Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Aktualności Eventy

Znamy finalistów ogólnopolskiego konkursu IT dla uczniów szkół średnich Motorola Science Cup

Motorola Science Cup

W ostatnich dniach czerwca dobiegł końca ogólnopolski konkurs IT dla uczniów szkół średnich – Motorola Science Cup. W wielkim finale udział wzięło 10 drużyn złożonych z pasjonatów programowania, wiążących swoją przyszłość ze światem IT. Konkurs odbył się w formule online.

Chcąc propagować wiedzę z obszaru IT Motorola Solutions podejmuje cykliczne inicjatywy edukacyjne skierowane do uczniów szkół różnych szczebli oraz do studentów. Inżynierowie firmy od lat prowadzą cieszące się ogromną popularnością kursy programowania, szkolenia oraz wykłady dla dzieci i młodzieży. Doskonałym przykładem takich działań jest ogólnopolski konkurs Motorola Science Cup, którego finał odbył się w ostatnich dniach.

Finał dla najlepszych

W finale Motorola Science Cup rywalizowało ze sobą 10 najlepszych drużyn ze szkół średnich, które przeszły wcześniejsze etapy konkursu. Rozgrywki przeprowadzono w formule online. Ani kilometry, ani ekran, nie podzieliły uczniów. Łącząc się z krakowskim studiem oraz siedzibą Motorola Solutions uczestnikom nic nie stanęło na drodze do dobrej zabawy i ogromnych emocji – mówi Piotr Bochaczyk, inżynier programista, w Motoroli Solutions odpowiadający również za niektóre inicjatywy edukacyjne firmy. Poziom był bardzo wysoki, ponieważ w finale spotkali się najlepsi, którzy przeszli poprzednie etapy konkursu – dodaje.

Poszukiwania Damy z gronostajem

W pierwszym, integracyjnym dniu finału, drużyny wzięły udział w emocjonującej grze zespołowej online. Doświadczenie to pozwoliło młodym ludziom nie tylko na rywalizację, ale przede wszystkim nauczyło poszczególne zespoły współpracy ze sobą. Głównym zadaniem uczestników było rozwiązanie detektywistycznej zagadki w czasie wirtualnej wycieczki po Krakowie. Najlepiej udało się to uczniom z Zespołu Szkół Energetycznych w Krakowie, którzy najszybciej ze wszystkich drużyn odnaleźli zaginioną „Damę z gronostajem” Leonarda da Vinci. Wszyscy zgodnie twierdzą, że był to niezwykle zaskakujący i emocjonujący początek finału konkursu.

Drugiego dnia przyszedł czas na prawdziwą rywalizację. Ten etap składał się z trzech rund. W trakcie trwania pierwszej, uczniowie weryfikowali swoją pracę zespołową, wspólnie rozkodowując zagadkę logiczno-informatyczną i składając mechaniczny model na czas. Pozostałe dwie rundy sprawdzały wiedzę teoretyczną z dziedzin: informatyki, logiki, matematyki i fizyki. Organizatorzy zadbali, by uczestnikom nie zabrakło ani zapału, ani narzędzi umożliwiających udział w finale. Mimo, iż zespoły dzieliły kilometry, nikt tego nie poczuł. Duch rywalizacji, emocje konkursowe, zamiłowanie do technologii informatycznych oraz nauk ścisłych sprawiły, że wszyscy czuli pozytywną atmosferę i konkurs odbył się z poszanowaniem zasad fair play. W Motoroli Solutions kładziemy nacisk na różnorodne działania edukacyjne. Dzięki nim udaje nam się propagować wiedzę z branży IT wśród uczniów i studentów. Jesteśmy zbudowani poziomem wiedzy i umiejętnościami współpracy uczestników konkursu. Ci wspaniali młodzi ludzie mają ogromne szanse na znalezienie w przyszłości wymarzonej pracy oraz realizację swoich pasji w świecie IT – komentuje finał Piotr Bochaczyk.

Laureaci konkursu

W finale Motorola Science Cup ostatecznie pierwsze miejsce zajął Dream Team z Zespołu Szkół Łączności w Krakowie, drugie miejsce trafiło do drużyny Staszicówka z Zespołu im. Stanisława Staszica w Staszowie, a trzecie do drużyny Mechan z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Jana Pawła II z Limanowej. W finale nie zabrakło cennych nagród, takich jak: monitory LG 27” UltraGear z matrycą IPS, zestawy gamingowe Razer, zestawy startowe Raspbery Pi 4B z oryginalnymi akcesoriami, zestawy Arduino Uno XXL z dodatkowym zestawem kilkudziesięciu czujników, czy zestawy Arduino Uno XXL. Dużo cenniejsze jednak od materialnych nagród są wiedza i doświadczenie, które uczestnicy wynieśli z konkursu. Dzięki Motorola Science Cup uczniowie mieli szansę zajrzeć do świata fascynujących nowych technologii i zarazić się pasją do programowania. To nie koniec – na październik Motorola Solutions zapowiedziała eliminacje do drugiej edycji konkursu.

Powiązane artykuły

Nowy przenośny radiotelefon cyfrowy firmy Motorola Solutions

teoriabiznesu.pl

Motorola Solutions – pierwszy w Europie samochodowy system wideo oparty na sztucznej inteligencji

teoriabiznesu.pl

Motorola Solutions przekazuje radiostacje Grupie Podhalańskiej GOPR

teoriabiznesu.pl