Artykuł sponsorowany
Kredyt hipoteczny to popularna forma finansowania zakupu nieruchomości. Banki, przed podjęciem decyzji kredytowej, muszą dokładnie przeanalizować sytuację finansową wnioskodawcy. O kredyt hipoteczny najczęściej ubiegają się osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę, ale nie tylko. Tego rodzaju kredyt bardzo często chcą uzyskać również ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą – czy to możliwe?
Kredyt hipoteczny przy działalności gospodarczej – czy jest możliwy?
Do uzyskania kredytu hipotecznego niezbędne jest posiadanie źródła stałych dochodów. To powoduje, że banki najchętniej udzielają kredytów osobom, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Nie znaczy to jednak, że osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą, nie będą mogły otrzymać kredytu hipotecznego. Wręcz przeciwnie – będą mogły, ale warunki, które muszą spełnić, by taki kredyt uzyskać, zwykle są o wiele bardziej restrykcyjnie niż w przypadku osób, które takiej działalności nie prowadzą.
Kredyt hipoteczny a działalność gospodarcza – jakie warunki trzeba spełnić?
Zanim bank zdecyduje się udzielić kredytu hipotecznego osobie, która prowadzi działalność gospodarczą, musi zweryfikować kilka informacji. Najważniejsze z nich to:
- okres prowadzenia działalności gospodarczej – najczęściej banki przyjmują, ze firma powinna być prowadzona od co najmniej 12 miesięcy,
- zdolność kredytowa – firma powinna wykazać regularne i odpowiednio wysokie dochody, które umożliwią nie tylko pokrycie bieżących zobowiązań, ale też ewentualnej raty kredytu,
- zaległości w spłacie zobowiązań – bank zweryfikuje, czy firma nie ma żadnych zaległości w spłacie różnego rodzaju zobowiązań, np. wobec innych kontrahentów,
- wkład własny – do uzyskania kredytu hipotecznego potrzebny jest wkład własny, w kwocie określonej przez bank.
Co może utrudnić otrzymanie kredytu hipotecznego przy działalności gospodarczej?
Osoba, która prowadzi działalność gospodarczą, może ubiegać się o kredyt hipoteczny, jednak w niektórych przypadkach, otrzymanie tego rodzaju świadczenia może być utrudnione, a czasem też – niemożliwe. Co może być powodem takiej sytuacji?
- Zbyt krótki staż na rynku
- Nieregularny charakter dochodów
- Branża (niektóre branże są uznawane przez banki za bardziej ryzykowne od innych)
- Nieuregulowane zobowiązania
- Zawieszenie działalności w ostatnich miesiącach
Kredyt hipoteczny na działalność gospodarczą – ile środków można uzyskać?
Żeby sprawdzić, ile środków można maksymalnie uzyskać, starając się o kredyt hipoteczny, warto skorzystać z kalkulatora zdolności kredytowej: https://mfinanse.pl/oferta-indywidualna/kalkulator-zdolnosci-kredytowej. To proste i intuicyjne narzędzie. Wystarczy do niego wpisać podstawowe dane, takie jak: okres kredytowania, łączny dochód netto, łączne zobowiązania miesięczne, wiek i liczba wnioskodawców, a system samodzielnie wyliczy, jaką zdolność kredytową ma dana osoba.