Przed podjęciem decyzji o zakupie wózka widłowego należy wziąć pod uwagę kilka ważnych parametrów technicznych. Jednym z najistotniejszych aspektów jest rodzaj silnika, ponieważ na rynku dostępne są wózki benzynowe, gazowe i elektryczne
Czym różnią się wózki benzynowe, gazowe i elektryczne?
Jeśli chodzi o napęd, przedsiębiorca ma do wyboru trzy rodzaje wózków widłowych. Modele benzynowe są coraz rzadziej wybierane, ponieważ wiążą się z wysokim zużyciem paliwa. Z tego powodu są one drogie w użytkowaniu, a w dodatku nie można stosować ich wewnątrz budynków. Zgodnie z raportem z 2017 roku najczęściej wybieranym rodzajem były wózki widłowe gazowe, wyposażone w silniki LPG lub CNG. Tego typu sprzęt rzeczywiście ma sporo zalet, ponieważ modele gazowe można stosować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Wymiana butli gazowej to prosta sprawa, której podoła praktycznie każdy pracownik. Należy pamiętać, że silnik wózka widłowego gazowego wytwarza spaliny, więc stosowanie go wewnątrz budynków wymaga bardzo dobrej wentylacji. Jednocześnie modele gazowe są tanie w eksploatacji i mają dużą moc. Obecnie coraz popularniejsze stają się wózki widłowe elektryczne, które są uznawane za najbardziej ekologiczne. Tego typu pojazdy można znaleźć m.in. w ofercie marki Still.
Dlaczego wózek widłowy elektryczny to świetny wybór?
Wózki widłowe elektryczne mają sporo zalet, do których można zakwalifikować następujące:
- cicha praca, bez szumów i negatywnego wpływu na samopoczucie pracowników;
- wielogodzinna praca bez konieczności ładowania;
- stosunkowo wysoka moc;
- można stosować je na zewnątrz i wewnątrz;
- są najbardziej ekologicznym rozwiązaniem;
- stosunkowo tanie i łatwe w utrzymaniu, raczej bezawaryjne.
Warto zaznaczyć, że ładowanie wózka elektrycznego zajmuje od 4 do 8 godzin. Później taki pojazd może pracować bez przerw przez 8–10 godzin, a więc w czasie standardowej zmiany pracowniczej. Napęd bezemisyjny jest doskonałym rozwiązaniem, ponieważ dzięki temu wózki mogą bez przeszkód pracować w pomieszczeniach zamkniętych. Pojazdy z silnikiem elektrycznym są bardzo ciche, co ma znaczenie w halach produkcyjnych i magazynowych. Tego typu wózki mogą pracować w chłodniach oraz mieć kontakt z żywnością i lekami. Pod tym względem mają więc sporą przewagę nad modelami spalinowymi, które mogłyby zanieczyścić pewne artykuły spożywcze, a dodatkowo spaliny mogą uniemożliwić pracę w wielu pomieszczeniach zamkniętych. Warto także zaznaczyć, że elektryczne wózki widłowe mają niskie koszty eksploatacji – nie musimy kupować paliwa ani butli z gazem. Ten fakt rekompensuje więc wyższą cenę, jaką trzeba zapłacić za sam wózek. Tego typu pojazdy są rzadko serwisowane, co dodatkowo zmniejsza koszty przedsiębiorstwa. Można więc stwierdzić, że elektryczne wózki widłowe to naprawdę dobry wybór.
Wózki widłowe to maszyny, które mają szerokie zastosowanie we współczesnych magazynach, są wielozadaniowe, ale ich zakup wiąże się z niemałą inwestycją środków pieniężnych. W związku z tym, decyzja powinna być poprzedzona gruntowną analizą potrzeb danego przedsiębiorstwa. Analiza ta powinna dotyczyć maksymalnej wagi obsługiwanych ładunków, wysokości ich składowania oraz wysokością hali, w której będą pracować wózki. Ponadto, należy zwrócić szczególną uwagę na trasę, którą będzie pokonywał wózek z masztem – czy są bramy, które wymagają „obniżenia” masztu, czy istnieje prawdopodobieństwo pracy w ograniczonej wysokościowo przestrzeni ciężarówki czy kontenera w doku? Jeśli tak, trzeba sprawdzić czy wózek jest wyposażony w tzw. wolny skok. To instalacja, która umożliwia unoszenie towaru bez konieczności rozsuwania masztu.