Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Pieniądze Reklama Startupy

Jak zarobić pierwszy milion? Jak zaczynali polscy biznesmeni?

pierwszy milion

„Chcę być bogaty” – ten cel z pewnością przyświeca w głowach wielu z nas. Za każdą osobą, która go zrealizowała, stoją często burzliwe, ale i inspirujące historie. Zatem, jeśli sami nie mamy pomysłu na zarobienie dużych pieniędzy, może warto poznać opowieści ludzi sukcesu?

Zainteresowani tematem powinni sięgnąć po odcinki nowego miniserialu dostępnego na platformie Storytel pt. „Pierwszy milion”, goszczącego polskich przedsiębiorców, opowiadających o swoich sukcesach biznesowych.

„Pierwszy milion. Jak zaczynali: Marek Jakubiak, Dariusz Miłek, Wojciech Kruk i inni” – Kinga Kosecka, Maciej Rajewski

W jaki sposób Marek Jakubiak, znany przede wszystkim jako poseł, stał się browarniczym potentatem? Skąd u Wojciecha Kruka zamiłowanie do biżuterii, które przerodziło się w topową polską markę jubilerską? Czy Krzysztof Olszewski zakładał, że jego autobusami będzie jeździć cała Europa? Kinga Kosecka wraz z Maciejem Rajewskim przybliżając pasjonujące historie bohaterów serii, odpowiadają na te oraz inne pytania.

„Pierwszy milion. Jak zaczynali: Zbigniew Jakubas, Józef Wojciechowski i inni” – Kinga Kosecka, Maciej Rajewski

W tym odcinku „Pierwszego miliona” pojawi się między innymi Zbigniew Jakubas, który majątek zbudował na inwestycjach w przeróżne, ale zawsze celnie ocenione działalności (jak CD Projekt), Jerzy Malek, szara eminencja przemysłu rybnego oraz Janusz Wojciechowski, właściciel spółki kontrolującej największe przedsiębiorstwa deweloperskie w Polsce, czyli J.W. Construction.

„Pierwszy milion. Jak zaczynali: Leszek Czarnecki i inni” – Kinga Kosecka, Maciej Rajewski

Leszek Czarnecki jest dowodem na to, że często przyjemne idzie z pożytecznym – współcześnie działa on w dużej mierze w bankowości, lecz jego pierwszy większy zastrzyk gotówki był wynikiem inwestowania w bardziej niszowy, specjalistyczny sektor oferujący prace wykonywane pod wodą. Nie jest to zresztą przypadek, ponieważ nurkowanie jest jego pasją. Kolejnymi bohaterami odcinka są Maciej Formanowicz, założyciel firmy Forte, jednej z największych, jeśli chodzi o polską branżę meblarską i Maciej Popowicz, człowiek odpowiedzialny za powstanie „Naszej Klasy”.

„Pierwszy milion. CD Projekt. Wiedźmin zdobywa świat” – Bartłomiej Ważny, Maciej Rajewski, Justyna Jaciuk

W branży gamingowej CD Projekt jest postrzegany jako firma tworząca zarówno najwyższej jakości gry komputerowe, jak i mająca dużą sympatię konsumentów dzięki uczciwości działań. Jednak z początku nic nie zwiastowało jej sukcesu – problemy z produkcją pierwszego „Wiedźmina”, pobłażliwe głosy i ogromne oczekiwania co do debiutu nie napawały optymizmem, lecz jak widać, upór przyniósł plony.

„Pierwszy milion. Jak zaczynali: Wiesław Włodarski, Mariusz Świtalski oraz twórcy 11 Bit Studios” – Kinga Kosecka, Maciej Rajewski

Czy kiedykolwiek pijąc znany napój Frugo, zastanawialiście się, kto stoi za jego powstaniem? Tym człowiekiem jest Wiesław Włodarski, odpowiedzialny również za energetyk taki jak Tiger, będący alternatywą dla popularnego Red Bulla. A co z graczami zaznajomionymi z „This War of Mine” oraz „Frostpunkiem”? Te tytuły to efekt pracy 11 Bit Studios, zarządzanego przez Grzegorza Miechowskiego, który w branży działa aktywnie od lat 90’. Recepty ich sukcesu (ale nie tylko) przedstawiono w piątym odcinku „Pierwszego miliona”.

„Pierwszy milion. Jak zaczynali: Zygmunt Solorz-Żak, oraz twórcy firm Comarch i Śnieżka” – Kinga Kosecka, Justyna Jaciuk, Maciej Rajewski

Każdemu z nas zdarzyło się oglądać telewizję Polsat. Ten gigant, jeśli chodzi o polskie kanały to efekt działań generującego spolaryzowane opinie, ale skutecznego biznesmena Zygmunta Solorza-Żaka, gościa szóstego odcinka miniserialu „Pierwszy milion”. Następnie swoją historię przedstawi m.in. Janusz Filipiak, który w okresie pełnienia funkcji profesora Akademii Górniczo-Hutniczej postanowił, że wraz ze swoimi studentami założy informatyczną firmę Comarch. Na końcu zostanie przedstawiona historia braci Mikrut, Stanisława i Kazimierza – właścicieli Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka, lidera rynku farb.

„Pierwszy milion. Jak zaczynali: Najbogatszy Polak Michał Sołowow, oraz twórcy firm Bakoma i Playway” – Kinga Kosecka, Marek Bernolak, Maciej Rajewski, Łucjan Andruszkiewicz

Liderem rankingu najbogatszych Polaków od dwóch lat jest enigmatyczny biznesmen, Michał Sołowow, właściciel m.in. sieci sklepów Komfort. Dlaczego media tak rzadko o nim wspominają, a jeśli już to głównie z powodów sportowych? Prócz tej informacji w siódmym odcinku „Pierwszego miliona” przedstawiona została sylwetka Krzysztofa Kostkowskiego i jego Playway, firmy produkującej popularne gry symulacyjne i Zbigniewa Komorowskiego, którego jogurty Bakoma jedzą wszyscy Polacy.