Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma Pieniądze

Wakacje kredytowe. Jak skorzystać z bezpłatnego zawieszenia spłaty kredytu?

kredyt

Jak skorzystać z bezpłatnego zawieszenia spłaty kredytu? Wystarczy spełniać podstawowe kryteria.

Ustawowe wakacje kredytowe

Kredytobiorcy, którzy w wyniku pandemii stracili pracę lub główne źródło swojego dochodu mogą liczyć na wsparcie. W czerwcu 2020 roku, w ramach tarczy antykryzysowej 4.0 przyjęte zostały tzw. ustawowe wakacje kredytowe. Umożliwiają one zawieszenie spłaty kredytu nawet na trzy miesiące. W tym czasie nie zostaną naliczone odsetki ani dodatkowe opłaty, z wyjątkiem składek za ubezpieczenia powiązane z umową kredytową.

Taka opcja przeznaczona jest dla konsumentów, którzy źródło dochodów stracili po 13 marca 2020 roku. W jej ramach można zawiesić spłatę raty jednego kredytu konsumenckiego, hipotecznego oraz kredytu w rozumieniu art. 69 ustawy z 29 sierpnia 1997 roku. Jest to możliwe w przypadku, gdy umowa została zawarta przed 13 marca oraz gdy termin kończący okres kredytowania mija po 6 miesiącach od tej daty. Jeśli zaś klient posiada kilka kredytów tego samego rodzaju u jednego kredytodawcy, zawieszenie raty może zastosować tylko wobec jednego z nich.

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe?

By skorzystać z wakacji kredytowych, należy w pierwszej kolejności złożyć wniosek do instytucji finansowej. Dokument można pobrać ze strony finanse.uokik.gov.pl. Jeśli wszystkie wymagane kryteria są spełnione, bank zawiesi spłatę raty od razu po otrzymaniu wniosku. W ciągu 14 dni potwierdzi klientowi, iż otrzymał go i wstrzymał umowę. Poinformuje również o wysokości składki w przypadku posiadanego ubezpieczenia, powiązanego z kredytem. Wszystkie terminy zawarte w umowie zostaną przedłużone o wybrany okres zawieszenia.

Warto zaznaczyć, iż w przypadku spełnienia przez konsumenta wszystkich wymogów, bank nie może odmówić udzielenia ustawowych wakacji kredytowych. Nie może także żądać od klientów składania dodatkowych oświadczeń i dokumentów. Należy jednak zwrócić uwagę, czy w przypadku złożenia wniosku, bank nie zaproponuje komercyjnych wakacji. Tego typu odroczenia nie są darmowe i mogą naruszać prawa konsumenta. W przypadku złożenia wniosku o ustawowe wakacje, będąc już w trakcie komercyjnych, bank powinien natychmiast je przerwać i spełnić prośbę wnioskującego. Wszystkie działania podejmowane z naruszeniem prawa i dobra klientów mogą być przez nich zgłaszane do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Opracowała: Emilia Niedbała

Powiązane artykuły

System gwarancji kredytowych

teoriabiznesu.pl

Inwestycja w apart hotel i condo hotel – UOKiK i KNF ostrzegają

teoriabiznesu.pl

Kredyt hipoteczny na mieszkanie? – Uważaj UOKiK ostrzega

teoriabiznesu.pl