Większość firm nie jest w stanie funkcjonować bez samochodu. Możemy go zarówno kupić na własność, jak i wynająć w ramach wynajmu długoterminowego lub leasingu. Ta druga opcja jest o tyle korzystna, że nie obniża zdolności kredytowej, co jest szczególnie istotne dla młodych, dopiero rozwijających swoją działalność firm. Wynajem długoterminowy i leasing różnią się jednak pod kilkoma kluczowymi względami – warto więc poznać specyfikę obu tych rozwiązań i wybrać to z nich, które najlepiej pasuje do potrzeb naszych oraz naszej firmy.
Na czym polega leasing?
Leasing pozwala na korzystanie z nowego samochodu bez inwestowania wszystkich oszczędności w jego zakup za gotówkę lub zaciągnięcia kredytu samochodowego w banku. Jest bardzo podobny do zakupu samochodu na raty z tą różnicą, że umowa jest zawierana z firmą leasingową, a nie z bankiem – w efekcie firma nie obniża swojej zdolności kredytowej. Kolejną różnicą jest fakt, że w przypadku leasingu klient nie staje się właścicielem pojazdu od razu, tak jak ma to miejsce w przypadku standardowego kredytu. Stanie się nim dopiero po zakończonej umowie leasingowej, której zwieńczeniem jest wykup samochodu. Leasing dzieli się na dwie odmiany – leasing operacyjny i leasing finansowy.
Leasing jest świetnym rozwiązaniem dla firm, które chciałyby korzystać z udostępnionego im w ramach leasingu samochodu tak, jakby należał do nich. W tym przypadku nie obowiązują bowiem praktycznie żadne ograniczenia – firma nie ma narzuconych odgórnie limitów kilometrów, może dokonywać w pojeździe potrzebnych zmian i przeróbek, a na koniec wykupić auto za symboliczną wartość, np. 1%. W przypadku leasingu wartość samochodu jest bowiem systematycznie spłacana w miesięcznych ratach, które zawierają ratę za *samochód plus marżę, czyli zarobek finansującego.
Decydując się na leasing, trzeba się jednak liczyć z koniecznością uiszczenia na samym początku wpłaty własnej, która oscyluje w granicach 10-20% wartości samochodu. Z możliwością korzystania z leasingowego samochodu, jak z własnego, wiążą się z kolei pewne obowiązki. To w gestii leasingobiorcy leżą bowiem wszelkie opłaty związane z eksploatacją samochodu – musi pokryć koszty ubezpieczenia OC i AC, przeglądów technicznych, napraw, wymiany opon, paliwa i pozostałe opłaty, które podnoszą miesięczny koszt korzystania z leasingu.
Czym różni się wynajem długoterminowy auta od leasingu?
Alternatywnym rozwiązaniem dla leasingu jest wynajem długoterminowy samochodu – opcja, na którą decyduje się coraz więcej firm. Wynajem długoterminowy, w przeciwieństwie do leasingu, nie kończy się wykupem auta, które pozostaje własnością finansującego zarówno w trakcie trwania umowy najmu, jak i już po jej zakończeniu. W przypadku wynajmu kupujący nie spłaca bowiem wartości pojazdu, lecz płaci za samo korzystanie z niego. W efekcie, raty miesięczne za wynajem długoterminowy są zwykle niższe niż opłaty za leasing. W przypadku wynajmu długoterminowego samochodu początkowa wpłata własna może ale nie musi być wymagana.
Wynajem długoterminowy jest rozwiązaniem, które ma pewne ograniczenia. Jednym z najważniejszych z nich są często stosowane przez firmy wypożyczające limity kilometrów. W przypadku ich przekroczenia, wynajmujący musi liczyć się z koniecznością uiszczenia dodatkowej opłaty. Jeśli natomiast nie wykorzysta w pełni rocznego przebiegu, nie otrzyma zwrotu pieniędzy. Istotny jest również fakt, że samochód musi zostać zwrócony do finansującego w niezmienionym stanie – w przypadku wynajmu długoterminowego odpadają więc wszelkie przeróbki, modyfikacje i tuning.
Za to kluczową korzyścią, z jakiej słynie wynajem długoterminowy, jest przede wszystkim wygoda, jaką oferuje korzystającym z niego firmom. Umowa może zostać zawarta na praktycznie dowolny okres czasu, który w przypadku wynajmu długoterminowego samochodu dla firmy zazwyczaj waha się od 1 roku do 4 lat. Istnieje także możliwość jej przedłużenia. W ramach umowy i miesięcznej opłaty, klient korzysta także z szeregu usług dodatkowych – m. in. serwisu mechanicznego, ubezpieczenia samochodu, przeglądów technicznych, wymiany opon, assistance i wielu innych. W efekcie, jedynymi kosztami, jakie ponosi w czasie korzystania z wynajmowanego auta, są miesięczna opłata za wynajem długoterminowy oraz koszt paliwa.
Więcej o usłudze wynajmu długoterminowego samochodu – pod adresem: https://interfleet.pl/pl/finansowanie-12-24-i-36-miesiecy