Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Nowoczesne trendy w zarządzaniu zasobami ludzkimi — jak SAP HCM pomaga sprostać wyzwaniom?

Nowoczesne trendy w zarządzaniu zasobami ludzkimi

Nie da się ukryć, że coraz więcej firm stara się wykorzystywać potencjał, jaki drzemie w szeroko pojętej automatyzacji, centralizacji danych i cyfryzacji. Mowa tutaj także o zarządzaniu zasobami ludzkimi — od procesów rekrutacyjnych, po gratyfikacje, motywowanie pracowników i nie tylko. Nowoczesne technologie dają ogromne i niemal nieograniczone możliwości, które m.in. skrócą czas pracy HR i pomogą w optymalizacji biznesu.

O jakich rozwiązaniach mowa?

Wdrażanie procesów HR zajmuje mnóstwo czasu, ale dzięki automatyzacji i rozwiązaniom z zakresu tzw. SAP HCM można czas ten skrócić do absolutnego minimum. To jednak nie wszystko, bo SAP HCM usprawni też przepływ pracy i ułatwi podejmowanie decyzji na podstawie przejrzystych i czytelnych danych.

Zarządzanie kapitałem ludzkim to de facto jeden z filarów prosperującego przedsiębiorstwa. Dlatego też coraz więcej firm decyduje się wdrożyć SAP Human Capital Management, czyli narzędzia pozwalające zarządzać procesami HR — od tych kadrowo-płacowych, po estymację czasu pracy i budowanie struktury organizacji. Mowa zatem o kompleksowej usłudze, którą można wykorzystywać na wiele różnych sposobów. Co więcej, SAP HCM może zostać rozszerzone o dodatkowe funkcjonalności, aby dostosować je do potrzeb HR-u w danej firmie

SAP HCM to jednak nie tylko optymalizacja działań firmowych, ale również wsparcie dla pracowników w wykonywanej pracy. Łatwiej jest wówczas zaprojektować ścieżki awansu i poznać potrzeby zatrudnionych osób. Odwzorowanie procesu biznesowego w narzędziach SAP HCM umożliwia przeniesienie gotowego rozwiązania na wybraną infrastrukturę. W ten sposób firma oszczędza czas i środki, ale i nie tylko, bo takie rozwiązanie pozwala łączyć poszczególne moduły i dopasowywać je do konkretnych potrzeb biznesowych.

Zalety rozwiązania typu SAP w firmie

Wdrożenie narzędzi SAP HCM to przede wszystkim możliwość usprawnienia procesów ocen pracownika wraz z systemami premiowymi, a także lepsze zarządzanie wynagrodzeniami. W tym celu wykorzystywane są specjalne ustalone algorytmy oraz analizy, które w znacznym stopniu automatyzują codzienną pracę. Dotyczy to również przepływu dokumentów oraz planowania kosztów. Z perspektywy przedsiębiorstwa mowa więc nie tylko o oszczędnościach czasowych, ale również — co ważniejsze — finansowych.

Rozwiązanie SAP HCM wspiera obsługę rekrutacji i jest ono powiązane z innym narzędziem SAP HR. W zasadzie SAP HCM jest jego rozbudowaną wersją z rozszerzonymi możliwościami z zakresu e-rekrutacji i przepływu pracy. Oba te terminy stosuje się często zamiennie.

Rewolucja w HR

Rewolucja w HR na wyciągnięcie ręki

Nowoczesne trendy w zarządzaniu zasobami ludzkimi wymagają od firm innowacyjnego podejścia. Mowa tutaj o wszelkich działaniach, które mogą unowocześnić procesy onboardingu, prowadzenia szkoleń, rekrutacji, portali samoobsługowych i nie tylko. Pracownicy są bowiem nieodzowną częścią firmy — im lepsza organizacja i wydajność, tym lepiej z perspektywy prowadzenia biznesu.

Dlatego też tak wiele przedsiębiorstw decyduje się wdrożyć SAP HCM jako kompleksowe i elastyczne rozwiązanie, które można połączyć np. z SAP Successfactors, wspierające tzw. miękki HR. Narzędzie to pozwala również na działanie w chmurze.

SAP HCM określa się jako jedno z najlepszych narzędzi na rynku dedykowanych zarządzaniu zasobami ludzkimi. Dzięki temu możliwe jest optymalne wykorzystanie potencjału pracowników oraz zwiększenie ich wydajności. Nowoczesne firmy powinny dostosowywać się do potrzeb i oczekiwań pracownika. Ważne jest tutaj poznanie jego historii i personalizowanie komunikatów.

Odrębną kwestią jest tzw. automatyzacja procesów. Osoby związane z HR muszą każdego dnia weryfikować dziesiątki dokumentów, wypełniać formularze, generować raporty i nie tylko. Część z tych zadań może jednak zostać zautomatyzowana dzięki SAP HCM — niektóre moduły pomagają w zarządzaniu czasem pracy oraz w działaniach rekrutacyjnych i kadrowo-płacowych.

Innym trendem, który jest również istotny w zarządzaniu zasobami ludzkimi, jest zaangażowanie pracowników. To właśnie ono odpowiada za wydajność i sposób organizacji codziennych obowiązków. Pracownicy powinni mieć dostęp do informacji dotyczących ich pracy oraz ścieżki awansu. SAP HCM umożliwia śledzenie planów szkoleniowych i wyników pracowników, oferując też moduł analityczny, który zbiera i przetwarza dane związane z wynagrodzeniami, czasem pracy itd.