Pytanie, w co inwestować pieniądze, zadaje sobie wiele osób. Odpowiedź na nie jest uzależniona od kilku czynników: inwestowanej kwoty, akceptowalnego ryzyka, znajomości instrumentów inwestycyjnych i horyzontu inwestycyjnego. Poznaj 4 propozycje.
1. Inwestowanie w fundusze – inwestycyjne lub ETF
Posiadasz niewielką kwotę, którą chcesz pomnożyć – 200, 500 czy 1000 zł? Do tego nie masz specjalistycznej wiedzy z zakresu inwestowania? W tej sytuacji może się sprawdzić inwestowanie w fundusze. Do wyboru masz fundusze inwestycyjne (np. FIO – fundusze inwestycyjne otwarte) i fundusze ETF. Czym się różnią? Fundusze inwestycyjne – w odróżnieniu od funduszy ETF – nie są notowane na giełdzie papierów wartościowych.
Chcesz inwestować samodzielnie, ale nie masz czasu na śledzenie informacji napływających z rynku? Rozważ inwestowanie w fundusze ETF podążające za indeksem giełdowym (np. S&P 500). Są one uznawane za dobry punkt wyjścia dla początkujących inwestorów. ETF-y surowcowe czy ETF-y kryptowalutowe wiążą się z wyższym ryzykiem – to produkty przeznaczone dla inwestorów z pewnym doświadczeniem.
2. Inwestowanie w nieruchomości
Twoje możliwości inwestycyjne prezentują się zupełnie inaczej, gdy do dyspozycji masz kwotę np. kilkuset tysięcy złotych. Wówczas w Twoim zasięgu są nieruchomości. W co inwestować w 2023 roku? Mieszkania na wynajem nie są dziś już jedyną propozycją – wielu inwestorów dostrzega potencjał apartamentów inwestycyjnych (hotelowych).
Inwestycja w apartamenty hotelowe:
- jest obarczona relatywnie niskim ryzykiem – wpływ na to ma status nieruchomości jako dobrej lokaty kapitału, która pozwala oczekiwać wzrostu wartości w czasie;
- zapewnia roczny zysk na poziomie od 6 do 8 proc.;
- to zakup nieruchomości położonej w pasie nadmorskim lub górskim – inwestycja w apartamenty oznacza, że zyskujesz drugi (wakacyjny) dom;
- jest bezobsługowa – budynkiem zarządza profesjonalny operator;
- może być sfinansowana przy pomocy środków z kredytu hipotecznego – banki udzielają kredytów na zakup apartamentów inwestycyjnych.
Jak inwestować w nieruchomości, a dokładniej apartamenty inwestycyjne? Kluczowe jest znalezienie dobrej oferty. Prestiżowa lokalizacja z widokiem na morze lub góry to jednak za mało – deweloper musi zapewnić też szereg udogodnień. Od ich liczby i rodzaju zależy, czy obiekt będzie przyciągał gości również poza sezonem.
Inwestycje w apartamenty hotelowe mają też tę zaletę, że tego rodzaju nieruchomości nie wymagają remontu czy urządzenia po zakupie. Jeżeli wybierzesz nieruchomość z rynku pierwotnego, to najpewniej o kwestie wystroju i wyposażenia zadba współpracujący z deweloperem architekt wnętrz. Interesującą propozycję inwestycji w apartamenty nad morzem znajdziesz na stronie https://velaresort.pl/apartamenty/.
3. Inwestowanie w kryptowaluty – ryzykowne, ale zyskowne
W co inwestować pieniądze? Jeżeli akceptujesz wysoki poziom ryzyka, to ciekawym pomysłem będzie inwestowanie w krypto, czyli wirtualne pieniądze. Przykładowo jednostkę wciąż najpopularniejszej kryptowaluty, czyli Bitcoina, w 2011 r. można było kupić za zaledwie 1 dolara amerykańskiego. Jednak dekadę później każdy, kto chciał mieć w wirtualnym portfelu 1 Bitcoina, musiał zapłacić już ponad 40 000 dolarów.
Jeżeli spojrzeć na historyczne notowania kryptowalut (choćby wspomnianego Bitcoina), to nietrudno zauważyć, że ceny nie tylko rosły – spadki kursu potrafiły być równie imponujące, co wzrosty. Właśnie dlatego inwestowanie w kryptowaluty jest uważane za ryzykowne – wycena ich wartości opiera się przede wszystkim o analizę popytu i podaży.
4. Inwestowanie w złoto – rozwiązanie na niepewne czasy
W co inwestować w czasie recesji? Jeżeli posiadane środki uniemożliwiają Ci inwestowanie w apartamenty, możesz zainteresować się złotem. Inwestycja w złoto cieszy się dużą popularnością szczególnie wówczas, gdy sytuacja na rynku jest niespokojna. Złoto uchodzi za dobrą lokatę oszczędności m.in. w czasie konfliktów zbrojnych czy wówczas, gdy wskaźnik inflacji przebija kolejne sufity. Czy warto teraz kupić sztabki złota inwestycyjnego?
Według specjalistów w 2023 r. trzeba spodziewać się wzrostu cen metali szlachetnych. Do zakupu złota należy jednak podejść z pewną dozą ostrożności – to właśnie w 2023 r. (po spadkach w 2022 r.) ceny wystrzeliły w górę. Dziś zakup sztabek złota inwestycyjnego może oznaczać, że zarobek będzie niewielki lub kruszec trzeba będzie trzymać przez dłuższy czas, aby na sprzedaży wyjść na zero. Jak jednak w przypadku każdej inwestycji, realizacja tego scenariusza wcale nie jest pewna i wielu inwestorów obstawia dalsze wzrosty.