O ryzyku towarzyszącym inwestowaniu w apart hotel i condo hotel ostrzegają wspólnie instytucje UOKiK i KNF. Na czym polega taka inwestycja? Co to jest apar thotel i czym jest condo hotel?
Co to jest aparthotel i condohotel
Aparthotel i condohotel są to obiekty, w których świadczone są usługi hotelarskie. Osoba inwestująca w tego typu przedsięwzięcie ma możliwość zakupienia określonego pomieszczenia, z wynajmu którego będzie mogła w przyszłości czerpać zyski. Zazwyczaj obsługą gości zajmuje się specjalna firma, inaczej zwana operatorem. To właśnie z nią jest podpisywana długoterminowa umowa na obsługę zakupionego lokalu.
Z racji niskiego oprocentowania kredytów, inwestycja w nieruchomości jest chwytliwym tematem dla osób chcących ulokować swój kapitał.
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina że „Aparthotele niosą ze sobą ryzyko – np. gdy deweloper zapewnia o dużej stopie zwrotu, nie wspominając o dodatkowych opłatach czy finansuje budowę wyłącznie z wpłat konsumentów. Zanim podpiszemy umowę, musimy sprawdzić wiarygodność dewelopera.”
UOKiK sprawdza i ostrzega
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postanowił przeanalizować rynek apart- i condohoteli. W jaki sposób? UOKiK wysłał ankiety z pytaniami do 80 deweloperów/operatorów 25 firm, które pośredniczą w zakupie takich nieruchomości, albo pomagają w finansowaniu takiego zakupu. Jak się okazało, wyniki ankiet wzbudziły podejrzenia i skutkowały wszczęciem 9 postępowań wyjaśniających.
UOKiK ostrzega
Inwestycje, które finansowane są tylko i wyłącznie z kieszeni konsumentów mogą okazać się podejrzane i są bardziej ryzykowne niż te, w których inwestorem jest także developer. W wypadku niepowiedzenia to konsument ponosi całe ryzyko inwestycji. Upadłość firmy wiąże się ze stratą wszystkich środków.
Kolejnym faktem na który warto zwrócić uwagę jest umowa, która w wypadku lokali użytkowych nie jest zawierana notarialnie.
„Brak zabezpieczeń oznacza, że deweloperzy nie stosują ustawy deweloperskiej do sprzedaży aparthoteli. Upadek inwestycji i niedokończenie budowy oznacza utratę pieniędzy konsumenta” – podkreśla prezes UOKiK
Kolejny aspekt, który powinien wzbudzić czujność to obietnice zarobku nawet 10 procentowego w skali roku. Instytucja zaznacza, że takie stopy zwrotu mogą być nieosiągalne, ze względu na koszty zarządzania i utrzymania obiektu. Warto wziąć pod uwagę ryzyko związane z nikłym zainteresowaniem obiektem, lub podniesieniem stóp procentowych, przez co kredyt będzie wyższy.
W dalszej części komunikatu możemy przeczytać o zasad współpracy deweloperów z pośrednikami finansowymi, lub domami maklerskimi oraz regulacjach prawnych dotyczących budownictwa.
źródło: https://www.uokik.gov.pl/