Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma Reklama

Dostałeś pismo z Centralnej Ewidencji Firm i Działalności Gospodarczych?

jak zalożyć firmę

Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą spotykają się z powszechnym problemem dotyczącym otrzymywanych pism, informujących o płatnym wpisie – na przykład na kwotę 147 zł – do Centralnej Ewidencji Firm i Działalności Gospodarczych. Co zrobić w wypadku otrzymania takiego pisma? Czym jest Centralna Ewidencja Firm i Działalności Gospodarczych?

Założenie firmy i wpis do ewidencji jest bezpłatny

Skoro założenie działalności gospodarczej jest bezpłatne – informacje o tym znajdują się niemal w każdym miejscu i każdym dokumencie urzędowym związanym z rozpoczęciem działalności – dlaczego nowy przedsiębiorca otrzymuje wezwanie do zapłaty?

Nowy przedsiębiorca, czytając pisma otrzymane pocztą tuż po otworzeniu firmy, może stwierdzić, że są one przesłane przez urząd, w celu uiszczenia wpłaty – dokładnie 147 zł – za wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Zagłębiając się jednak bardziej, można dostrzec, że opłata 147 złotych to kwota jaką należy uiścić za wpis do katalogu firm, który łudząco przypomina nazwą oficjalny rejestr przedsiębiorców.

Centralna Ewidencja Firm i Działalności Gospodarczych to nie Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej.

Rachunek na 147 zł

Uiszczenie tak zwanej opłaty wpisowej dotyczy wpisu do katalogu firm utworzonego przez niezależną firmę. Wpłata ta nie jest obowiązkowa, tak samo jak nie jest obowiązkowe umieszczenie wpisu w Centralnej Ewidencja Firm i Działalności Gospodarczych. Jedynym oficjalnym katalogiem firm, zarówno tych funkcjonujących, jak i tych które zakończyły działalność jest rejestr Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej dostępny na stronie https://prod.ceidg.gov.pl.

Tu także czytamy że:
„Wszelkie czynności związane z wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) – prowadzonej przez Ministra Przedsiębiorczości i Technologii są BEZPŁATNE. Do wszystkich przypadków oferowania wpisu do rejestru przedsiębiorców za opłatą należy podchodzić ze szczególną ostrożnością gdyż są to oferty komercyjne.”

Wszelkie czynności związane z wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) – prowadzonej przez Ministra Przedsiębiorczości i Technologii są BEZPŁATNE. Do wszystkich przypadków oferowania wpisu do rejestru przedsiębiorców za opłatą należy podchodzić ze szczególną ostrożnością gdyż są to oferty komercyjne.

Każdy przedsiębiorca otrzymujący pismo dotyczące obowiązkowych opłat, musi wyraźnie sprawdzić adres z jakiego otrzymał takie wezwanie. Jeżeli adres budzi wątpliwości – jest to na przykład skrytka pocztowa, lub wirtualne biuro, należy takie pismo zignorować.

Powiązane artykuły

Jak założyć firmę przez internet?

teoriabiznesu.pl