Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Giełda

Bitcoin a Wall Street

Kryptowaluty wyglądają coraz bardziej niepewnie z regulacyjnego punktu widzenia. Wall Street nadal widzi wiele możliwości zysków dla giełd, takich jak Coinbase Global. Staking cyfrowych tokenów otwiera nowe strumienie przychodów.

Bitcoin i inne kryptowaluty wyglądają coraz bardziej niepewnie z regulacyjnego punktu widzenia. Powodem są doniesienia, że Indie chcą całkowicie ich zakazać. Wall Street nadal widzi wiele możliwości zysków dla giełd, takich jak Coinbase Global i innych w gospodarce kryptowalutowej. Staking cyfrowych tokenów otwiera nowe strumienie przychodów.

Najnowszą przeszkodą regulacyjną dla kryptowalut wydają się być Indie, gdzie Reserve Bank of India (RBI), „nieformalnie prosi” banki o unikanie transakcji walutami cyfrowymi.- donosi Reuters.

Zakaz kryptowalut

Banki indyjskie znalazły się w rozterce. RBI zakazał transakcji kryptowalutowych w 2018 roku, ale indyjski Sąd Najwyższy orzekł przeciwko zakazowi w marcu 2020 roku. Regulatorzy finansowi w Indiach muszą teraz szukać alternatywnych środków, aby zdławić rynek kryptowalut. Wymuszają korzystanie z innych bramek płatniczych i procesorów.

W Indiach i w Chinach (gdzie Bitcoin jest w dużej mierze wydobywany lub przetwarzany) nastąpiły w tym samym czasie podobne problemy regulacyjne. Chińskie władze finansowe zintensyfikowały ograniczenia kryptowalut, mając na celu utrzymanie stabilności rynku finansowego. Wprowadziły surowe kary dla nielegalnej działalności finansowej. Spowodowało to exodus operacji wydobywczych w kraju.

Staking

Mimo to Wall Street nadal widzi duże i rosnące zyski w gospodarce kryptowalutowej. J.P. Morgan, wydał w środę notę, w której nakreślił możliwość uzyskania 40 miliardów dolarów przychodów z „stakowania” kryptowalut. Metoda stakingu polega na zatwierdzaniu transakcji blockchain, która generuje dochód dla giełd i posiadaczy tokenów kryptowalutowych.

Staking jest obecnie biznesem wartym 9 miliardów dolarów.- według J.P. Morgan. Wzrośnie do 20 miliardów dolarów, gdy dwie duże sieci Ethereum zakończą swoją fuzję pod koniec tego roku. Przejdą wtedy na protokół „proof of stake” z „proof of work”. Rynek stakingu osiągnie wartość 40 miliardów dolarów do 2025 roku.- szacuje firma z Wall Street.

„Uważamy, że staking sprawi, że rynek kryptowalut będzie coraz atrakcyjniejszy w porównaniu do innych klas aktywów generujących zyski” – napisał w notatce Kenneth Worthington z J.P. Morgan.

Giełdy oferują korzyści zarabiając na opłatach i prowizjach od klientów, stawiających swoje tokeny. Coinbase Global (COIN) może wygenerować 200 milionów dolarów ze stakingu w 2022 roku, w stosunku do 10 milionów dolarów w 2020 roku.- szacuje Worthington. Staking może osiągnąć 500 milionów dolarów rocznie dla Coinbase do końca 2025 roku.- prognozuje.

Proof-of-stake jest również bardziej wydajny energetycznie niż protokoły proof-of-work. Mógłby pomóc w zmniejszeniu gwałtownego zużycia energii i obciążenia środowiska przez Bitcoin i inne sieci blockchain.

Fuzja sieci Ethereum może zmienić zasady gry dla stakingu. Znacznie rozszerzy rynek tokenów działających w oparciu o protokoły proof-of-stake (POS). Worthington szacuje, że fuzja zwiększy kapitalizację rynkową tokenów POS o 250 miliardów dolarów. Zwiększy przy tym udział tokenów POS w całym rynku kryptowalut do 27%.

Stakowanie tokenów jest również sposobem na uzyskanie dochodu przez właścicieli kryptowalut. Taką możliwość niesie zastawienie swoich tokenów w celu zatwierdzenia transakcji w sieciach blockchain. Inną opcją jest handel za pośrednictwem automatycznych botów tradingowych. Tu znajdziesz recenzję Bitcoin Era. Przeczytaj ją i zarabiaj.

Tokeny kryptowalutowe

Właściciele tokena Ethereum 2.0 mogą zarobić 5% za stakowanie na Coinbase. Giełda Kraken oferuje od 5% do 7% zysku za staking Ethereum. Inne tokeny mogą przynieść więcej. Stakowanie USD Coin – stabilnego tokena opartego na Ethereum, którego wartość jest powiązana z dolarem – na giełdzie Binance może przynieść 9,49% rocznego zysku.

Coinbase może korzystać z dochodów generowanych z wysokości cen bitcoin. Platforma planuje rozpocząć stakowanie tokenów Ethereum po fuzji, potencjalnie tworząc nowy strumień przychodów.

Wall Street spodziewa się, że przychody Coinbase spadną do 5,6 miliarda dolarów w 2022 roku z 6,2 miliarda dolarów w tym roku. Jeśli J.P. Morgan ma rację, a staking wystartuje, podniosłoby to przychody w przyszłym roku o 3,6%. Przy ekstremalnej zmienności kryptowalut, trudno jednak powiedzieć, czy to wpłynie na kurs akcji.