Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Pieniądze

Jak przewalutować kredyt we frankach?

przewalutowanie

Osoby, które jakiś czas temu zdecydowały się na kredyt frankowy, dzisiaj bardzo często zastanawiają się nad tym, w jaki sposób poradzić sobie z tym zobowiązaniem finansowym. Niestety, z uwagi na rosnący kurs franka, w ciągu ostatnich lat raty kredytów znacząco wzrosły. Jedną z możliwości może być przewalutowanie kredytu we frankach.

Na czym polega przewalutowanie kredytu?

Przewalutowanie kredytu polega na tym, że waluta, w której został udzielony kredyt, zostaje zmieniona. W przypadku polskich kredytobiorców najczęściej jest to zmiana z waluty CHF na PLN. Bank, który przelicza kredyt na inną walutę, bierze pod uwagę kwotę, jaka pozostała do spłaty, co jest bardzo ważną informacją dla kredytobiorców.

Wiele osób zastanawia się, czy przewalutowanie kredytu we frankach odbywa się w oparciu o kurs, który obowiązywał w dniu podpisania umowy kredytowej, czy też o aktualny kurs. Bank bierze pod uwagę kurs, który obowiązuje w momencie, w którym dokonywane jest przewalutowanie. Z pewnością więc nie można liczyć na to, że pod uwagę zostanie wzięty kurs, który obowiązywał w momencie zawierania umowy kredytowej – choć takie rozwiązanie z pewnością byłoby korzystniejsze dla wielu kredytobiorców.

Jak przewalutować kredyt we frankach?

Zastanawiasz się, jak przewalutować kredyt we frankach? Nie masz pojęcia, od czego zacząć? Przewalutowanie kredytu odbywa się na wniosek kredytobiorcy. Oznacza to, że osoby, które są zainteresowane takim rozwiązaniem, powinny złożyć w swoim banku odpowiedni wniosek. Następnie bank przygotuje wszystkie niezbędne dla kredytobiorcy informacje, dotyczące między innymi kosztów przewalutowania czy kwoty kredytu, jaka pozostanie do spłaty po zmianie waluty. Na tej podstawie kredytobiorca będzie mógł ocenić, czy takie rozwiązanie rzeczywiście będzie dla niego korzystne.

Osoby, które zdecydują się na przewalutowanie kredytu we frankach, muszą poinformować o tym bank. Podpisany zostanie specjalny aneks, na mocy którego zmienione zostaną warunki dalszej spłaty kredytu.

Czy warto zdecydować się na przewalutowanie kredytu we frankach?

Tak naprawdę nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na to pytanie. W każdym przypadku należy dokładnie przeanalizować umowę kredytową, a następnie zastanowić się, jakie możliwości ma kredytobiorca. Może bowiem okazać się, że przewalutowanie kredytu nie będzie najlepszym rozwiązaniem, ponieważ w danej sytuacji bardziej opłacalne byłoby unieważnienie kredytu CHF lub jego odfrankowienie. Oczywiście, aby podjąć najlepszą decyzję, warto skontaktować się z kancelarią prawną, która specjalizuje się w sprawach związanych z kredytami walutowymi.

Podsumowanie

Wiesz już, jak przewalutować kredyt we frankach. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek, a następnie przeanalizować warunki przewalutowania, jakie oferuje bank. Po podjęciu decyzji konieczne będzie podpisanie specjalnego aneksu. Być może jednak korzystniejsze okazałoby się unieważnienie lub odfrankowienie kredytu CHF. Z pewnością warto bardzo dokładnie przeanalizować wszystkie możliwości.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj: https://frankowy-kredyt.pl/