto możliwe jest zlecenie jej analizy naruszeń i wykroczeń oraz optymalizowania systemu wynagrodzeń, w taki sposób, by wypłaty realizowane były odpowiednio do charakteru danych zadań transportowych.

 

Pomiar czasu pracy kierowców z Inelo

Zagadnienie normowania czasu pracy kierowców oraz technologii wykorzystywanych do jego mierzenia nie zostały wciąż wyczerpane. Dlatego też, jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat i poszerzyć swoją wiedzę o konkretne rozwiązania, które możesz wdrożyć w swoim przedsiębiorstwie, wejdź na https://inelo.pl/produkty/czas-pracy-kierowcy/. Na tej stronie będziesz mógł sprawdzić, jak poprawnie mierzyć ten czas oraz co w związku z tym może Cię obowiązywać. Być może zechcesz skorzystać również z oferty dostępnych szkoleń w zakresie przestrzegania norm czasu pracy. Podczas nich poznasz także tajniki obsługi tachografów.