Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Pieniądze

Kredyt na spłatę ZUS – co warto wiedzieć?

kredyt na zus

Składki i daniny do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Urzędu Skarbowego to spore obciążenie finansowe dla firmy. W trudniejszych miesiącach (na przykład poza sezonem dla firmy działającej w branży typowo sezonowej, np. turystyce) uregulowanie wszystkich opłat na czas potrafi stanowić spore wyzwanie. Rozwiązaniem tego problemu może okazać się kredyt na spłatę ZUS (i US), a więc produkt finansowy, który pozwoli pokryć wszelkie wydatki na rzecz tych organów. Poniżej wyjaśnimy, jak on dokładnie działa, gdzie go szukać i dlaczego warto.

Kredyt na spłatę ZUS – jak działa?

Kredyt na spłatę ZUS to specjalny rodzaj kredytu bankowego, którego głównym celem jest pomoc przedsiębiorcom w uregulowaniu zaległych lub bieżących zobowiązań wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). 

Ten rodzaj kredytu może być szczególnie korzystny dla firm mających trudności finansowe lub dla tych, które chcą utrzymać płynność finansową, jednocześnie regulując na czas swoje zobowiązania wobec tego organu. Wyróżnia się długim okresem kredytowania i wysoką maksymalną kwotą kredytowania.

Jak uzyskać kredyt na spłatę ZUS?

Można próbować uzyskać kredyt na spłatę składek w ZUS-ie na własną rękę, ale jest to stosunkowo czasochłonne i uciążliwe zadanie. W przypadku, gdy firma znajduje się aktualnie w trudnej sytuacji finansowej (co jest prawdopodobne, jeśli ma problem z terminowym regulowaniem zobowiązań), może się ponadto okazać, że uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej nie będzie gwarantowane.

Z tego względu najlepiej zwrócić się po pomoc do eksperta. Doradca przeanalizuje sytuację finansową firmy, znajdzie najlepszą ofertę, przeprowadzi negocjacje z bankiem w celu uzyskania jeszcze lepszych warunków kredytowania i pomoże w załatwieniu wszelkich formalności. Z jego pomocą cały proces pozyskiwania środków będzie szybki i prosty, a przecież w takich okolicznościach czas gra ogromną rolę.

Dlaczego warto sięgnąć po kredyt na spłatę ZUS?

Kredyt na spłatę zobowiązań wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) może okazać się pomocny dla przedsiębiorców borykających się z problemami finansowymi. Brak terminowej spłaty składek i danin ZUS może prowadzić do poważnych konsekwencji, które jeszcze bardziej utrudniają dalsze funkcjonowanie firmy i w dłuższej perspektywie mogą doprowadzić nawet do jej zamknięcia.

Wśród rzeczonych konsekwencji należy wymienić przede wszystkim wszczęcie przez wierzyciela postępowania egzekucyjnego, w ramach którego komornik ma prawo zająć mienie przedsiębiorcy (w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej) lub prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa. 

Zaleganie ze spłatą składek ZUS może także skutkować naliczaniem wysokich kar oraz wpisaniem dłużnika do rejestru dłużników, takiego jak Krajowy Rejestr Długów (KRD). Taki wpis utrudni uzyskanie innych kredytów czy skorzystanie z leasingu w przyszłości. Co również istotne, pracownicy przedsiębiorcy, który nie reguluje na bieżąco swoich zobowiązań wobec ZUS, mogą stracić możliwość korzystania z niektórych świadczeń, takich jak zasiłek chorobowy, co motywuje ich do szybkiej zmiany pracodawcy.

Ponadto warto pamiętać, że terminowe regulowanie zobowiązań wobec ZUS pozytywnie wpływa na reputację przedsiębiorcy w oczach instytucji finansowych, klientów i kontrahentów. Z kolei wszelkie opóźnienia i wpisy na listy dłużników będą budowały negatywny wizerunek firmy i mogą zniechęcić potencjalnych kontrahentów do nawiązywania z nią współpracy.