Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Blisko ludzi Motoryzacja

Wynajem auta – Jak bezpiecznie zawrzeć umowę i nie dać się nabrać?  

wynajem auta

Informacja prasowa

Dane raportowe Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów wskazują, że krajowy segment Rent a Car dynamicznie rośnie, osiągając na koniec I półrocza 2019 r. wzrost na poziomie 7,8% r/r. Usługa Rent a Car jest coraz bardziej powszechna w Polsce. Eksperci z SIXT doradzają więc na co zwrócić szczególną uwagę podczas wynajmu auta, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia niemiłych niespodzianek.

Polacy widzą coraz więcej korzyści z wynajmu auta. Zauważalne jest to przede wszystkim w dużych aglomeracjach.  Dodatkowo rynek w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie i wciąż podąża za rynkiem zachodnim, gdzie wypożyczanie samochodów jest czymś zupełnie naturalnym i często bardzo opłacalnym. W Europie Zachodniej, dzienny przejazd komunikacją miejską może być tańszy niż koszt wynajęcia auta na analogiczny okres. We Francji, średni koszt dziennego biletu miejskiego dla osoby dorosłej (strefa miejska+ przedmieścia) wynosi 25 EUR, natomiast średni dzienny wynajem auta klasy ekonomicznej wynosi 15 EUR – tłumaczy Piotr Iskra,  Dyrektor Sieci Sprzedaży Sixt Polska.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Okres najmu

Zawierając  umowę najmu samochodu, należy precyzyjnie określić czas jej trwania, a w przypadku istnienia ryzyka zmiany dopytać o ewentualne koszty z tym związane. Często bowiem okazuje się, iż nie tylko jego wydłużenie lecz również skrócenie może generować powstanie dodatkowych opłat.

Kaucja

Podczas odbioru auta, wypożyczalnie wymagają wpłacenia kaucji. Najczęstszą formą jest tzw. pre-autoryzacja, czyli zablokowanie na karcie kredytowej wynajmującego określonej kwoty na poczet późniejszych rozliczeń. Wówczas, po upływie terminu deklarowanego przez wypożyczalnię, należy sprawdzić czy kwota kaucji powróciła na konto.

Koszt usługi i opłaty dodatkowe

Częstym ,,haczykiem’’ pojawiającym się w materiałach reklamowych usług dot. wynajmu samochodów są nierzetelnie przedstawiane informacje dotyczące kosztów. Podane ceny mogą nie zawierać opłat za elementy niezbędne do skorzystania z usługi, przykładowo kosztów przygotowania do wynajmu, podstawowych ubezpieczeń, czy też opłat za mycie pojazdu przy zwrocie. Dla klientów indywidualnych mylące mogą być również ceny prezentowane bez podatku VAT.

Specjaliści z  SIXT rekomendują, aby podczas sprawdzania ofert najmu upewnić się czy oferowana cena umożliwia wynajem samochodu i jego zwrot bez dodatkowych opłat.

Rozczarowań z pewnością pozwoli też uniknąć wynajem w jednej z dużych sieciowych wypożyczalni, które zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej, wprowadziły przejrzyste ceny wynajmu pojazdów i czytelne umowy najmu.

Ubezpieczenie

Nieliczne oferty wynajmu aut w jasny sposób definiują odpowiedzialność klienta w przypadku kolizji
lub kradzieży. Zazwyczaj samochody wypożyczane są z tzw. „udziałem własnym”, który określa maksymalną kwotę należności w razie szkody. Gdy nie zostały wykupione dodatkowe opcje redukujące lub znoszące
tę odpowiedzialność, a dochodzi do zdarzenia, wynajmujący obciążany jest kosztami do wysokości udziału własnego (w przypadku wystąpienia szkody, zabezpieczenia dodatkowe zmniejszają kwotę należną).

Za granicą

Planując wyjazd wypożyczonym autem poza granice Polski należy zgłosić ten zamiar wypożyczalni. Biorąc
pod uwagę, że jest on często dodatkowo płatny, lub nawet zabroniony, warto uczynić to jeszcze przed dokonaniem rezerwacji.

Wynajem i zwrot pojazdu

Zarówno przy odbiorze jak i zwrocie pojazdu sprawdzany jest jego ogólny stan techniczny, ilość paliwa
i przejechane kilometry (wszystko zostaje uwzględnione w protokole). Eksperci z SIXT radzą, żeby w momencie wypożyczania auta, jeszcze przed odjazdem, dokładnie je obejrzeć oraz sprawdzić przebieg kilometrów i stan paliwa, a w razie rozbieżności z raportem wezwać pracownika celem korekty.   Jest to o tyle istotne, iż elementy takie jak stan paliwa, kilometry i uszkodzenia samochodu wpływają na wysokość zwracanej kaucji i końcowe rozliczenia najmu.

A może leasing samochodu?

Leasing samochodu jest to forma finansowania inwestycji, z której przedsiębiorca może korzystać bez konieczności zakupu. Leasingodawca na podstawie umowy przekazuje leasingobiorcy prawo do korzystania przedmiotu leasingu, w tym wypadku samochodu, za określone płatności w postaci czynszu leasingowego

O SIXT Rent a Car Polska

 SIXT Rent a Car Polska jest spółką córką międzynarodowej wypożyczalni samochodów. Centrala firmy powstała w 1912 r. Obecnie oddziały Sixt znajdują się na całym świecie w ponad 4000 lokalizacjach w 105 krajach. SIXT w Polsce obecny jest od 2002 roku. W ofercie firmy znajdują się usługi wynajmu krótkoterminowego i długoterminowego, samochodów na abonament czy usługa limousine service.

Sixt Polska jako pierwszy z polskich wypożyczalni wprowadził przejrzyste ceny wynajmu pojazdów oraz czytelne zasady umowy najmu.