Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Pieniądze

Bitcoin Jako Nowe Ryzyko Systemowe

bitcoin

Kryptowaluta Bitcoin ma ogromny potencjał, aby spowodować poważny kryzys finansowy. Co gorsza, Bitcoin gwałtownie rozrasta się pod względem globalnego wpływu i akceptacji. Nie możemy tak szybko zapomnieć, co doprowadziło do recesji gospodarczej w 2008 roku. Nie możemy również ignorować tego, że technologia BTC służyła do neutralizowania jej skutków.

Niektórzy twierdzą, że Bitcoin stopniowo staje się katalizatorem problemu, który twórca chciał rozwiązać. Eksperci rynku finansowego ostrzegają, że krach ekonomiczny Bitcoina jest jednym z najbardziej niebezpiecznych. Dodają, że gdyby do niego doszło, byłby największy w branży kryptowalutowej.

Poskromienie potencjalnej klęski systematycznej Bitcoina z każdym dniem staje się coraz bardziej skomplikowane. To dlatego, że tysiące inwestorów na całym świecie wciąż pompują miliony dolarów w rynek. Jednak to ryzyko wydaje się częściowe, ponieważ niektórzy inwestorzy je rozumieją.

Większość wczesnych inwestorów BTC uczestniczyła na tym rynku wystarczająco długo, aby opanować wszystkie jego wzloty i upadki. Wiedzą również, co można robić, a czego nie. Co ważne, tacy ludzie są entuzjastycznie nastawieni do kryptowalut i to nie ze względu na chęć zarobienia większej ilości gotówki. W rezultacie ta grupa graczy nie boi się żadnych anomalii rynkowych i pozostałaby niewzruszona w przypadku złych wiadomości. Kliknij tutaj i załóż bezpłatne konto, ponieważ ta internetowa platforma transakcyjna oferuje intuicyjną obsługę, fachową pomoc i ochronę Twoich danych.

Niestety część rynku kryptowalutowego składa się z początkujących inwestorów. Nie wierzą oni w żadne możliwe załamania systemu finansowego. Szum wokół kryptowaluty to jedyna rzecz, jaka ich pociąga. W rezultacie początkujące osoby szybko unikają każdego, kto mówi negatywnie o BTC. Dołączyli do sektora tylko po to, by zarabiać pieniądze.

Co to oznacza?

Otóż w przypadku jakiejkolwiek niepewności lub sytuacji kryzysowej, początkujący inwestorzy nie zawahają się wycofać swoich środków. Prawdopodobnie będzie to masowy exodus, który może znacząco zniszczyć większość globalnych systemów finansowych. Ryzyko systematyczne Bitcoina jest nieuniknione głównie dlatego, że rynek kryptowalut składa się z wielu początkujących inwestorów. Natomiast tych, którzy rozumieją tajniki handlu, jest zbyt mało, aby przeciwdziałać poważnemu kryzysowi.

Dlaczego Bitcoin jest potencjalnym ryzykiem systematycznym

Jednym z podstawowych, pozytywnych aspektów Bitcoina jest to, że sieć działa w sposób zdecentralizowany. Konfiguracja peer-to-peer sprawia, że platforma Bitcoin jest bardziej wydajna niż tradycyjne banki centralne. Jednak ta wygoda jest również jednym z głównych czynników powodujących, że kryptowaluta BTC zagraża stabilności rynkowej.

Po wzrostach cen w 2017 r. i pod koniec 2021 r., pierwsi inwestorzy kryptowalutowi rzucili się do zakupu BTC w tempie, jakiego nie widzieliśmy w historii. A to spowodowało, że kapitalizacja rynkowa Bitcoina przekroczyła granicę 200 miliardów dolarów. Ale to nie wszystko. Wiele osób zaciąga pożyczki w sektorze kryptowalut, co czyni sytuację jeszcze bardziej katastrofalną.

W przeciwieństwie do innych rynków, kryptowaluty nie oferują bezpośrednich pożyczek gotówkowych. Zamiast tego niektóre platformy handlowe zapewniają swoim użytkownikom zachęty inwestycyjne. Inne giełdy, pozwalają również użytkownikom korzystać z kart kredytowych. Wykorzystanie takich opcji finansowania doprowadziło do tego, że kilku młodych ludzi zarobiło miliony z inwestycji w Bitcoin i inne kryptowaluty.

Niestety tylko kilka osób jest gotowych na każdą bezprecedensową sytuację awaryjną. Większość traderów będzie spieszyć się z konwersją swoich monet na USD, a taki ruch może sprawić, że ceny drastycznie spadną. Ponadto, obecne fundusze inwestycyjne Bitcoin są znacznie mniejsze niż udział w rynku. W rezultacie masowy exodus natychmiast spowodowałby kryzys płynności. To z kolei oznacza, że większość aktywnych pośredników nie jest w stanie przetworzyć wszystkich wypłat na raz, gdyby nastąpiła taka potrzeba.

Podsumowanie

Prawdopodobna jest awaria systematyczna wynikająca z Bitcoina i powiązanych z nim aktywów cyfrowych. Niezależne operacje i najwyższa wydajność sprawiły, że BTC stał się bardziej przyjazny dla tysięcy niedoświadczonych i głodnych pieniędzy inwestorów. Również pośrednie kredyty, takie jak zachęty do handlu i korzystanie z kart kredytowych, stale przyciągają dodatkowych inwestorów.

Dlatego kapitalizacja rynkowa Bitcoina wzrosła i przekroczyła dostępne fundusze inwestorów. A to spowodowało deficyt finansowy, sprawiając, że instytucje pośredniczące nie są w stanie przetworzyć wypłat w przypadku masowego wycofania się inwestorów. Niezdolność użytkowników do konwersji swoich Bitcoinów na pieniądze fiat może być ogromnie niszcząca, ponieważ rynek przejdzie poważny kryzys płynności.