Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Pieniądze

Czy inwestycja w apartamenty jest opłacalna?

apartamenty

Wielu inwestorów rynku nieruchomości zastanawia się nad nowymi możliwościami. Bardzo popularny jest obecnie rynek mieszkaniowy, zarówno jeżeli chodzi o nowe, deweloperskie inwestycje, jak i mieszkania z drugiej ręki. Inna opcją są inwestycje w apartamenty? Na czym one polegają? Jakie dają szanse zysków? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Czym są apartamenty?

Inwestycja w apartamenty wiąże się przede wszystkim z okresem wakacyjnym. Jest ona popularna szczególnie w miejscach atrakcyjnych turystycznie, gdzie łatwo i szybko można je wynająć osobom, które chcą spędzić miło czas w pięknym otoczeniu. Jest to miejsce odpoczynku i noclegu o zdecydowanie wyższym standardzie niż popularne pensjonaty. Wiąże się to z dużo większą inwestycją finansową. Jak zatem sprawić aby to wszystko się opłacało i przyniosło wymierny zysk?

Idea apartamentów opiera się przede wszystkim na wynajmie krótkoterminowym. Właściciele takich miejsc zarabiają przede wszystkim w sezonach wakacyjnych. Oferują zdecydowanie wyższy standard niż prywatne mieszkania czy pensjonaty, które znajdujemy na stronach bookingowych.

Zalety krótkoterminowego wynajmu apartamentowców

Inwestycja w apartamenty gwarantuje dużo większe bezpieczeństwo potencjalnie generowanych zysków. Chodzi tutaj przede wszystkim o wywiązywanie się najemców ze swoich obowiązków płatniczych. W przypadku apartamentów opłaty są zazwyczaj ściągane z góry, a nawet jeśli płacimy po pobycie, wówczas musimy podać swoje dane osobowe oraz uiścić opłatę rezerwacyjną.

Zdecydowanie łatwiej jest również obciążyć konkretna osobę za ewentualne zniszczenia, ponieważ po każdym pobycie jest sprawdzana użytkowana przestrzeń. Apartamenty rzadziej wymagają odświeżenia, ponieważ użytkowanie cih to najczęściej tylko nocleg. Istnieje również ogromna zaleta, którą docenią szczególnie osoby poszkodowane najmem długoterminowym. Jeżeli nasz najemca nie płaci i do tego jest problemowy, nie ma większych problemów z pozbyciem się go z nieruchomości. Jeżeli jest to wynajem długoterminowy, lokator ma bardzo duże prawa, co często działa na niekorzyść właściciela.

Dlaczego inwestycja w apartamenty może okazać się trafiona?

Bardzo ważne dla dochodowości apartamentu jest jej utrzymanie w odpowiednim standardzie. Chodzi tutaj nie tylko o czystość i poziom zadbania miejsca, ale również nowoczesność oraz kompleksowość usług jakie są tam oferowane. Istotne jest także wyposażenie apartamentu – ważne jest aby gość nie musiał się martwić o to, że czegoś zapomniał. Podczas wyjazdu wakacyjnego powinniśmy odpoczywać, a nie przejmować się codziennymi problemami i brakiem sprzętu.

Apartamenty są zazwyczaj zlokalizowane w bardzo atrakcyjnych miejscach. Są to tereny górskie z pięknym krajobrazem lub morskie, w których można wypocząć i spędzić aktywnie czas. Z usług takich apartamentowców korzystają osoby, które cenią sobie spokój oraz wysoki standard zarówno pod względem designu, jak i obsługi.

Istnieje również nieco inna opcja zarządzania apartamentami. Niekoniecznie należy nastawiać się na wynajem krótkoterminowy. Bez względu na to jaką nieruchomość kupujemy, traktujemy ją jako inwestycję swoich oszczędności oraz zabezpieczenie dla nich. Apartamenty oprócz wyjazdów wakacyjnych są świetnym miejscem na zatrzymanie się w obcym mieście. Są szczególnie praktyczne kiedy decydujemy się na wyjazd biznesowy lub służbową delegację.