Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Technologie

Eko-textylia w branży hotelarskiej: jakie korzyści przynoszą, jak wybierać

ręczniki hotelowe

Hotelarstwo to specyficzna branża, której przedstawiciele są zobowiązani do nieustannego monitorowania trendów. Mogą one dotyczyć również podejmowania działań jak najbardziej przyjaznych środowisku. Aż 87% turystów deklaruje, że chce nocować w hotelach działających w zgodzie z naturą. Ekologia i dobro planety to zagadnienia szczególnie bliskie młodym ludziom, lecz oczywiście nie tylko. Warto wprowadzić więc realne zmiany, dzięki którym będziesz mógł reklamować swój hotel jako wpisujący się w aktualne ekotrendy. Możesz to zrobić na wiele sposobów – jednym z nich jest wybieranie ekologicznych tekstyliów, z których będą korzystali goście.

Co tak naprawdę znaczy, że dane tekstylia hotelowe są ekologiczne? Otóż powinny one być wyprodukowane z przyjaznych środowisku tkanin, w sposób zrównoważony. Warto zwracać uwagę na materiały pochodzenia roślinnego. Wśród najbardziej ekologicznych tkanin można wymienić:

  1. bawełnę organiczną,
  2. len,
  3. konopie,
  4. wszelkie tkaniny pochodzące z recyklingu.

Jeden z najpopularniejszych i najbardziej cenionych na rynku surowców to bawełna organiczna. Wyróżnia się też największą uniwersalnością spośród wymienionych materiałów. Posiada praktycznie takie same właściwości jak bawełna konwencjonalna, a nawet charakteryzuje ją większa wytrzymałość. Jest ona zbierana ręcznie, co czyni ją surowcem lepszym pod względem jakości i czystości. Do jej produkcji używa się jedynie naturalnych substancji, dlatego plantacje bawełny organicznej nie wpływają negatywnie na glebę ani środowisko. Wykonane z niej tekstylia są bezpieczne również dla alergików.

Len jest z kolei tkaniną wytwarzaną z włókien celulozowych rosnących w środku łodyg roślin o tej samej nazwie. Jego produkcja nie wiąże się z negatywnym działaniem na środowisko, a co więcej, uprawa wpływa na użyźnienie gleby i pomaga w jej rekultywacji. Wszystkie części lnu da się wykorzystać, dlatego produkcja właściwie nie generuje odpadów. Materiały lniane charakteryzują się dużą trwałością, lekkością i oddychalnością.

Mniej popularnym materiałem ekologicznym są konopie. W pełni biodegradowalna tkanina z włókien konopnych jest bardzo przyjazna środowisku. Do uprawy roślin zużywa się nawet do 70% mniej wody niż do uprawy bawełny, a ponadto wykazują one korzystne działanie na żyzność gleby. Uprawa konopi jest także wydajna. Tekstylia z nich stworzone są lekkie i delikatne dla skóry, posiadają właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne.

Coraz częściej stosuje się też różnego rodzaju tkaniny pochodzące z recyklingu. Z odzysku można pozyskać m.in. akryl, bawełnę czy poliester. Powtórne wykorzystanie surowców wpływa na ograniczenie ilości generowanych śmieci i zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska.

Czym wyróżniają się ekologiczne tekstylia hotelowe?

Wszystkie ekologiczne tekstylia hotelowe charakteryzują się kilkoma najważniejszymi cechami. Przede wszystkim wyróżniają się trwałością i gustowną stylistyką. Materiały naturalne wykorzystane do ich produkcji pochodzą ze sprawdzonych upraw. Wytwarzane są w systemie zrównoważonej produkcji, a cały proces odbywa się z zachowaniem praw pracowniczych. Ręczniki hotelowe cechują się świetną chłonnością, są miękkie i odporne na pranie w wysokiej temperaturze. Pościel hotelowa wpisująca się w ekologiczne trendy zwraca uwagę klientów, dla których ważny jest komfort snu, zdrowy styl życia oraz dbałość o środowisko naturalne.

Dlaczego branża hotelarska powinna interesować się tematem ekologii?

Jaki tak naprawdę związek ze sobą mają biznes i ekologia? Tak naprawdę bardzo duży. Przedstawiciele branży hotelarskiej powinni dbać o środowisko na różnych płaszczyznach, nie tylko wybierając ekologiczne tekstylia. Elementy takie jak materiały użyte do budowy hoteli czy aspekty związane z funkcjonowaniem ośrodków i gości wpływają na środowisko. Przeciętny gość hotelowy zużywa o 1/3 wody więcej w środku dnia niż lokalny mieszkaniec. Zużycie energii elektrycznej jest tym większe, im wyższy jest poziom hotelu. Trzeba też uwzględnić zużycie plastiku, środków chemicznych, wody w basenach, papieru czy transportu hotelowego. Właśnie dlatego powinieneś zadbać o wdrożenie kilku prostych zmian, dzięki którym możliwe będzie zmniejszenie śladu węglowego i zapewnienie turystom bezpiecznego podróżowania. Poza stosowaniem ekologicznych tekstyliów możesz wdrożyć produkty wielorazowego użytku, zrezygnować z mini kosmetyków czy zachęcać do ograniczenia korzystania z room service. Coraz więcej gości interesuje się stosunkiem hotelu do ochrony środowiska. Jeśli dodatkowo będziesz komunikował o wprowadzonych zmianach np. za pośrednictwem swojej strony internetowej czy mediów społecznościowych, istnieje duża szansa, że Twoja oferta przykuje uwagę większej liczby osób.