Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Pieniądze

Leasing a pożyczka leasingowa – czym się różnią?

Leasing a pożyczka leasingowa

Poszukujesz korzystnego sposobu finansowania inwestycji dla Twojej firmy? Masz do wyboru m.in. leasing i pożyczkę leasingową. Sprawdź, na czym polegają, czym się różnią i w jakich sytuacjach najlepiej się sprawdzają.

Czym jest leasing?

Leasing to umowa cywilnoprawna, w ramach której leasingobiorca wypożycza od firmy leasingowej wybrany środek trwały. Spłaca go w miesięcznych ratach, a po zakończeniu okresu finansowania może skorzystać z prawa do wykupu.

Czym jest pożyczka leasingowa?

Pożyczka leasingowa to forma finansowania, która łączy cechy leasingu i kredytu. Pożyczkobiorca otrzymuje od firmy leasingowej środki finansowe, które może przeznaczyć na ściśle określony w umowie cel.

Leasing a pożyczka leasingowa – podobieństwa

Zarówno leasing, jak i pożyczka leasingowa to zewnętrzne źródła finansowania, które pozwalają przedsiębiorcy uniknąć zamrożenia kapitału. Opłaca on miesięczne raty kapitałowo-odsetkowe. Przedmiotem umowy mogą być różne środki trwałe, w tym samochody, maszyny i urządzenia, sprzęt IT czy wyposażenie biura.

W obu przypadkach finansowania udziela firma leasingowa. Dzięki temu zarówno pożyczka leasingowa, jak i leasing są łatwo dostępne nawet dla nowych firm, nie wymagają wysokiego udziału własnego ani czasochłonnych formalności. Decyzję możesz otrzymać już w dniu złożenia wniosku. Obie te formy finansowania łączą również elastyczne warunki – dopasujesz je do bieżącej sytuacji swojej firmy m.in. pod względem długości umowy, kwoty wpłaty własnej czy wysokości raty.

Leasing a pożyczka leasingowa – różnice

Główna różnica wiąże się z tym, kto jest właścicielem finansowanego środka trwałego. W leasingu przez cały okres umowy pozostaje nim leasingodawca, natomiast pożyczka leasingowa pozwala od razu po zakupie przedmiotu uzyskać prawo własności. Leasing operacyjny daje przedsiębiorcy możliwość wykupu na korzystnych warunkach po zakończeniu okresu finansowania. W tym celu należy zapłacić ustaloną w umowie kwotę.

Kolejna różnica dotyczy okresu, na jaki można zawrzeć umowę. Jeśli wybierzesz leasing operacyjny, wtedy nie będzie on mógł zakończyć się przed upływem 40% normatywnego okresu amortyzacji danego środka trwałego. Leasing finansowy może trwać krócej – zwykle co najmniej 6 miesięcy. Maksymalny okres leasingu najczęściej wynosi 5-7 lat. Pożyczkę leasingową możesz natomiast zaciągnąć na dowolny okres – od kilku miesięcy nawet do około 10 lat. Niektóre firmy leasingowe oferują leasing w pakiecie z dodatkowymi usługami – np. ubezpieczeniem i serwisem.

Kiedy wybrać leasing, a kiedy pożyczkę?

Przedsiębiorcy najczęściej wybierają leasing samochodu osobowego i ciężarowego. Pożyczka leasingowa jest natomiast popularnym źródłem finansowania maszyn i urządzeń, w tym sprzętu medycznego.

Leasing może być korzystniejszym wyborem zwłaszcza w następujących przypadkach:

  • wolisz wypożyczyć przedmiot niż kupować go na własność,
  • chcesz wykupić środek trwały na korzystnych warunkach po zakończeniu umowy,
  • planujesz wymieniać przedmiot co pewien czas na nowszy,
  • zależy Ci na finansowaniu w pakiecie z dodatkowymi usługami,
  • chcesz zyskać więcej możliwości legalnej optymalizacji podatkowej.

 Pożyczka leasingowa może być korzystnym wyborem zwłaszcza jeśli:

  • chcesz od razu zostać właścicielem przedmiotu,
  • zależy Ci na pełnej elastyczności pod względem sposobu użytkowania środka trwałego,
  • chcesz zawrzeć umowę na długi okres,
  • jesteś zwolniony z opłacania podatku VAT,
  • planujesz skorzystać z dotacji unijnej.