Od 1 listopada 2019 roku wprowadzony został mechanizm podzielonej płatności (MPP). Czym jest MPP i jakich usług dotyczy?
Mechanizm podzielonej płatności
Mechanizm podzielonej płatności (MPP) będzie obowiązkowy dla wystawionej faktury, której kwota przekroczy 15 tys. zł brutto. Czy każdy przedsiębiorca musi stosować MPP jeżeli wystawi FV na taka kwotę? Jak podaje serwis gov.pl podzielona płatność dotyczy towarów i usług wrażliwych takich jak na przykład:
- paliwa,
- stal, wyroby stalowe,
- złom, odpady,
- metale szlachetne (np. złoto, srebro) i nieszlachetne (np. miedź),
- folię stretch,
- tablety, smartfony, konsole,
- usługi budowlane,
- części i akcesoria do pojazdów silnikowych,
- węgiel i produkty węglowe,
- maszyny i urządzenia elektryczne oraz ich części i akcesoria.
Wprowadzone zmiany mają przede wszystkim zapobiec oszustwom związanym z nadużyciem podatkowym. Przedsiębiorca otrzyma na swoje konto osobno płatność VAT i pozostałą kwotę.
Jak podaje minister finansów, inwestycji i rozwoju – „Funkcjonujący od ponad roku mechanizm podzielonej płatności okazał się skuteczną ochroną dla uczciwych podatników w eliminowaniu oszustw w VAT. Dlatego jestem pewien, że obowiązkowa postać mechanizmu zminimalizuje ryzyko znikania podatników wraz z zapłaconym im przez kontrahentów, a nieodprowadzonym podatkiem”.
Kiedy stosować MPP?
Mechanizm podzielonej płatności stosuje się w sytuacji kiedy transakcje spełniają wszystkie trzy warunki wymienione poniżej:
- należność ogółem, wynikająca z faktury (czyli jej wartość brutto) przekracza 15 tys. zł,
- choćby jedna pozycja na fakturze dotyczy towarów lub usług wrażliwych
- sprzedawca i nabywca są podatnikami VAT.
Transakcje realizowane przez MPP muszą być wykonywane poprzez konta rozliczeniowe założone do prowadzenia działalności gospodarczej, czyli konta firmowe.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o VAT oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1751).
Źródło: https://gov.pl