Osoby posiadające psa musza liczyć się z opłatami. Istnieją jednak przypadki, kiedy opłata za posiadanie czworonoga nie jest pobierana. W artykule przyjrzymy się, kiedy właściciel psa musi zapłacić podatek oraz jaka opłata wiąże się z posiadaniem psa.
Podatek od posiadania psa
Niektóre gminy wymagają uiszczenia opłaty za posiadanie czworonoga. Warto sprawdzić na oficjalnej stronie miasta ile obecnie wynosi taka opłata. Co ważne, jej kwota w 2019 roku nie może przekroczyć 123,18 zł.
Kiedy nie zapłacisz za posiadanie psa
Posiadanie czworonoga nie w każdym wypadku musi równać się opłatom. Jak wspomniano już na początku artykułu, z takiego obowiązku są zwolnione osoby, mieszkające w gminie, która nie wymaga uiszczania takich opłat. Na przykład, od stycznia 2016 roku za posiadanie czworonoga podatku nie zapłacą mieszkańcy Poznania. W Bydgoszczy, Gdyni i Zielonej Górze przez jakiś czas właściciele psów, także nie musieli, lub nie muszą płacić podatku.
Dodatkowo z takiej opłaty zwolnione są osoby które:
– mają orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, a czworonóg jest psem asystującym
– posiadają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności
– mają więcej niż 65 lat i samodzielnie prowadzą gospodarstwo domowe
Osoby, które płacą podatek rolny od użytków rolnych o powierzchni większej niż 1 hektar lub 1 hektar przeliczeniowy nie zapłacą za posiadanie jednego lub dwóch psów.
W niektórych gminach, za podatku za posiadanie psa nie zapłacą osoby, które wzięły zwierzę ze schroniska, lub czworonogi są oznaczone chipem.
Opłaty za posiadanie psa opłacamy w terminie wskazanym przez gminę, która ustala jej wartość.
źródło: https://obywatel.gov.pl/podatki/zaplac-za-posiadanie-psa