Portal biznesowy – Wiadomości / Informacje / Porady
Firma

Wdrożenie Microsoft Dynamics 365 Business Central w 6 krokach

nowoczesna platforma biznesowa microsoft dynamics businesscentral

Szukając kompleksowego narzędzia informatycznego, które pomoże Ci usprawnić procesy i lepiej zarządzać firmą w oparciu o ustandaryzowane dane biznesowe, prędzej czy później spotkasz się z pojęciem „system ERP”. Skrót ten pochodzi od angielskiego Enterprise Resource Planning (Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa) i oznacza systemy, których głównym celem jest uporządkowanie procesów biznesowych i ułatwienie zarządzania nimi. Jednym z najpopularniejszych wśród małych i średnich przedsiębiorstw na całym świecie systemów ERP jest Microsoft Dynamics 365 Business Central. Jak wygląda wdrożenie tego rozwiązania?

Dlaczego warto wybrać Microsoft Dynamics 365 Business Central?

Na rynku znajdziemy wiele rozwiązań, o których producenci mówią „system ERP”. Szybko jednak okazuje się, że nie zapewniają one wszystkich wymagań stawianych tym narzędziom i nie są w stanie pokryć wszystkich potrzeb biznesowych małych i średnich firm. Bogata funkcjonalność Business Central pozwala na gromadzenie danych i zarządzanie praktycznie wszystkimi obszarami przedsiębiorstwa: finansami, produkcją, zamówieniami, sprzedażą, magazynem, kompletacją i zapasami, marketingiem czy serwisem. Użytkownicy zyskują dostęp do nowoczesnych narzędzi analityki biznesowej i raportowania. Co ważne, nie ma konieczności wdrażania od razu wszystkich modułów Business Central: możesz wybrać tylko te niezbędne aktualnie dla Twojej działalności. Dzięki temu rozpoczęcie pracy z Business Central będzie znacznie prostsze i szybsze. Jednocześnie w razie potrzeb – na przykład, gdy działalność firmy się rozwinie – istnieje możliwość rozszerzania funkcjonalności systemu. To jednak nie wszystkie zalety Business Central. Co jeszcze wyróżnia system ERP Microsoftu na tle konkurencji?

  • Wspólne, spójne środowisko pracy Microsoft: Business Central w sposób naturalny współpracuje w czasie rzeczywistym z powszechnie stosowanymi w wielu firmach rozwiązaniami Microsoft, takimi jak Outlook, Excel, Teams czy CRM Dynamics 365 Sales. Dzięki temu zmiany wprowadzone przez jednego pracownika np. w CRM-ie, są od razu widoczne dla pozostałych członków zespołu. Dodatkową zaletą jest intuicyjny interfejs użytkownika – osoby, które miały wcześniej styczność chociażby z Outlookiem, szybko nauczą się obsługi Business Central.
  • Szerokie możliwości integracji: jeśli wbudowane narzędzia Business Central okażą się niewystarczające, można do niego dodać nowe funkcjonalności dzięki tak zwanym rozszerzeniom. Mogą one być przygotowane indywidualnie i dopasowane do konkretnych potrzeb firmy. Istnieje również swego rodzaju sklep z aplikacjami, zwany App Source, z którego można pobierać stworzone przez zewnętrznych dostawców rozszerzenia funkcjonalne systemu Business Central.
  • Stałe aktualizacje: Business Central jest dostępny nie tylko w modelu tradycyjnym (on-premises), ale też w modelu chmurowym (Software as a Service – SaaS). Dzięki platformie chmurowej, Microsoft może stale ulepszać i aktualizować swój system ERP. W ciągu roku pojawiają się setki małych aktualizacji, których przeciętny użytkownik może nawet nie zauważyć. Ponadto dwa razy w roku wypuszczane są też duże aktualizacje, wprowadzające znaczące usprawnienia w działaniu Business Central.

To oczywiście tylko część zalet Business Central. Dodajmy do tego fakt, że ten system ERP stosowany jest z powodzeniem w ponad 130 krajach na całym świecie, coraz częściej wykorzystuje możliwości sztucznej inteligencji, a dzięki narzędziom Power Platform możemy tworzyć zaawansowane, interaktywne raporty (Power BI) oraz własne aplikacje (Power Apps) i szybko stanie się jasne, dlaczego to właśnie Business Central jest najszybciej rozwijającym się systemem ERP dla sektora MŚP. A jak zacząć z niego korzystać?

System Microsoft Dynamics Business Central do zarządzania przedsiębiorstwem

Jak wygląda wdrożenie Business Central dla małych i średnich przedsiębiorstw?

Na podstawie doświadczeń wdrożeniowców z całego świata, Microsoft opracował metodologię wdrożenia Dynamics 365 Business Central o nazwie Sure Step. Obejmuje ona najlepsze praktyki i pozwala na uruchomienie systemu idealnie dopasowanego do potrzeb każdego przedsiębiorstwa. Metodologię tę można zamknąć w 6 krokach:

Krok 1: Diagnoza

W pierwszym etapie firma wdrożeniowa powinna zweryfikować potrzeby klienta. Dopiero w oparciu o wstępną diagnozę możliwe jest dobranie potrzebnych rozwiązań. Ostatnim etapem pierwszego kroku jest przygotowanie wstępnej oferty oraz kosztorysu.

Krok 2: Analiza

Czas na szczegółowe poznanie zachodzących w firmie procesów. To kluczowy etap, od którego zależą dalsze działania. Na tym etapie powstaje dokumentacja, określająca jakie funkcjonalności Business Central powinny być wdrożone i jakie dodatkowe rozszerzenia należy zaprojektować. Dokumentacja obejmuje także harmonogram prac, etapy projektu czy budżety.

Krok 3: Projekt

Zespół wdrożeniowy przystępuje do przygotowania projektu, określającego wprowadzenie wcześniejszych założeń w życie. Na tym etapie powstają środowiska testowe systemu Business Central, określany jest też sposób implementacji poszczególnych rozwiązań.

Krok 4: Budowa

Nadchodzi czas, by zbudować komponenty systemu, które będą odpowiadały założeniom projektowym. Powstają interfejsy i procesy migracji danych. Wszystkie rozwiązania są oczywiście testowane. Efektem jest kompletny, w pełni skonfigurowany system.

Krok 5: Wdrożenie

Można przystąpić do przeniesienia wszystkich procesów przedsiębiorstwa do Business Central. To także czas na końcowe testy. Zespół wdrożeniowy powinien także przeszkolić użytkowników końcowych z działania systemu i pokazać jego możliwości.

Krok 6: Uruchomienie

Konsultanci partnera wdrożeniowego trzymają pieczę nad poprawnym działaniem systemu i zapewniają wsparcie w korzystaniu z Microsoft Dynamics 365 Business Central.

Przejście wszystkich powyższych kroków jest najlepszą gwarancją prawidłowego wdrożenia i bezproblemowego działania systemu ERP Business Central. Chcesz dowiedzieć się, jak dokładnie cały wygląda proces u certyfikowanego Partnera Wdrożeniowego Microsoft? Skontaktuj się z ekspertami z firmy Nav24, którzy odpowiedzą na Twoje pytania.